Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Platil po 'válce': Fandové na klub udělali podraz

Sport

  21:02aktualizováno  21:41
PRAHA - Ředitel fotbalové Slavie Platil řekl, že fanoušci udělali na klub podraz, když svými protesty nedovolili dohrát pohárové semifinále s Olomoucí. Tiskový mluvčí klubu Ondřej Zlámal poté dodal, že hráči jsou z chování příznivců a ukončení duel zdrceni a někteří mají v očích slzy.

Miroslav Platil na hřišti v Edenu. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Sedí v kabině, mlčí a jsou zničení, tak vysvětlil tiskový mluvčí Slavie atmosféru v kabině sešívaných, poté co delegát svazu Jaromír Sova oznámil, že první semifinálový duel Odrášovka Cupu mezi Slavií a Olomoucí byl kvůli poločasovému řádění domácích příznivců ukončen. Slavii nejspíše čeká kontumace výsledku a před odvetou téměř jisté vyřazení.

VÍCE K TÉMATU

"Udělali jsme pro zdar semifinále všechno, s fanoušky, kteří předzápasovou protestní akci připravili, jsme všechno koordinovali," vysvětloval Zlámal přítomným novinářům na stadionu v Edenu. "Ale nenapadlo nás, jak to dopadne o přestávce. Všechny nás moc mrzí, že hráči neměli možnost rozhodnout o výsledku na trávníku."

Výběr skandálních zápasů fotbalové ligy a domácího poháru

Bohemians - Jablonec (3. listopadu 1996, 12. kolo I. ligy) - Utkání první ligy bylo v 60. minutě přerušeno poté, co dělbuch zranil hostujícího brankáře Jánoše, který byl odnesen na nosítkách. Rozhodčí Wencl nakonec rozhodl, že zápas ukončí. Zápas byl později opakován na hřišti v Děčíně.

Bohemians - Sparta (17. května 2003, 28. kolo I. ligy) - V 74. minutě pražského derby napadl fanoušek Bohemians asistenta rozhodčího Ladislava Talpu. Zápas byl za stavu 2:1 pro Spartu předčasně ukončen a později kontumován ve prospěch Sparty, což jí stačilo k definitivnímu zisku titulu.

Slavia - Liberec (26. dubna 2006, , 27. kolo I. ligy) - Zápas byl po 68. minutách přerušen poté, co trenér domácích Karel Jarolím odvolal své mužstvo ze strahovského trávníku na protest proti řízení zápasu rozhodčím Jaroslavem Járou. Hrozilo, že utkání bude předčasně ukončeno, ale slávisté se po více než dvaceti minutách na hřiště vrátili. Slavia prohrála 1:3.

Slavia - Sparta (31. března 2008, 28. kolo I. ligy) - Derby pražských "S" bylo kvůli řádění fanoušků na několik minut přerušeno a hrozilo mu předčasné ukončení. Po hodině hry, když záložník David Kalivoda poslal Slavii do vedení a vzápětí byl po druhé žluté kartě vyloučen za to, že si při gólové oslavě sundal dres, vypuklo řádění diváků - dělbuchy v obou táborech, stovky vytrhaných sedaček, bitky s policisty. Rozhodčí Pavel Franěk v 65. minutě utkání přerušil, po pěti minutách se mohlo ve hře pokračovat, ovšem mezitím vyvedli policisté z hlediště celou řadu výtržníků. Zápas skončil remízou.

Bohemians 1905 - Bohemians Praha (10. dubna 2010, 24. kolo I. ligy) - Fotbalisté Bohemians Praha (Střížkov) odmítli kvůli sporům v kauze Bohemians nastoupit ke vzájemnému duelu. Zápas byl kontumován ve prospěch domácích.

Slavia - Olomouc (5. května 2010, semifinále Ondrášovka Cupu) - Zápas byl předčasně ukončen kvůli násilným protestům fanoušků Slavie proti vedení klubu. Slavii hrozí kontumace utkání.

"Škoda, že dneska naši jinak výborní fanoušci takhle selhali. Překazili našim fotbalistům dosud úspěšné tažení domácím pohárem, na jehož konci mohli vyhlížet celkové vítězství a vstup do kvalifikace o Evropskou ligu. Teď jim zbyly jen oči pro pláč," dodal Zlámal. Generální manažer Slavie Miroslav Platil, který se snažil fanoušky o poločase uklidnit, prohlásil, že jej fanoušci zklamali.

"Je to zneuctění jména Slavie a obrovská hanba. Pro mě osobně také obrovské zklamání, které vnímám jako podraz od těch lidí, kteří se paradoxně nazývají nejvěrnějšími. Takže teď opravdu Slavii 'pomohli'," řekl ČTK Platil. "Od fanoušků to je brutální čin. Absolutní neúcta k práci lidí, co současnou situaci nezavinili. A absolutní neúcta k hráčům, kteří mohli bojovat o senzační úspěch," doplnil pár okamžiků před tím, kdy z pražského hotelu Pyramida zazněl nemilosrdný verdikt z úst licenční komise ČMFS: Slavia nedostala pro příští ročník profesionální licenci.

Klub se ale může odvolat, celé řízení musí být ukončeno do konce května. Sešívaní se spoléhají na pomoc Natlandu, který vážně uvažuje o majoritním vstupu do klubu a již Slavii nabídnul pomoc v podobě finanční částky, která pokryje zhruba 30% závazků vůči hráčům, zaměstnancům a pořadatelům.

"Je to zmarnění roční práce. Dělali jsme všechno pro to, aby Slavia nezmizela z fotbalové mapy. Je to hanba," uvedl Platil, který s obavami čeká tvrdé disciplinární tresty. Nejvíc prý lituje samotné hráče, kteří prakticky přišli o šanci bojovat o výhru v Ondrášovka Cupu, přes který vede cesta do evropských pohárů. "Za fotbalisty mě to moc mrzí. Celé jaro podávají špičkové výkony, bylo by neuvěřitelné, kdyby příští rok poháry hráli. Ale nemohli si to vybojovat," řekl naštvaně.

Platil se pokusil v poločase uklidnit fanoušky, kteří stejně jako před zápasem přišli na hřiště a žádali po vedení klubu, aby oznámilo své další kroky při řešení ekonomické krize klubu. Ředitel Slavie, který předtím na Strahově absolvoval jednání licenční komise ČMFS, mezi fanoušky dlouho nevydržel. Po několika větách na něj přilétl kelímek s pivem a další předměty, a když se odebral do útrob stadionu, několik desítek lidí se pokusilo násilně proniknout za ním.

Platil se prý nebál lynčování. "Chápal jsem, že zezadu nějaký hrdina schovaný v davu něco hodí, to se stane. Ale když jsem viděl, jak se to rozpohybovalo a jak se dav nechává strhnout, tak jsem věděl, že argumenty nemá cenu něco řešit a ještě navíc něco eskalovat. Proto jsem se otočil a šel pryč," popisoval Platil vypjaté chvíle.

V duchu prý věřil tomu, že když mezi fandy v poločase zavítá, tak situaci zklidní a zápas bude moci pokračovat. K Platilovu nemilému překvapení nastal pravý opak. "Myslel jsem, že když ukážu, že se nemám čeho bát a sejdu mezi ně, tak se to uklidní. Nejsem háklivý na slovo, ať si lidé řeknou svůj názor. Ale o to jim nešlo. Jen čekali na záminku, vyvolání masakru, vybít emoce. Asi to je norma jejich chování," uvedl zklamaně.

Miroslav Platil na hřišti v Edenu.

"Přitom jsem chápal jako svoji povinnost mezi ně jít a promluvit s nimi. Ale nebyl tam prostor k diskusi. Zjevně jen potřebovali předhodit nějakou figuru, se kterou se vyrovnají. Ale těm lidem jsem koukal zblízka do očí a viděl jsem tam takové věci... Musím se s tím vnitřně smířit," řekl Platil. "Jsem tady krátce, nějakých deset měsíců. A s mojí érou jsou spojené spíš věci, které se dají chápat pozitivně," prohlásil Platil.

Teď zvažuje, jestli v ředitelské funkci bude pokračovat. "Teď jsem ve velkých emocích a to se nějaká velká rozhodnutí dělat nemůžou. Nevím, co bude. Musím si to promyslet přes víkend a pak se uvidí," dodal Platil.

Natland rozplétá vlastnickou strukturu Slavie, pak chce většinu

Investiční společnost Natland Group pokračuje v jednáních o finanční pomoci a vstupu do fotbalové Slavie, kterou tíží mnohamilionové dluhy. Firma se momentálně snaží rozkrýt nepřehlednou vlastnickou strukturu v pražském klubu a věří, že se jí povede kritickou situaci ve Slavii vyřešit. V nejbližší době se hodlá sejít s bývalým majitelem vršovického klubu britskou společností ENIC, které Pražané dluží asi 100 milionů korun. Ve Slavii chce Natland posléze získat majoritní podíl.

"Slavia je ikona českého sportu a byla by škoda nechat ji padnout. Monitorovali jsme Slavii dlouho, a když nám přišlo, že situace je kritická, tak jsme se do toho rozhodli na vlastní triko jít. Uděláme vše, abychom Slavii pomohli," řekl dnes tiskový mluvčí Natlandu Rostislav Starý novinářům poté, co zástupci firmy společně se slávistickými funkcionáři prezentovali svoje plány na jednání licenční komise ČMFS. Ta dnes rozhoduje o udělení licencí pro příští ligovou sezonu.

Výkonný ředitel společnosti Natland Group Lubor Svoboda.

Natland jedná se Slavií teprve několik dnů, a proto zatím nedošlo k finální dohodě. "V takhle strašně krátkém časovém horizontu se nám jednání ještě nepodařila uzavřít. Kdyby bylo více času, je velmi solidní šance tu situaci vyřešit standardně," uvedl Starý. Natland momentálně zjišťuje nepřehledné vlastnické poměry v klubu.

"Jsme ve fázi, kdy rozkrýváme tu složitou vlastnickou strukturu, právnické a ekonomické věci. Potřebujeme více času, abychom to mohli rozplést. Podívat se na to, jaká je realita. Pevně věříme, že se nám podaří nalézt řešení," prohlásil Starý. Jednání vede Natland s údajným vlastníkem Slavie Antonínem Francem. "Oslovili jsme majoritního akcionáře, tak jak nám byl představen. Jednáme s panem Francem a jsme jsme připraveni jednat i s věřiteli," řekl Starý.

Generální ředitel Slavie Miroslav Platil (vlevo) a výkonný ředitel společnosti Natland Group Lubor Svoboda.

V nebližší době se chce Natland sejít s firmou ENIC, které Slavia dluží kolem 100 milionů korun. "S ENICem jsme se dohodli, že se potkáme. Jednání proběhnou velmi brzo," uvedl Starý. Natland chce podle něj ve Slavii získat většinu, ale tak daleko prý jednání zatím nedospěla. "Zatím jsme ve fázi vyjednávání. Chtěli bychom majoritu, ale v téhle fázi teď vůbec nejsme," podotkl tiskový mluvčí. Popřel, že by byl Natland propojen s kontroverzním podnikatelem Petrem Sisákem, který je podle spekulací médií pravým majitelem Slavie.

"Můžu naprosto vyloučit, že bychom ten podnik dělali pro pana Sisáka nebo že by byla existovala majetková vazba na pana Sisáka," řekl Starý. Natland dnes poskytl Slavii první finanční pomoc, když hráčům uhradil asi 30 procent z přibližně desetimilionového dluhu. "Chtěli jsme situaci někam posunout. Chtěli jsme udělat takové gesto a jasně deklarovat naši vůli se dohodnout a pomoci. Betu to i jako vyjádření uznání hráčům a realizačnímu týmu, že jsou klubu takhle dlouho loajální," řekl Starý.

Věří, že se kritickou a nepřehlednou situaci ve Slavii podaří vyřešit. "S restrukturalizací máme velké zkušenosti. Jsme připraveni se s tím poprat," dodal.

Autoři: ,