Čtvrtek 18. srpna 2022, svátek má Helena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fanoušci Bohemians a Slavie míří do politiky. Mají společný cíl

Sport

  7:00
PRAHA - Nastal čas projevit se i mimo tribuny. Fanoušci Bohemians 1905 a Slavie začali usilovat o podíl na řízení Prahy 10. Jejich fotbalová strana Desítka pro domácí se chystá na říjnové komunální volby.

Vladimír Čech a sdružení Desítka pro domácí. foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Problémy ve zdravotnictví, dopravě nebo snad rostoucí kriminalita? Ne, v sále vršovického Sokola se řešila jiná politika. Vznikající fotbalová strana Desítka pro domácí má v porovnání s tradičními partajemi poměrně úzce zaměřený program.

Stadion je politickým tématem

Příznivec Bohemians by se mohl stát i pražským primátorem. Do čela svojí kandidátky postavila sociální demokracie Jiřího Dienstbiera mladšího, zakládajícího člena družstva fanoušků, které krachující klub před pěti lety zachránilo.

Věříte, že vám pomohou hlasy fanoušků Bohemky?
To neumím posoudit. Obecně si myslím, že jsme okolo Bohemky dokázali mnoho pozitivního. Určitě mi to neuškodí.

Může se stát, že vám dají hlas i třeba voliči ODS, kteří fandí Bohemce?
To je spekulace, ale ani to se nedá vyloučit. Při posledních parlamentních volbách se změnil způsob, jak voliči vybírají kandidáty, pro které hlasují.

Neuvažoval jste, že byste místo sociální demokracie šel do voleb za fanouškovskou stranu?
To ne, jsem dlouholetý člen ČSSD a snažím se uplatňovat svoje představy tam.

Stal se osud Bohemky a jejího stadionu v Praze politickým tématem, nebo zajímá jen fotbalové fanoušky?
Myslím, že tím tématem je, protože na další osud Bohemky má nesporný vliv radnice Prahy 10. Souvisí to s územním plánem a investičními plány na pozemku současného stadionu.

Je podle vás správné, aby městská část kupovala stadion pro nějaký klub?
To je otázka, do jaké míry má radnice podporovat sport. Já se domnívám, že by měla. Neumím si představit, že městská část koupí zelenou louku a tam postaví nový stadion. Nejen mně se ale nelíbí záměr transakce související s Ďolíčkem. Její první částí je snaha vyplatit řádově 240 milionů za třetinový podíl v Edenu. Druhá část spočívá v zájmu na řádově miliardovém projektu v prostoru Ďolíčku a okolních pozemků, které už Praha 10 vlastní prostřednictvím jedné ze svých společností. Je otázka, jestli by tam stadion dál zůstal, nebo zanikl.

Jakou roli mohou sehrát politici na magistrátu?
Prostřednictvím územního plánu. Pokud budou trvat na tom, aby v Ďolíčku zůstalo sportoviště, těžko s tím někdo něco udělá.

Jde s takovým stanoviskem do voleb i sociální demokracie?
Tak detailně to v programu nemáme rozpracované, ale můj osobní názor to je.

Existuje jediný cíl: zachránit stadion, který ve Vršovicích stojí už víc než 80 let. Z tradičního Ďolíčku prvoligový fotbal letos v létě zmizel a s ním i Bohemians 1905, jejich stěhování do Edenu se nezamlouvá ani příznivcům Slavie, oba tábory prostě nestojí o společný domov. Po protestech v ulicích postoupili do další fáze.

"Nechceme ale, aby se z nás stali politici. To by bylo to nejhorší," tvrdí předseda strany Miroslav Pomikal. Fotbalová politika se rodí ztuha, fanoušci zřejmě nejsou zvyklí schůzovat. V půl šesté, kdy včera mělo ustavující jednání oficiálně začít, bylo nejvíc nabito za předsednickým stolem, o čtvrt hodiny později už několik desítek zájemců místnost zaplnilo.

O co novému subjektu jde? "Možná připomínáme revolucionáře, ale pravda je, že jsme daleko víc konzervatisté. Chceme zachovat stav, jaký tu byl – tedy dva kluby a dva stadiony," míní šéf strany.

Hlavním viníkem je radnice
Fanoušci jsou přesvědčení, že v říjnových komunálních volbách mají šanci se prosadit, dostat se přes pětiprocentní hranici a získat zastupitele, kteří budou hájit jejich zájmy. "Při stejné účasti jako v minulých volbách by nám stačily 4 tisíce hlasů," má spočítáno místopředseda Desítky Svatoslav Baťa.

To je zhruba stejně lidí, jako přišlo na poslední zápas domácí Slavie nebo polovina kapacity bohemáckého Ďolíčku. Právě současné vedení radnice ovládané ODS považují fanoušci za hlavního viníka vzniklé situace. Z její strany došlo podle jednoho z řečníků k "podrazům" a "boudám". Mediálně nejznámější tvář získalo nové hnutí v herci Vladimíru Čechovi.

"Jako slávista jsem měl tři permanentky do Edenu, teď nemám žádnou. A nebudu tam chodit, dokud se všechno nevyřeší," pronesl Čech a sál ho odměnil potleskem. Cílem není jen vyřešit situaci kolem fotbalových stadionů ve Vršovicích, ale také do budoucna zajistit vyšší finanční podporu pro oba místní kluby.

"Jinde to funguje jinak, Praha 10 je fotbalové miniměsto a radnice se tu k fotbalu chová dost macešsky. Budeme se snažit, aby kluby získaly adresné dotace," domnívá se předseda Pomikal.

Vedení strany je přesvědčené, že se prostředky dají i během ekonomické krize najít.

"Chceme, aby to bylo fér, žádné malé domů – tedy ne na úkor zdravotnictví nebo školství. Když se rozpočet dobře sestaví, peníze získáme."

Volby se blíží, do uren vhodí voliči lístky už za dva měsíce. Fanoušci rozjíždí volební kampaň ve skromném stylu. "Nepůjdeme do žádných billboardů. Nám půjde spíše o gerilový styl, budeme oslovovat lidi na ulicích."

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat