28. března 2014 18:56 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Ministr vnitra Chovanec kritizoval: FAČR proti chuligánům nebojuje

Tomáš Tuhý (vlevo) a Milan Chovanec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Tuhý (vlevo) a Milan Chovanec. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Fotbalové kluby a FAČR podle ministra vnitra Milana Chovance nástroje k boji s chuligány a násilím na stadionech dávno mají, pouze je však nevyužívají. Na páteční tiskové konferenci mimo jiné prohlásil, že databázi problémových příznivců měly prvoligové celky zavést už v roce 2008.

Diskuze o změnách v legislativě se rozhořela po sobotním ligovém utkání Ostravy se Spartou, které po poločasové přestávce na dvacet minut narušilo řádění výtržníků na tribunách. Baník za to od disciplinární komise dostal pokutu 300 tisíc korun a podmíněné uzavření hlediště na Bazalech na dva zápasy.

Po zápase se předseda FAČR Miroslav Pelta a ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek dohodli na vytvoření pracovní skupiny, která připraví změnu legislativy pro tvrdší boj s chuligány. "Nejsme zastánci uspěchaného postupu, protože současná legislativa umožňuje potížisty tvrdě trestat," pravil Chovanec.

"Výtržníci dnes například můžou dostat až desetileté tresty zákazu vstupu na stadiony a musí se hlásit na policejních stanicích. A já moc rozdíl mezi deseti lety a doživotním nevidím. Ale současná legislativa se nevyužívá," přidal ministr.

Na vině jsou podle něj i státní zástupci. "Mobilní soudy na zápasech nemůžou plnit roli efektivně, protože když jsou fanoušci opilí, nejde je soudit v místě, kde trestný čin spáchali. Mnohdy navíc jsou jejich činy označeny jako přestupek, kdy místo soudu o trestu rozhodují obce. Tohle však budeme ještě řešit," řekl Chovanec.

Chuligáni útočili na policisty, ti si pomáhali obušky.

Chuligáni útočili na policisty, ti si pomáhali obušky.

Za problémy podle ministra však můžou zejména kluby, které dosud nedokázaly vytvořit databázi problémových fanoušků, přestože od ministerstva dostaly už před šesti lety návod, aby vše proběhlo v souladu se zákonem na ochranu osobních dat.

"Vydali jsme brožuru, kde je podrobný návod, jak organizátoři sportovních akcí mají a můžou zajistit klid a pořádek na stadionech," řekl Chovanec. "Vytvoření databáze potížistů je však prací fotbalové asociace, ne policie," uvedl.

"Navíc pokud znáte jména lidí, kteří jsou v daném sektoru, tak s pomocí kamerových systémů se potížisti hledají velmi snadno. Když ale nemáte seznam jmen, nemůžete spojit obličej se jménem a identifikace pak trvá velmi velmi dlouho," řekl Chovanec. Současně odmítl Peltův návrh, aby se na stadion vrátila policie.

"Není pravda, že policie na stadionech není. Jsou tam antikonfliktní týmy a policisté v civilu, takzvaní spotteři. U rizikových zápasů, kterých je asi čtyřicet, policie doprovází fanoušky a je u stadionu připravena zasáhnout," řekl.

"Nechceme, aby se na stát přenesly náklady za pořadatelskou službu. Do roku 2009 stála policie u turniketů a pomalu trhala lístky. Není však možné, aby daňoví poplatníci platili fotbalovým klubům levnou pořadatelskou službu," prohlásil Chovanec.

Podle ministra má navíc vlastník stadionu jasné právo rozhodovat o tom, koho na stadion vpustí. "Proto měl být vytvořen seznam problémových fanoušků a měly být zavedeny kamerové systémy," uvedl Chovanec. "Jsme přesvědčeni o tom, že policie plní smlouvu s fotbalovou asociací na sto procent. Nejsme však přesvědčeni o tom, že náš partner se chová stejně," prohlásil.

Bezpečnostní opatření? Většina stadionů neprojde

"Kdybych měl procentuálně vyjádřit, jak jednotlivé kluby a fotbalová asociace plní dohodu s policií, tak je to maximálně z dvaceti procent. Vnímáme to jako velký problém," přidal první náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý.

Ostrava je podle Tuhého posledním příkladem, kdy policie upozorňovala asociaci na nevhodný čas i termín. "Ale hlas policie nebyl vyslyšen," řekl Tuhý s tím, že řada stadionů v lize navíc nesplňuje bezpečnostní podmínky. "Kdybychom striktně dodržovali dohodu, tak velká většina stadionů bude mít problém. Ale ani tady není poradní hlas policie slyšen a my se zpravidla licenčních řízení ani neúčastníme," uvedl Tuhý.

Společně s Chovancem navštíví zápas mezi Bohemians 1905 a Ostravou. Ten patří mezi rizikové a kvůli událostem ze soboty byla zpřísněna bezpečnostní opatření, mezi něž patří i prodej lístků na jméno. "Chceme vidět jak ticketing a turnikety fungují v chodu. Je lepší mít osobní zkušenost, než rozhodovat od stolu," dodal Chovanec.

Lidovky.cz, ČTK

Fortuna liga - 30. kolo

HET liga

Tým Z V R P S B
1. FC Viktoria Plzeň 30 20 6 4 55:23 66
2. SK Slavia Praha 30 17 8 5 50:19 59
3. FK Jablonec 30 16 8 6 49:27 56
4. SK Sigma Olomouc 30 15 10 5 41:22 55
5. AC Sparta Praha 30 14 11 5 43:25 53
6. FC Slovan Liberec 30 13 7 10 37:35 46

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na Lidovky.cz