Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kudy mohou fotbalisté do Brazílie? Cesta ještě existuje

Sport

  5:00
PRAHA - Postup českých fotbalistů na mistrovství světa 2014 v Brazílii? Naděje pořád existuje. Musí ale zaváhat soupeři ve skupině a i vývoj v těch dalších musí jít Čechům na ruku, protože do baráže neproklouzne nejhorší tým na druhých místech.

Kapitán české reprezentace Tomáš Rosický se raduje z gólu foto: ČTK

Na šampionát postoupí přímo jen vítězové jednotlivých skupin. Česko na prvním místě sice ještě skončit může, ale je to už hodně divoká teorie. O trochu reálněji vypadá boj o druhé místo. Za jakých podmínek ho Rosický, Čech a spol. získají?

Druhou příčku ve skupině B nyní drží Bulharsko, které má 10 bodů. O bod méně mají Česko, Arménie a Dánsko. Poslední Malta už na postup myslet nemůže. „Nezbývá nám než vyhrát v Itálii. Věřím, že ze zbývajících tří zápasů jsme schopní získat všech devět bodů,“ tvrdí český záložník Vladimír Darida. Stejná nebo podobná slova volí i jeho spoluhráči.

ČTĚTE TAKÉ

Devět bodů by opravdu dávalo slušnou naději, ale ne jistotu. Hrozbou by mohla být buď Arménie, nebo Dánsko. Pokud by jeden z nich také získal devět bodů, rozhodovalo by skóre. To má v tuto chvíli výběr trenéra Bílka z celé trojice nejlepší.

Jak se bude hrát

10. září:
Itálie - Česko
Arménie Dánsko
Malta - Bulharsko

11. září:
Malta - Česko
Arménie - Bulharsko
Dánsko - Itálie

15. října:
Bulharsko - Česko
Itálie - Arménie
Dánsko - Malta

Tabulka:
1. Itálie 7 5 2 0 13:4 17
2. Bulharsko 7 2 4 1 11:4 10
3. Česko 7 2 3 2 7:6 9
4. Arménie 7 3 0 4 8:9 9
5. Dánsko 7 2 3 2 8:10 9
6. Malta 7 1 0 6 3:16 3

Na druhé místo by mohlo stačit i sedm bodů za dvě výhry a jednu remízu, byť v takovém případě se šance logicky zmenšuje.

Kdyby Česko remizovalo s Bulharskem, pravděpodobně by to nestačilo. Bulharsko (kdyby porazilo Maltu a Arménii) by totiž mohlo končit se 17 body – a český tým by měl o jeden méně. Kdyby Bílkovi svěřenci remizovali v Itálii, ale zbylá dvě utkání vyhráli, naděje by byla o něco vyšší. Bulharsko by mohlo mít maximálně stejně bodů jako Česko. Další hrozbou by pak znovu byly Arménie a Dánsko.

Připusťme, že Česko skutečně skončí na druhé příčce. To však samo o sobě na baráž nestačí. Aby se skupina I, ve které je jen pět týmů, nedostala do nevýhody, škrtnou se druhým mužstvům v ostatních skupinách výsledky proti tomu nejhoršímu.

Česko se tak může dostat na maximálně dvanáct bodů. Teoreticky by to stačit mohlo. Největší šance vede přes skupinu E, ve které je druhé Norsko. Po vyškrtnutí výsledků proti Kypru může mít maximálně čtrnáct bodů. To znamená, že by ještě muselo alespoň jednou ztratit. Pokud by druhé skončily Albánie či Island, mohly by se dostat na maximálně třináct bodů.

A co když Česko skončí druhé, ale ve zbývajících zápasech ztratí v Itálii nebo v Bulharsku? V takovém případě by ve srovnání týmů na druhých místech mělo jen devět či deset bodů. A to je hodně málo. Na postup by to s největší pravděpodobností nestačilo.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!