Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Fotbalové úspěchy pomáhají migrantům, lépe se pak začlení do společnosti

O francouzský titul z MS se zasloužili hráči s různými kořeny | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy O francouzský titul z MS se zasloužili hráči s různými kořeny | foto: Reuters

PRAHA Výhry týmů majících v kádru také přistěhovalce přispívají k otupení rasismu ve společnosti. Tvrdí to i Lilian Thuram, bývalý skvělý francouzský fotbalista afrického původu.

V poslední době, a nejen ve fotbale, nastupují v národních týmech evropských států reprezentanti, kteří mají předky a příbuzné z jiných zemí či dokonce světadílů. Často jsou afrického nebo asijského původu. Už na přelomu 80. a 90. let zářili v Nizozemsku hráči se surinamskými kořeny, následovaly Francie, Anglie či v posledních letech i Německo.

„Díky fotbalu mohou lidé vidět nejlepší hráče planety. Řada z nich vyrůstala v chudobě, někteří dokonce pocházejí z rodin imigrantů. Francouzské výhry jsou velmi podstatné pro obraz naší země a obraz imigrantů,“ upozorňuje bývalý hráč Barcelony či Juventusu Lilian Thuram.

Země galského kohouta v minulosti spravovala část Afriky ve formě kolonií. To se jí nyní vrací v podobě přistěhovalců, kteří umějí francouzsky a mají alespoň nějakou představu o tom, jaké to je být Francouzem, případně chtějí prožít svůj francouzský sen.

To se některým z nich podařilo díky fotbalu. Právě Thuram byl v minulosti členem tzv. Duhového týmu, který ovládl mistrovství světa 1998 i evropský šampionát o dva roky později. On sám pochází z Guadeloupe, jeho tehdejší spoluhráč Zinedine Zidane je alžírského původu, Patrick Vieira je ze Senegalu. 

Lilian Thuram na mistrovství světa v roce 1998.

Lilian Thuram na mistrovství světa v roce 1998.

„Je daleko snazší diskutovat o migraci, když váš tým vyhrává,“ usmívá se dnes šestačtyřicetiletý Thuram. „Samozřejmě, že jedno vítězství nezmění všechno, a nezpůsobí ani to, že špatné věci přestanou existovat. Ale rok 1998 nám pomohl legitimizovat imigrantství. Je daleko jednodušší o tom mluvit.“

I současný tým, který ovládl letošní šampionát v Rusku, má ve svém základu hráče s kořeny mimo Francii. Kupříkladu otec Kyliana Mbappého je z Kamerunu, Paul Pogba má po rodičích guinejský původ.

Jenže pestrost reprezentace ostře kontrastuje se zjištěním serveru Mediapart, že si nejlepší francouzský klub Paris Saint-Germain vybíral hráče podle původu, protože podle jeho funkcionářů je „v Paříži příliš mnoho západních Indů a Afričanů“. Západní Indie je historické označení oblasti středoamerických Antil a Baham. Navíc nechtěli přijímat ani hráče afrického původu z obavy, že uvádějí jiný věk, než ten skutečný.

Özil se vymkl z rukou

V Německu je svým způsobem situace podobná, jen se mění země, odkud hráči pocházejí. Ze zjištění Německého statistického úřadu vyplývá, že z populace čítající 82 milionů je 19,3 mil. osob s původem jiným než německým.

To se odráží i ve fotbalové reprezentaci. Nejlepším střelcem je dodnes Miroslav Klose narozený v Polsku. Obránce Antonio Rüdiger má matku ze Sierry Leone, další defenzivní hráč Thilo Kehrer má burundské kořeny.

Vítězná jízda francouzských fotbalistů.
Hugo Lloris s vítěznou trofejí

Donedávna jedněmi z hlavních postav byli i Mesut Özil a Ilkay Gündogan. Oba mají turecký původ, nicméně německá veřejnost dobře nenesla jejich setkání s tureckým prezidentem Recepem Erdoganem, kterému na jaře předali své dresy.

Po neúspěšném vystoupení německé reprezentace na ruském šampionátu kritika ještě zesílila, fanoušci si našli obětní beránky v obou fotbalistech tureckého původu. Gündogan vydržel, ale třicetiletý Özil řekl dost.

„V očích Grindela (šéfa svazu) a řady fanoušků jsem Němec, jen když se vyhrává. Když se prohrává, jsem imigrant. Narodil jsem se a vyrostl v Německu, tak proč pro lidi nejsem Němec?“ ptal se v emotivním vzkazu na Twitteru Özil.

Německý svaz všechna obvinění odmítl. Našli se ale i tací, kteří vnímali nefotbalový rozměr kauzy. „Je to těžký úder pro integraci,“ myslel si bývalý předseda svazu Theo Zwanziger. Podle něj byl Özil vzorem pro řadu mladých fotbalistů s tureckými kořeny.

Jak s trendem (ne)zamává současná napjatá situace kolem migrace, se projeví až za pár let.

Jan Krejcar

Autor

Jan Krejcarjan.krejcar@lidovky.czČlánky

Fotbalové soutěže

Premier League - 30. kolo

1.6. Watford 13:30 Leicester
1.6. West Ham 15:00 Wolwes
1.6. Newcastle 16:00 Sheffield United
1.6. Brighton 16:00 Arsenal
1.6. Man City 16:00 Burnley
1.6. Norwich 16:00 Southampton
1.6. Bournemouth 16:00 Crystal Palace
1.6. Tottenham 17:30 Man United
1.6. Aston Villa 18:30 Chelsea
1.6. Everton 21:00 Liverpool

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Liverpool FC 29 27 1 1 66:21 82
2. Manchester City FC 28 18 3 7 68:31 57
3. Leicester City FC 29 16 5 8 58:28 53
4. Chelsea FC 29 14 6 9 51:39 48
5. Manchester United FC 29 12 9 8 44:30 45
6. Wolwerhampton Wanderers 29 10 13 6 41:34 43
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...