Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejprve řádění fandů, pak Slavia přišla o licenci

Sport

  21:20aktualizováno  21:48
PRAHA - Licenční komise Českomoravského fotbalového svazu neudělila Slavii Praha licenci pro příští ročník profesionálních soutěží, bez které nelze hrát první ani druhou ligu. Zadlužený klub ještě může podmínky řízení splnit dodatečně a poté se odvolat. Rozhodnuto musí být do nejpozději do konce května. Licenci neobdrželo ani Ústí nad Labem, naopak Brnu se podařilo licenci před komisí obhájit.

Fanoušci Slavie na hřišti v Edenu. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Slavií nebyla předložena vlastnická struktura akciové společnosti. Nebylo doloženo, že by Slavia nedlužila hráčům a zaměstnancům, jak ukládá licenční manuál. Dále nebylo doloženo, že by Slavia splatila závazky vůči státu a také nedoložila informace, jak má vypadat její hospodaření na příští sezonu," řekl novinářům po zasedání licenční komise její předseda Bohuslav Pavlík.

DÁLE K TÉMATU

Slavii již delší dobu trápí obrovské finanční problémy. Klub dluží hráčům a navíc ho tíží závazek asi 100 milionů korun vůči bývalému majiteli britské společnosti ENIC. Slavii se nyní snaží pomoci společnost Natlanad Group, která dnes hráčům splatila třetinu z desetimilionového dluhu a spolu se zástupci vršovického klubu dorazila na jednání licenční komise. Ta přesto nakonec červenobílým licenci neudělila.

Proti rozhodnutí je možné se do sedmi dnů odvolat a podmínky řízení splnit dodatečně. Poté odvolání převezme licenční manažer Stanislav Rýznar, který ho do pěti dnů prostuduje a předá svůj posudek odvolacímu orgánu - licenčnímu tribunálu. Ten o udělení licence musí definitivně rozhodnout do 31. května.

Kluby měly s udělením licencí několikrát problémy i v minulosti. Před rokem splnili Bohemians Praha po sestupu do druhé ligy licenční řízení s podmínkou, protože však nezaplatili pokutu za nenastoupení k utkání s Bohemians 1905, o licenci přišli. V této sezoně proto Střížkovští hrají až třetí ligu. Problémy s přidělením licence měly v minulosti například také Kladno a Drnovice.

Kvůli finančním problémům přišly o první ligu Cheb či Drnovice

Union Cheb - Tradiční účastník nejvyšší soutěže se dostal do vážných problémů poté, co ztratil ochrannou ruku ministerstva vnitra. Klub převzal podnikatel Alexander Komanický, který v roce 1995 prodal svůj majoritní podíl akcií dalšímu podnikateli Ivu Mlátilíkovi. Ten tíživou finanční situaci Unionu vyřešil tak, že klub, jenž v sezoně 1995/96 skončil v tabulce na 13. místě, rozpustil a jeho místo v první lize zaujali Bohemians Praha. O pět let později byl Union Cheb znovu obnoven, momentálně působí v krajském přeboru.

FK Drnovice - Přetrvávající ekonomické problémy někdejšího účastníka Poháru UEFA vedly spolu s obviněním majitele klubu Jana Gottvalda z trestné činnosti a jeho následným zmizením v sezoně 2001/02 až k exekuci a rozprodáním drnovického kádru a tím i nevyhnutelnému sestupu z první ligy po devíti letech. Drnovice byly poslány do konkurzu a přeřazeny do MSFL, avšak již po dvou letech se i s Gottvaldem ve funkci předsedy dokázaly vrátit mezi elitu. V obnovené prvoligové premiéře v sezoně 2004/05 skončily Drnovice na osmém místě, avšak kvůli finančním problémům vzdaly boj o licenci pro nový ročník. Tu krátce poté získal až staronový majitel Gottvald a přihlásil klub do druhé ligy, kde se tým sice udržel, ale po jediné sezoně kvůli špatné finanční situaci zanikl. Nynější drnovický klub FKD hraje v krajské soutěži.

Výběr známých českých klubů, které ekonomické problémy dovedly až k existenčním starostem či zániku (řazeno abecedně):

Bohemians Praha - Vleklé finanční problémy kdysi slavného týmu vyústily v roce 2005 až k odebrání profesionální licence. Tehdy druholigový klub skončil v konkurzu, avšak i díky mohutné podpoře fanoušků původní "Bohemky" vznikli Bohemians 1905, jež ČMFS uznal za nástupce zkrachovalého celku. Nyní hrají Bohemians 1905 první ligu, stále však vedou vleklý spor o název i nástupnická práva se střížkovskými FC Bohemians Praha.

Dukla Praha - Slavný armádní klub nezískal po roce 1989 významnějšího obchodního partnera a ministerstvo obrany nepovažovalo fotbal v Dukle za prioritní sport. Po sestupu z nejvyšší soutěže v roce 1994 Dukla kvůli nedostatku financí spadla až do ČFL. První tým byl později převeden do Příbrami, která se v roce 1997 vrátila mezi elitu, avšak po vstupu nového obchodního partnera zmizela z názvu klubu Dukla. O čtyři roky později vznikla obnovená Dukla Praha, jež v roce 2006 získala od Jakubčovic práva na druhou ligu a nyní bojuje o postup do první.

Chmel Blšany - Po sestupu z nejvyšší soutěže po osmi letech v roce 2006 se Blšany, jež doplatily na problémy své dlouholeté ikony a bývalého předsedy ČMFS Františka Chvalovského, v následující sezoně v druhé lize sice výsledkově udržely, avšak kvůli dluhům nedostaly licenci na další sezonu a byly přeřazeny do ČFL. Následoval rozpad kádru a další sestup, nyní klub působí v krajském přeboru.

FC Vítkovice - Mistr federální ligy z roku 1986 se po rozdělení Československa udržel mezi elitou jedinou sezonu. Po nepovedené fůzi s Karvinou se Vítkovice dokonce propadly až do MSFL, hned vzápětí se dokázaly vrátit zpět do druhé ligy, v níž působily až do loňska. Před jarní části letošní sezony na sebe Vítkovice kvůli ekonomickým problémům podaly insolvenční návrh, krátce poté odstoupily z MSFL a rozpustily první tým.

Švarc Benešov - Benešov se dostal do finančních problémů poté, co byla na jeho předsedu a zároveň hlavního sponzora Miroslava Švarce uvalena vazba.Po jediné sezoně mezi elitou klub v roce 1995 sestoupil, totéž ho potkalo i o rok později ve druhé lize a následně se prakticky rozpadl. Znovuobnovený klub momentálně působí v divizi.

Poznámka: Bývalé účastníky nejvyšší soutěže Atlantik Lázně Bohdaneč a Slováckou Slavii Uherské Hradiště zachránila od krachu sloučení s Pardubicemi, respektive se Synotem.

Autoři: ,