Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sport

Je naší zodpovědností zachránit planetu, reaguje na drastické požáry v Amazonii Ronaldo

Doutnající amazonská džungle. foto: REUTERS/Bruno Kelly

Aktualizováno
Turín - V amazonském deštném pralese zuří požáry. Za letošní rok bylo podle Národního institutu pro vesmírný výzkum (INPE) jen v Brazílii zaznamenáno 72 843 požárů. Na nepříjemnou situaci upozorňují i sportovci. „Amazonský prales produkuje více než 20 % celkového kyslíku, za poslední tři týdny ale pouze hoří. Je to naše zodpovědnost zachránit naši planetu,“ vybízí přes svůj instagramový účet fotbalista Cristiano Ronaldo.
  5:00

Brazilský prezident Jair Bolsonaro obvinil enviromentální organizace z toho, že úmyslně založily požár v Amazonském pralese. Bolsonaro v současnosti čelí silné mezinárodní kritice kvůli selhání ochrany největšího deštného pralesa na světě. Do boje za ochranu deštných pralesů se postavil i hvězdný fotbalový útočník Cristiano Ronaldo.

„Amazonský prales produkuje více než 20% celkového kyslíku, za poslední tři týdny ale pouze hoří. Je to naše zodpovědnost zachránit naši planetu,“ píše na svém instagramovém účtu, který je se 180 miliony followery nejsledovanějším účtem vůbec.

Podle mnoha zdrojů však Ronaldo ve svém příspěvku neukázal aktuální fotku Amazonských pralesů.

Mluvčí brazilské vlády ve čtvrtek uvedl, že evropské země vyjadřují ekologické obavy kvůli Amazonii, aby toho mohly využít v obchodních restrikcích vůči jeho zemi. Mluvčí rovněž řekl, že statistické údaje, kterými kritici argumentují, nejsou oficiální a jsou přehnané.

„(Nevládní neziskové organizace) Nyní pociťují nedostatek finančních prostředků. Možná tedy nevládní neziskové organizace páchají tyto trestné činy, aby vyvolaly negativní pozornost namířenou proti mně a proti brazilské vládě. Čelíme válce,“ řekl Bolsonaro ve středu na kongresu ocelářského průmyslu v Brazílii, píše CNN.

V červenci organizace Greenpeace označila Bolsonara a jeho vládu za „hrozbu pro klimatickou rovnováhu“. Také varovala, že v dlouhodobém horizontu bude jeho politika znamenat pro brazilskou ekonomiku „vysoké náklady“.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...