Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

FIFA se otřásla v základech, řekl Blatter při zahájení kongresu

Sport

  19:02
CURYCH - Podle úřadujícího prezidenta Mezinárodní fotbalové federace Seppa Blattera se FIFA po sérii skandálů otřásla v základech. Uvedl to v projevu při dnešním zahájení 61. volebního kongresu FIFA.

Sepp Blatter. foto: ČTK

"Myslel jsem si, že žijeme ve světě fair play, respektu a disciplíny, ale musím s politováním říci, že už si to nemyslím. Pyramida FIFA je nyní nestabilní. Otřásla se ve svých základech a to je velké nebezpečí," prohlásil Blatter při vítání 208 delegátů kongresu.

Situaci ve FIFA za posledních devět měsíců narušila série obvinění z korupce. Naposledy byli v neděli ze svých funkcí suspendováni předsedové konfederací Asie a CONCACAF Mohamed bin Hammám a Jack Warner. Obviněn byl i Blatter, etická komise ho však očistila. Zůstal tak jediný kandidátem pro středeční volbu prezidenta FIFA.

"Dnes si užijme slavnostní zahájení. Zítra při agendě kongresu nás čeká hodně práce. Budu mluvit o skrytém nebezpečí a řeknu svůj názor, jak tomuto nebezpečí čelit a jak fotbal může znovu v budoucnu plnit roli sjednocovatele národů," dodal Blatter.

K současné situaci ve FIFA se vyjádřil i prezident Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge, který vývoj událostí přirovnal k problémům v MOV po přidělení pořadatelství olympijských her 2002 Salt Lake City. "FIFA nyní čelí problémům, kterými jsme si my prošli před třinácti lety. Olympijský výbor se nakonec ukázal uvnitř silnější, než se zdálo. Jsem přesvědčen, že i FIFA komplikovanou situaci zvládne," řekl Rogge.

Naopak bývalý člen výkonného výboru a německá fotbalová legenda Franz Beckenbauer hodnotí pověst FIFA jako vážně poškozenou. "Jsme na cestě do krize. Nikdo nemůže věřit svému sousedovi. To je pro mě smutné," uvedl Beckenbauer s tím, že nadále věří současnému prezidentovi Blatterovi. "Je to dobrý prezident. FIFA je jeho dítě, proto žárlí, když někdo mluví o FIFA špatně," dodal v rozhovoru pro televizi Al-Džazíra dějiště v kongresu v Curychu.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat