Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Kopal za Real Madrid, teď chce všeuměl Granero umělou inteligencí porazit koronavirus

Esteban Granero posílil třetiligovou Marbellu. foto: Reprofoto

Praha - Mimo fotbalové pažity působil vždy nadmíru inteligentně. Esteban Granero dal v lednu sbohem první španělské lize, přesto na sebe nepřestává upozorňovat. Tentokrát už však ne svými činy na hřišti, nýbrž v boji se zákeřným virem. Firma Olopic zabývající se umělou inteligencí, v níž působí bývalý hráč Realu Madrid jako generální ředitel, vrhla veškeré síly na boj proti koronaviru.
  5:00

V lednu dal sbohem Espanyolu Barcelona a zvolil třetiligovou Marbellu. Proč? Ve dvaatřiceti letech by tempu La Ligy dost možná ještě nějaký ten rok stačil, rozhodl se však zaměřit na práci ve společnosti Olopic.

Granero totiž není ledajaký fotbalista. Mimo záliby v šachách má velké znalosti v literatuře, hudbě i filmu. Během své kariéry dokonce stihl získat i magisterský titul z psychologie a ještě minulý rok pravidelně přispíval sloupkem do týdeníku Newtral.

Firma, v níž Esteban Granero působí jako generální ředitel, dennodenně používá umělou inteligenci pro analýzu fotbalových utkání. Společnost Olopic ovšem v těžkých časech své síly zaměřila úplně jinam. Snaží se napomoci v boji s koronavirem.

„Připravili jsme potenciální scénáře vývoje viru, které jsme zpřístupnili zdarma. Díky tomu se lépe seznámíme s nemocí a bude pro nás snazší stanovit vhodné podmínky,“ sdělil Granero novinářům.

Bývalý hráč Realu Madrid se snaží vypomoct v boji s koronavirem.

„Pro ně je fotbal něco mnohem abstraktnějšího než medicína, takže změna předmětu výzkumu nebyla problémem,“ sdělil o svých spolupracovnících, které z většiny tvoří specialisté na umělou technologii či lékaři, bývalý hráč Realu Madrid. „Lidé musí pochopit, že neděláme žádnou temnou magii. Naše společnost je normální vědecké oddělení,“ dodal.

„Za čtyři dny jsme vytvořili model, který nám dává příležitost předpovídat vývoj situace. Neustále ho aktualizujeme novými údaji, které nám vláda poskytuje. Díky tomu můžeme předejít realitě a dojít k závěru, že v bodu X může dojít k náhlému nárůstu incidence. Následně můžeme podniknout příslušné kroky a minimalizovat ztráty,“ vysvětlil hráč třetiligové Marbelly.

„Nemůžeme zaručit, že se to skutečně stane, protože nemáme žádný vliv na následná konzervativní opatření přijatá vládou. Ze statistického hlediska však můžeme říci, že na konci měsíce budeme schopni pomalu opouštět karanténu,“ uzavřel Granero a dodal sebedůvěru španělskému lidu.

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat