27. listopadu 2012 15:59, aktualizováno  16:14 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Disciplinárka pozvala Křetínského, "Chřestýš" opět nedorazil

Daniel Křetínský. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Daniel Křetínský. | foto: archivLidové noviny

PRAHA Martin Svoboda přezdívaný "Chřestýš", jeden z hlavních aktérů údajné korupční aféry týkající se jarního utkání Jablonec - Plzeň, znovu nepřišel před disciplinární komisi Fotbalové asociace ČR. Nejprve se omluvil minulý týden, kdy komise začala případ projednávat, a místo osobní účasti poslal dopis s vyjádřením k celé záležitosti. Komise na své příští zasedání pozvala sparťanského šéfa Daniela Křetínského.

Právě Křetínský v polovině září informoval předsedu FAČR Miroslava Peltu o údajných nestandardních praktikách v řízení českých profesionálních soutěží. Věcí se vzápětí začala zabývat policie, která ale zatím nevyvodila žádný závěr. Disciplinárka míní, že Křetínský do vyšetřování případu může vnést důležité informace.

"Požádáme jej, aby nám řekl o závažných okolnostech a pomohl nám kauzu posunout dopředu. Předpokládáme, že i on má eminentní zájem pomoci objasnit případné nepravosti, týkající se nejvyšší soutěže," uvedl po úterním zasedání komise její šéf Jiří Golda. Křetínský je předvolán na 6. prosince, kdy ale Sparta hraje duel Evropské ligy v Bilbau. Pokud by Křetínský nebyl v Česku, dostavit se má 11. prosince. Kdyby nepřišel, vystavuje se podle Goldy hrozbě pokuty, protože jako člen FAČR má na rozdíl od Svobody povinnost před komisi předstoupit.

Disciplinárka řešila korupci. Asistenti se neshodují

Svobody se komise znovu nedočkala. Bývalého manažera druholigových klubů z Čáslavi a Sezimova Ústí nařkl hlavní rozhodčí utkání Jablonec - Plzeň Tomáš Adámek z uplácení. Svoboda mu prý předal 200 tisíc korun za ovlivnění zápasu ve prospěch Plzně, která zvítězila 2:0. Svoboda to ale popřel.

"Pan Svoboda se písemně omluvil, ale trvá na tom, že z jeho strany k uplácení nedošlo a nechce být dál vláčen v kauze, která jej prý poškozuje," uvedl Golda. Svoboda v dopise potvrdil, že se před utkáním s rozhodčími sešel, ale ke korupčnímu jednání prý nedošlo. "Ale stejně by bylo optimální, kdyby přišel a všechno znovu osvětlil," řekl Golda, který připustil, že komise velký posun v případu nezaznamenala.

Od kauzy se distancuje také vedení plzeňského klubu, které odmítá, že by mělo se Svobodou něco společného. "Osobně pana Svobodu neznám, nezajímá mě.

A mezi Plzní a ním nikdy nebyl žádný pracovní, externí, smluvní, ani nesmluvní vztah," řekl majitel plzeňského klubu Tomáš Paclík, který před disciplinární komisí vypovídal jako statutární zástupce Viktorie.

Flodrman: Lépe odřízený zápas jsem neviděl

Opět zopakoval, že za kauzou vidí snahu Křetínského zdiskreditovat plzeňský klub. Paclík i Křetínského tvrdě kritizoval. "Před deseti týdny spustil divadlo a od té doby jsme ho neviděli. Nevím, pokud někdo chce, tak by do toho asi měl vstoupit trošku aktivněji. Pan Božský by měl přistát na zem, vystoupit z tryskáče a vzít to do vlastních rukou. A pak uvidíme, jak je to s českým fotbalem doopravdy. Jestli to neudělá, veřejnost také může přestat věřit té krásné pohádce o Mirkovi Dušínovi," uvedl Paclík.

Komise si pozvala i sportovního ředitele jabloneckého klubu Petra Flodrmana. Pokud by platila Adámkova teorie, že jej Svoboda uplatil v plzeňský prospěch, Jablonečtí by byli poškozenou stranou.

Flodrman řekl, že rozhodčí řídili utkání zcela standardně. "Obě branky, které jsme dostali, byly regulérní. Osobně vlastně nevidím důvod, proč jsme sem byli zváni. Každopádně to, co teď probíhá, je velká rána pro český fotbal," uvedl Flodrman. "Lépe odřízený zápas jsem neviděl," prohlásil Paclík.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!