Čtvrtek 9. února 2023, svátek má Apolena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Expert: Fandové Slavie způsobili katastrofu

Sport

  22:24aktualizováno  6. května 12:24
PRAHA - Jako bezpečnostní manažer Českomoravského fotbalového svazu Martin Synecký s překvapením sledoval, co se před ale hlavně o poločase semifinálového duelu domácího poháru dělo na hrací ploše stadionu v Edenu. "Dohoda fanoušků s pořadatelskou službou je nepřípustná," odsoudil v rozhovoru pro LN fakt, že první předzápasový protest byl připravený dopředu a povolil ho i samotný vršovický klub.

Fanouška Slavie odvádí policie. foto: ČTK

LN Měl se zápas vůbec odehrát, když fanoušci byli před výkopem na ploše?
Jednoznačně mohu říct, že fanoušci nemají na ploše co dělat a to za všech okolností. A údajná dohoda s pořadatelskou službou je samozřejmě něco absolutně nepřípustného. Bylo tu velké riziko.

DÁLE K TÉMATU

LN Jaký trest hrozí pořadatelské službě?
Ze strany svazu žádný. Ten hrozí pouze klubu. Toto utkání bylo specifické, protože fanoušci dopředu avizovali, co chtějí udělat. A přesto pořadatel neudělal vše proto, aby jim v tom zabránil. To je opravdu velké selhání.

LN Kdy vám bylo jasné, že je zle?
Asi dvě minuty před příchodem pana Platila. To se v čele fanoušků objevila riziková skupina radikálních fanoušků, které máme podrobně zmonitorované. Menší skupina v tu chvíli ovládla většinu, která chtěla jednat. Fanoušci pak způsobili pro Slavii velkou katastrofu.

LN Mnoho z příznivců bylo maskovaných. To je přeci v rozporu se zákonem, ne?
Ty fanoušci si jasně uvědomovali, že na trávníku nemají co dělat a že jsou všude kamery. Proto se preventivně maskovali. Zakázáno to je pouze na akcích politického charakteru, ale pořádkové složky samozřejmě mohou vyzvat tyto lidi, aby se nemaskovali.

CO ŘEKLI BÝVALÍ SLÁVISTÉ ŠMICER, KUKA, ULICH A PŘEDSEDA SVAZU HAŠEK

Pro bývalého fotbalistu Slavie Vladimíra Šmicra bylo dnešní řádění fanoušků červenobílých při utkání Ondrášovka Cupu s Olomoucí zoufalým činem. Podobného názoru byl i jeho dřívější spoluhráč Ivo Ulich, podle kterého neměl mezi fanoušky chodit ředitel klubu Miroslav Platil. Prý tím jen vyvolal konflikt.

"Jinak to ani skončit nemohlo, lidé ve vedení Slavie prokázali naprostou nekompetentnost a každému slávistovi je teď smutno," řekl ČTK k incidentům v Edenu Šmicer. "Schvalovat zoufalé kroky sice nelze, ale je třeba vidět, že zoufalí lidé dělají zoufalé činy. A fanoušci jsou teď opravdu zoufalí," dodal současný manažer reprezentace s tím, že stále věří, že i tohle Slavia přežije.

Ulich, který je stále hráčem Slavie, ovšem té futsalové, souhlasil s původním protestem fanoušků, kteří před zápasem obsadili středový kruh a vyzývali vedení k vysvětlení situace v klubu. Když hráči příznivce vyzvali, aby hřiště opustili a mohlo se hrát, tak trávník pokojně opustili. "To jsem jim fandil a souhlasil jsem s nimi. Ale co následovalo pak, to už schvalovat nemůžu. Ublížili klubu i fanouškům. To byla špatně zvolená forma protestu," komentoval Ulich vtrhnutí fanoušků na hrací plochu během poločasové přestávky. Když pak mezi ně přišel ředitel klubu Platil a po pár větách odešel, fandové se pokusili vtrhnout do útrob stadionu a musela je rozhánět policie.

"Podle mě na tom má podíl pan Platil. Když neměl konkrétní informace, které by fanoušky uklidnily, tak mezi ne neměl chodit. Tím je jen znervózněl a naštval," míní Ulich, který byl v době útoku fanoušků v prvním patře ve VIP sektoru, do kterého se naštvaní fandové pokusili probít. "Byl jsem klidný. Věřil jsem, že se neuchýlí k násilí. Policie to navíc zvládla skvěle," dodal.

Také Pavel Kuka, který dlouhá léta zářil v útoku Slavie, bere dnešní události jako výsledek toho, jak vedení klubu komunikuje s veřejností a fanoušky. "Je ale smutné, kam to až muselo zajít. Vždy se pak najdou někteří jedinci, kteří takové situace zneužijí k vandalismu a ničení majetku na stadionu," litoval Kuka, který je ředitelem vlastníka stadionu společnosti E-Side.

Předseda fotbalového svazu Ivan Hašek chtěl v minulých dnech pomoci řešení celé situace kolem Slavie, a tak ho reakce ultras v Edenu zklamala. "Řešit něco násilím je nesmysl, současné dění kolem Slavie nevyjímaje, a do fotbalu to nepatří. Samozřejmě, že zápasy se nedohrají po celém světě a disciplinární řády na to pamatují," připomněl, že svazové komise budou řešit nedohraný zápas podle fotbalových zákonů.