5. června 2008 12:36 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Frei je špičkový hráč, říká Čech

Největší hvězda Švýcarů Frei.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Největší hvězda Švýcarů Frei. | foto: AFP

SEEFELD V němčině jeho jméno znamená "volný“ a na hřišti umí být nezastavitelný. Švýcarský kanonýr Alexander Frei je bezpochyby největší hvězdou domácích fotbalistů, kteří se za dva dny postaví proti české reprezentaci. V klíčovém úvodním duelu evropského šampionátu to bude právě kapitán švýcarského celku, na kterého si čeští obránci musejí dát největší pozor.

"Dokáže si perfektně vybrat místo pro zakončení,“ říká o Freiovi český brankář Petr Čech, který si ho pamatuje ze společného působení ve francouzském Rennes. "Pro Švýcary znamená asi to, co pro nás Honza Koller. Je to špičkový kanonýr.“


V roce 2005 se Frei s dvaceti góly stal nejlepším střelcem francouzské ligy a o rok později přestoupil z Rennes do Borussie Dortmund. V uplynulé sezoně ho trápilo dlouhodobé zranění. Ještě letos se ale stihl vrátit na trávník a v posledních osmi kolech dal šest branek, čímž dokázal, že střelecký prach mu během herního výpadku rozhodně nezvlhl.

Formu potvrdil i v národním dresu při posledních přípravných duelech proti Slovensku a Lichtenštejnsku. Z celkových pěti branek Švýcarů vsítil Frei tři a s 35 góly se tak stal nejlepším střelcem v historii švýcarské reprezentace. "Jsem rád, že jsem pokořil rekord, ale nechci zůstat jen u toho,“ prohlásil osmadvacetiletý střelec. "Snad odehrajeme skvělý zápas i proti Česku. Věřím, že máme na to, aby se na letošním turnaji zapsal do historie celý náš tým,“ pronesl odhodlaně.


Čech však předpokládá, že v sobotním utkání to nebude jen souboj mezi ním a Freiem. "Když byl někdo nejlepším střelcem francouzské ligy, musí něco umět,“ říká o lídrovi soupeře brankář Chelsea. "Mají tam ale i další výborné fotbalisty z velkých klubů jako Senderose z Arsenalu, nebo Barnettu z Leverkusenu. Nemají sice vyložené superhvězdy, ale zase pracují jako tým. To je kolikrát těžší soupeř než celek nabitý zvučnými jmény.“

Nikdy se nevzdává
Švýcarská reprezentace je s věkovým průměrem 26,4 nejmladším celkem na Euru a trenér Jacob Khun se chce proti Česku spolehnout právě na zkušené borce jako je Frei. "Zaslouží si být nejlepším střelcem reprezentace. Dlouho ho trápila zranění, ale on je hráč, který se nikdy nevzdává,“ chválí kouč bojovnost svého svěřence s číslem devět.

Přestože Čech zůstává s Freiem v kontaktu, nikdy si proti němu nezahrál. "I proto bude pro mě ten zápas pikantní,“ tvrdí. A kdo že vyjde ze vzájemného souboje Švýcarsko – Česko vítězně? To si český gólman netroufá odhadnout. "Oni ale hrají doma a to jim může svázat nohy,“ doufá Čech.