16. července 2010 8:10 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalová liga stojí na startu: Kandidátů je hodně, titul jenom jeden

Radost Sparťanů (s pohárem Bony). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost Sparťanů (s pohárem Bony). | foto: Reuters

PRAHA Nejpozději 28. května 2011 po šesté hodině odpolední by měli fanoušci znát nového mistra českého fotbalu. Obhájí titul pražská Sparta, či se pohár vrátí do Edenu? Nebo se titul nakonec bude slavit v ambiciózním Jablonci, Teplicích, Ostravě? Na tyto otázky odpoví až budoucnost. Nadcházející sezona by však měla být rozhodně klidnější a snad i atraktivnější než ta minulá.

Klidnější už proto, že ji nebudou strhávat neustálé stížnosti, problémy a skandály kolem Karla Kapra a jeho sestoupivší střížkovské Bohemky. "Ale pro mě to byl klub s lidmi, kteří dávali do fotbalu spoustu energie a peněz," oponuje druhý místopředseda svazu Jindřich Rajchl. "Fotbal je vášeň. A všude, kde je přítomna vášeň, jsou i kontroverze," dodává.

Atraktivnější díky čtyřem zápasům týdně přenášeným živě třemi televizními stanicemi a také větší motivaci klubů. Svaz totiž zdvojnásobil finanční prémie za umístění v horní části tabulky české nejvyšší soutěže. Mistr si vydělá patnáct milionů korun. "Podle mě to bude ještě vyrovnanější ročník než loni. Těším se," přiznává manažer národního týmu Vladimír Šmicer.

I pražská "S" musí šetřit
Opravdu, s každým novým rokem platí pravidlo, že rozdíly mezi týmy jsou stále menší a menší. Proč je tomu tak?

Mistrovská Sparta musí šetřit. Ta tam jsou léta, kdy skupovala všechno alespoň trochu zajímavé na domácím trhu shráči. Posiluje střídmě, ale šikovně. Slavii tíží prázdná peněženka ještě víc, protože se na rozdíl od největšího rivala letos nepředstaví v evropských pohárech. Taková je její cena za zpackanou poslední sezonu. "Doufám, že se konečně zvedne," přeje si Šmicer, bývalá opora "sešívaných".

Čtěte také

Mezi tradiční favority se tudíž stále častěji zatoulávají další, kdysi průměrné kluby. Loni třeba nejvíc překvapil druhým místem Jablonec. "Chceme znovu prohánět favority. V naší lize je v současnosti až sedm mužstev, která mají srovnatelné podmínky i ambice. My jsme jedním z nich," varuje kouč Severočechů František Komňacký.

Staré pořádky už dávno neplatí
Dřív platilo, že pražská "S" své hráče prodávala výhradně do ciziny. Právě Jablonec je ale důkazem, že už se věci mají jinak. Loni ze Slavie přivedl mladého Tomáše Pekharta a špílmachra do zálohy Marka Jarolíma, letos zase kdysi nepostradatelného Mateje Krajčíka. Ostravský Baník, který ještě před dvěma měsíci bojoval o titul, si zase v Edenu koupil kanonýra Zdeňka Šenkeříka. Přišel ale o klíčové hráče v podobě Maria Ličky, Matěje Vydry a Tomáše Mičoly.

"Vím, že to bude složitější. Očekávání od nás budou vyšší než třeba před rokem. Musíme ale pokračovat v nastolené cestě," plánuje ostravský trenér Miroslav Koubek. To Teplicím se i přes velký zájem podařilo udržet základní sestavu v původní podobě. "Budeme silnější a zkušenější. Uvidíme, liga bude znovu velmi vyrovnaná, možná ještě víc než předtím," přemítá teplický ředitel František Hrdlička.

Počítat se ovšem musí i s dalšími zájemci – Mladou Boleslaví, Olomoucí, Plzní či Libercem. Boj o titul tak může začít.

Najdete na Lidovky.cz