Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Rasismus ve francouzském fotbale? PSG si mělo vybírat hráče dle jejich původu

Sport

  6:01
PAŘÍŽ/PRAHA - Francouzským fotbalem opět burácí skandál mimořádných rozměrů. V klubových databázích nejlepšího klubu země, tedy Paris Saint-Germain, byla u mladých hráčů zanesena etnická příslušnost, což mělo za cíl omezit počet hráčů tmavé pleti v mládežnických týmech.

Vedení klubu PSG má velký problém. Na ilustrační fotce hráč klubu Neymar. foto: Reuters

Informace ke kauze přinesl francouzský portál Mediapart a investigativní projekt Football Leaks.

Pařížané měli dopustit, že mezi lety 2013-2018 jejich skautingové oddělení v hodnotících formulářích nadějných hráčů uvádělo i rasový původ. Údajně se podle něj měli i vybírat hráči, kteří budou do mládežnických týmů přijati.

Nyní se tedy vyšetřuje, jak vůbec takové praktiky mohou v elitním evropském klubu existovat, a musí se též rozhodnout, jaká opatření musí být přijata, aby se to v budoucnu neopakovalo.

Neymar v Lize mistrů za PSG
Fotbalisté PSG slaví branku v Lize mistrů.

Generální manažer Pařížanů Jean Claude Blanc řekl pro BBC Radio 5, že je „šokován“ a „cítí se zrazen“ těmito praktikami.

Členění osob dle jejich rasové příslušnosti je v řadě zemí včetně Francie přísně zakázáno.

Klub z Paříže nyní uvádí, že rozlišování bylo vytvářeno čistě z osobní iniciativy tvůrců těchto formulářů, a že jde proti duchu a hodnotám organizace PSG. Dále se jeden z nejbohatších týmů světa hájí tím, že se nábor hráčů řídí „dovednostmi a chováním,“ rozhodně ne původem.

Žádní Afričané, neznáme jejich věk

Nicméně podle dokumentů, které platforma Football Leaks získala, přišel s touto metodou člen vedení klubu, konkrétně bývalý ředitel skautingu Marc Westerloppe, jenž měl prohlásit, že je „v Paříži příliš mnoho Západních Indů a Afričanů.“

Západní Indie je historické pojmenování pro antilské ostrovy a bahamské souostroví.

Skauti měli být požádáni, aby ve formuláři vybrali jednu z národností. Na výběr měli francouzskou, severoafrickou, dále pak Západní Indii a černou Afriku.

Vnitřní vyšetřování mělo podle Mediapartu začít už v roce 2014, kdy skaut uvedl mladého záložníka Yanna Gboha, který je francouzským mládežnickým reprezentantem, narozeným v Pobřeží slonoviny, jako člověka „západoindického.“

Podle samotného skauta, který se členění dopustil, to bylo proto, že vedení „nechtělo najímat hráče narozené v Africe, protože si u nich nikdy nemůžete být jisti datem narození.“

Hráč následně do týmu, který v současné době vede francouzskou soutěž, skutečně přijat nebyl. Nyní nastupuje za Rennes. Samotné vedení Paris Saint-Germain mělo v roce 2014 celou záležitost přikrýt, aby neuškodila obrazu klubu. 

Najevo vše vyšlo až nyní, po čtyřech letech od vyšetřování.

Není to první francouzský problém

Současná obvinění elitního francouzského týmu přichází po sedmi letech od jiné kauzy, kterou taktéž odhalil web Mediapart. Ten v roce 2011 tvrdil, že se ve francouzských mládežnických reprezentacích mělo diskutovat o zavedení etnických kvót.

Mediapart uváděl, že vedoucí představitelé fotbalu ze země galského kohouta věřili tezi, že v místním fotbalu je „příliš mnoho černochů a Arabů, a ne dost bělochů.“

Nyní se tedy v osidlech skandálu zmítá elitní evropský klub, a je jen otázkou, zda a s jakým vysvědčením se z celé kauzy dostane.

Autor: