Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Nejprve řádění fandů, pak Slavia přišla o licenci

Fanoušci Slavie na hřišti v Edenu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci Slavie na hřišti v Edenu. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Licenční komise Českomoravského fotbalového svazu neudělila Slavii Praha licenci pro příští ročník profesionálních soutěží, bez které nelze hrát první ani druhou ligu. Zadlužený klub ještě může podmínky řízení splnit dodatečně a poté se odvolat. Rozhodnuto musí být do nejpozději do konce května. Licenci neobdrželo ani Ústí nad Labem, naopak Brnu se podařilo licenci před komisí obhájit.

"Slavií nebyla předložena vlastnická struktura akciové společnosti. Nebylo doloženo, že by Slavia nedlužila hráčům a zaměstnancům, jak ukládá licenční manuál. Dále nebylo doloženo, že by Slavia splatila závazky vůči státu a také nedoložila informace, jak má vypadat její hospodaření na příští sezonu," řekl novinářům po zasedání licenční komise její předseda Bohuslav Pavlík.

DÁLE K TÉMATU

Slavii již delší dobu trápí obrovské finanční problémy. Klub dluží hráčům a navíc ho tíží závazek asi 100 milionů korun vůči bývalému majiteli britské společnosti ENIC. Slavii se nyní snaží pomoci společnost Natlanad Group, která dnes hráčům splatila třetinu z desetimilionového dluhu a spolu se zástupci vršovického klubu dorazila na jednání licenční komise. Ta přesto nakonec červenobílým licenci neudělila.

Proti rozhodnutí je možné se do sedmi dnů odvolat a podmínky řízení splnit dodatečně. Poté odvolání převezme licenční manažer Stanislav Rýznar, který ho do pěti dnů prostuduje a předá svůj posudek odvolacímu orgánu - licenčnímu tribunálu. Ten o udělení licence musí definitivně rozhodnout do 31. května.

Kluby měly s udělením licencí několikrát problémy i v minulosti. Před rokem splnili Bohemians Praha po sestupu do druhé ligy licenční řízení s podmínkou, protože však nezaplatili pokutu za nenastoupení k utkání s Bohemians 1905, o licenci přišli. V této sezoně proto Střížkovští hrají až třetí ligu. Problémy s přidělením licence měly v minulosti například také Kladno a Drnovice.

Kvůli finančním problémům přišly o první ligu Cheb či Drnovice

Union Cheb - Tradiční účastník nejvyšší soutěže se dostal do vážných problémů poté, co ztratil ochrannou ruku ministerstva vnitra. Klub převzal podnikatel Alexander Komanický, který v roce 1995 prodal svůj majoritní podíl akcií dalšímu podnikateli Ivu Mlátilíkovi. Ten tíživou finanční situaci Unionu vyřešil tak, že klub, jenž v sezoně 1995/96 skončil v tabulce na 13. místě, rozpustil a jeho místo v první lize zaujali Bohemians Praha. O pět let později byl Union Cheb znovu obnoven, momentálně působí v krajském přeboru.

FK Drnovice - Přetrvávající ekonomické problémy někdejšího účastníka Poháru UEFA vedly spolu s obviněním majitele klubu Jana Gottvalda z trestné činnosti a jeho následným zmizením v sezoně 2001/02 až k exekuci a rozprodáním drnovického kádru a tím i nevyhnutelnému sestupu z první ligy po devíti letech. Drnovice byly poslány do konkurzu a přeřazeny do MSFL, avšak již po dvou letech se i s Gottvaldem ve funkci předsedy dokázaly vrátit mezi elitu. V obnovené prvoligové premiéře v sezoně 2004/05 skončily Drnovice na osmém místě, avšak kvůli finančním problémům vzdaly boj o licenci pro nový ročník. Tu krátce poté získal až staronový majitel Gottvald a přihlásil klub do druhé ligy, kde se tým sice udržel, ale po jediné sezoně kvůli špatné finanční situaci zanikl. Nynější drnovický klub FKD hraje v krajské soutěži.

Výběr známých českých klubů, které ekonomické problémy dovedly až k existenčním starostem či zániku (řazeno abecedně):

Bohemians Praha - Vleklé finanční problémy kdysi slavného týmu vyústily v roce 2005 až k odebrání profesionální licence. Tehdy druholigový klub skončil v konkurzu, avšak i díky mohutné podpoře fanoušků původní "Bohemky" vznikli Bohemians 1905, jež ČMFS uznal za nástupce zkrachovalého celku. Nyní hrají Bohemians 1905 první ligu, stále však vedou vleklý spor o název i nástupnická práva se střížkovskými FC Bohemians Praha.

Dukla Praha - Slavný armádní klub nezískal po roce 1989 významnějšího obchodního partnera a ministerstvo obrany nepovažovalo fotbal v Dukle za prioritní sport. Po sestupu z nejvyšší soutěže v roce 1994 Dukla kvůli nedostatku financí spadla až do ČFL. První tým byl později převeden do Příbrami, která se v roce 1997 vrátila mezi elitu, avšak po vstupu nového obchodního partnera zmizela z názvu klubu Dukla. O čtyři roky později vznikla obnovená Dukla Praha, jež v roce 2006 získala od Jakubčovic práva na druhou ligu a nyní bojuje o postup do první.

Chmel Blšany - Po sestupu z nejvyšší soutěže po osmi letech v roce 2006 se Blšany, jež doplatily na problémy své dlouholeté ikony a bývalého předsedy ČMFS Františka Chvalovského, v následující sezoně v druhé lize sice výsledkově udržely, avšak kvůli dluhům nedostaly licenci na další sezonu a byly přeřazeny do ČFL. Následoval rozpad kádru a další sestup, nyní klub působí v krajském přeboru.

FC Vítkovice - Mistr federální ligy z roku 1986 se po rozdělení Československa udržel mezi elitou jedinou sezonu. Po nepovedené fůzi s Karvinou se Vítkovice dokonce propadly až do MSFL, hned vzápětí se dokázaly vrátit zpět do druhé ligy, v níž působily až do loňska. Před jarní části letošní sezony na sebe Vítkovice kvůli ekonomickým problémům podaly insolvenční návrh, krátce poté odstoupily z MSFL a rozpustily první tým.

Švarc Benešov - Benešov se dostal do finančních problémů poté, co byla na jeho předsedu a zároveň hlavního sponzora Miroslava Švarce uvalena vazba.Po jediné sezoně mezi elitou klub v roce 1995 sestoupil, totéž ho potkalo i o rok později ve druhé lize a následně se prakticky rozpadl. Znovuobnovený klub momentálně působí v divizi.

Poznámka: Bývalé účastníky nejvyšší soutěže Atlantik Lázně Bohdaneč a Slováckou Slavii Uherské Hradiště zachránila od krachu sloučení s Pardubicemi, respektive se Synotem.

,

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...