Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Transparency International: O fotbalové aféře se nemělo mluvit

Sport

  8:00
Iniciátoři aféry, která již týden vyvolává v českém fotbale značnou nervozitu, jí neměli dopřát tolik pozornosti v médiích. Myslí si to Radim Bureš z Transparency International. Takový postup podle něj snižuje šance, že policejní vyšetřování může přinést konkrétní závěry.

Radim Bureš foto: Transparency International

LN Jak na vás působí kauza, kterou minulé úterý spustil majitel Sparty Daniel Křetínský předáním materiálů do rukou šéfa českého fotbalu Miroslava Pelty?
Zaujala mě její míra teatrální tajuplnosti. K předání materiálů došlo za účasti kamer, byla tomu věnována velká pozornost a zároveň se nezveřejnilo vůbec nic. Zarážející je rozpor mezi nulovými informacemi a mediálním kolotočem. Jestli někdo má závažné informace, které je potřeba vyšetřit, nic mu nebrání, aby oslovil protikorupční policii rovnou nebo oslovil pana Peltu mimo dosah médií. V tomto případě nastal opak, což mi přijde jako zvláštní způsob.

Psali jsme

LN Co to může znamenat pro další pokračování celého případu?
Poměrně důležitou součástí snahy o odkrytí něčeho důležitého je, že se o tom veřejně nemluví. Je sice možné, že se tím nezákonné aktivity zastaví, ale současně hrozí riziko, že se toho moc nevyšetří. Pokud by mělo dojít k organizovanému ovlivňování rozhodčích, což je v tomto případě jeden z možných motivů, zůstává klíčové, aby se nevědělo o tom, že probíhá vyšetřování. Medializace výrazně snižuje možnost přichytit někoho při činu. Dám příklad. Kdybyste dopředu vystoupil s přesným popisem, jak se ve Středočeském kraji zneužívají dotace, mohlo by těžko později dojít k zadržení Davida Ratha, jak si odnáší miliony v krabici.

LN Jak se za poslední dobu změnilo prostředí v českém fotbale a jaké jsou v něm předpoklady pro vznik podobných afér?
Minulý předseda svazu Ivan Hašek se alespoň snažil přinést nějaké reálné změny, po jeho odchodu jsem žádné výrazné signály v tomto směru nezaznamenal. Je potřeba zmínit, že veřejná prohlášení fungují, pokud s nimi někdo vystoupí a nejsou v přímém rozporu s jeho osobností. S minulostí Ivana Haška mohly mít pozitivní význam.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!