Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Experti: Hloupý faul Rezka nás stál body

Španělsko - Česko (penaltový faul Rezka). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělsko - Česko (penaltový faul Rezka). | foto: Reuters

PRAHA Čeští fotbalisté odehráli v Granadě alespoň co do výsledku (porážka 1:2) se španělskými mistry světa i Evropy v kvalifikaci o EURO 2012 vyrovnaný duel. Na hřišti to ale mnohdy vypadalo jako souboj kočky s myší. Na tom se shodují i experti oslovení LN. Ti vyzdvihují především skvělý výkon Petra Čecha a nechápou penaltový zákrok Rezka. Co ještě řekli?

OTÁZKY LN - 1. Zasloužil si český tým lepší výsledek? 2. Je v silách reprezentace postoupit do baráže?
Josef Masopust, držitel Zlatého míče pro rok 1962:
1. Ve fotbale odjakživa platí, že ne vždycky průběh zápasu odpovídá výsledku. Někdy přece můžete prohrát i po velké převaze. To, že nakonec vyhráli Španělé, byla otázka nerozumu a nezkušenosti Jana Rezka. Nerozhodný výsledek jsme v Granadě uhrát rozhodně mohli.

2. Možné to samozřejmě je. Věřím, že tohle mužstvo teď získalo pocit důvěry v sebe sama, protože ostudu v Granadě rozhodně neudělalo. Určitě musí vyhrát ve Skotsku nebo v Litvě, ale už nebude čas na experimenty. Pro výhru v Litvě je třeba udělat všechno, protože síla Skotů doma je dvojnásobná. A bylo by dobré neprohrát odvetu se Španěly.

Španělsko - Česko (domácí fanynky).

Dušan Uhrin, bývalý kouč reprezentace:
1. Vzhledem k tomu, jak se zápas vyvíjel, jsme si remízu zasloužili. Dali jsme hezký gól a v obraně si tým počínal dobře, připomínalo mi to zápas Arsenalu v Barceloně. Jen ten obranný blok jsme měli vytvořit víc před pokutovým územím. Je pravda, že Petr Čech chytil čtyři nebo pět gólů, ale musím opakovat – vzhledem k okolnostem, bojovnosti a nasazení si český tým zasloužil remízu.

2. Je to otevřené, Litvu a Skotsko máme venku, takže to bude hodně těžké. Ale myslím, že i přes prohru v Granadě je teď v našem mužstvu dobrá atmosféra. Je třeba, aby se udržela i po úterním zápase s Lichtenštejnskem, protože potom poroste i výkon.

Verner Lička, bývalý reprezentant, generální manažer Baníku Ostrava:
1. Ve sportu se zázraky dějí, ale když si vezmu k ruce statistiku zápasu, tak je vítězství Španělů naprosto logické. Měli asi 750 dobrých přihrávek oproti našim sto dvaceti, balon byl v jejich moci plných 78 procent hrací doby, střely na bránu byly 14:1 v jejich prospěch, rohy 12:2. Ale i když jsme už v úvodních dvou nebo třech minutách mohli dvakrát inkasovat, Petr Čech byl vynikající a Španělé vyhrát nemuseli.

Vicente del Bosque.

Po skvostné ráně Plašila jsem cítil, že pohoda Španělů se vytratila, navíc vyrovnání bylo šťastné – míč téměř zázračně prošel Sivokovi mezi nohama. A penalta, to byl zkrat, přitom Honza Rezek do té doby řešil tu situaci dobře. Řekl bych to takhle – napsal dobrou větu, ale namísto jednoduché tečky tu větu faulem zase přeškrtl. Ten skluz totiž nebyl nutný.

2. Předpoklad postupu z druhého místa je, ale chtělo by to mírné zlepšování výkonnosti mužstva. Ta zatím osciluje. V úterý bychom měli bez komplikací vyhrát, potom by měly pomoci srazy a zápasy v červnu a srpnu. Ideální by bylo zbývající utkání ve skupině vyhrávat, i když počítat se třemi body doma se Španělskem je asi hodně odvážné.

Ladislav Vízek, bývalý reprezentant:
1. Fotbal sice nemá logiku, ale výsledek z Granady k nám byl obrovsky milosrdný. Takže prohru 1:2 s mistry světa teď bereme všichni, i vzhledem k tomu, že jsme si v první půli pomalu nepřihráli třikrát v řadě. A ta hloupá desítka všechno korunovala.

2. Druhé místo možné je, bude to chtít vyhrát ve Skotsku nebo Litvě, ale vzhledem k formě týmu jsem trošičku pesimistický. Se Španěly, kteří vám nepůjčí balon, to bylo těžké, ale i tak by to chtělo, abychom ve hře dopředu byli mnohem nebezpečnější. Jenže mně se zatím zdá, jako by mužstvo nemělo ducha – venku silní nejsme a doma se jen pereme se soupeři. Kéž bych se pletl! Bude to setsakramentská honička.

Rezek o penaltě: Moje hloupost

V sobotním vydání deníku As ho překřtili při hodnocení zápasu na El Dura – tvrďák. Přesnější by bylo mluvit o zbrklém tvrďákovi.

O novou přezdívku Jan Rezek každopádně nestál. Španělští novináři ji českému fotbalistovi přiřkli kvůli faulu, kterým skosil záložníka Iniestu. To Rezek v 72. minutě neměl dělat. Vlastně nedal rozhodčímu na výběr: penalta po jeho skluzu přišla zákonitě. Kanonýr Villa z ní potom definitivně zlomil odpor českých fotbalistů a po pěti minutách završil obrat ve skóre.

Napadlo to každého, kdo kritický moment uviděl. Rezkův důraz šlo těžko pochopit. Iniesta by nestihl nebezpečně zakončit, i kdyby mu český hráč nezkřížil cestu. Míč by pravděpodobně utekl do zámezí. "Byl to zbytečný zákrok, ale teď nechci nikomu nic vytýkat," nabídl svůj pohled na největší český zkrat v utkání trenér Michal Bílek. Ani Rezek se nesnažil svalovat vinu jinam. "V dobré víře jsem chtěl Iniestovi míč vypíchnout. Posunul si ho kolem mě, já šel do skluzu a on se po mně svezl. Asi to byla moje hloupost a jeho chytrost," rozebíral osmadvacetiletý hráč.

ŠPANĚLSKO 2:1 ČESKO

Do základní sestavy se s ním přitom moc nepočítalo, přestože v minulých dvou zápasech se v ní pokaždé objevil. Nikdy však ne v kvalifikaci. Nabízel se i další argument proti: Rezkovi se na jaře zatím příliš nedaří ani v Plzni, kde byl na podzim nejlepším ligovým střelcem. Do sestavy mu pomohlo i silné pouto s trenérem Na první pohled vypadalo Rezkovo zařazení do základní jedenáctky jako odvážný tah, který nejvíc ovlivnilo asi Rezkovo pevné pouto s Bílkem. Pod současným trenérem reprezentace působil už ve třech klubech – Teplicích, Spartě a Plzni. Důvěru mu kouč dal i tentokrát.

Vpátek by se bylo vyplatilo stáhnout Rezka dřív. V 83. minutě, kdy ho vystřídal Necid, už bylo pozdě. Ostatně i faulující hráč hledal příčinu spíš ve vzrůstající únavě než v nedostatku zkušeností z velkých zápasů: "Zvlášť po přestávce to bylo znát." Zápas pro Rezka skončil až omluvou spoluhráčům v kabině po konci utkání. "Osobně mě to moc mrzí, ale kluci mě i tak povzbuzovali." To potvdil i stoper Tomáš Sivok. "Klidně jsem mohl být na Honzově místě. Když chcete Španělům vzít míč, hrozí faul skoro pokaždé."

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!