Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Disciplinárka stále čeká na důkazy od Křetínského

Sport

  16:25
PRAHA - Disciplinární komise FAČR znovu otevře vyšetřování korupční kauzy v nejvyšší fotbalové soutěži podle všeho až v lednu. Její předseda Jiří Golda se totiž stále nedočkal klíčových důkazů od majitele pražské Sparty Daniela Křetínského, který mu je minulý týden přislíbil.

Daniel Křetínský foto: ČTK

Golda však věří, že se tak stane brzy a on postoupí v šetření. A aféru, v níž má být hlavní událostí údajné uplácení rozhodčích při jarním utkání Jablonec - Plzeň, také s celou komisí uzavře.

I když Golda nevylučuje náhlý zvrat a možné urychlení šetření kauzy, sám počítá s tím, že komise pokročí spíš až po Novém roce. "Situace je taková, že do Vánoc a konce roku případ ještě zřejmě uzavřít nestačíme. V tuto chvíli vedu určitá jednání, jsem dál v kontaktu i s policií a snažím se získávat další nové informace. Reálně to vidím tak, že disciplinární komisi svolám až v lednu. Nejpozději do poloviny měsíce se musíme sejít a rozhodnout o dalším postupu," uvedl pro ČTK Golda.

Více zde

Nechtěl být konkrétní a popisovat, jak šetření případu pokročilo od minulého úterý, kdy před komisi předstoupil Křetínský. Ten v polovině září aféru odstartoval tím, že předsedovi FAČR Miroslavu Peltovi předal informace poukazující na údajné nestandardní praktiky při řízení profesionálních soutěží.

O několik týdnů později bývalý ligový sudí Tomáš Adámek uvedl, že mu bývalý manažer druholigových klubů Čáslavi a Táborska Martin Svoboda před jarním zápasem Jablonec - Plzeň dal 200 tisíc korun za ovlivnění utkání ve prospěch Plzně. Západočeši ale jakoukoli spojitost s aférou důrazně odmítají, stejně jako údajně uplácející Svoboda.

Křetínský ukázal cestu

Právě Křetínský může být podle Goldy tím, kdo disciplinárce pomůže. "Ale na ty klíčové důkazy a informace od něj (Křetínského) zatím stále čekám. Ale snad je rychle obdržíme a budeme z nich těžit," uvedl Golda.

"Pan Křetínský nám ukázal cestu, díky které se někam můžeme posunout. Jestli to bude mít reálné obrysy, zatím nedokážu posoudit, ale šance, že pokročíme dál, tady je. Může se ale stát i opak. I kdybychom byli dál v důkazní nouzi, na svolání komise do poloviny ledna se nic nezmění. Ať se stane cokoliv, musíme informovat i veřejnost," řekl Golda.

Autoři: ,