16. prosince 2018 16:15 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Neskutečný balík pro Plzeň. V Lize mistrů letos vydělala 800 milionů korun

Radost Pavla Vrby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radost Pavla Vrby. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PLZEŇ Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě stě milionů korun víc, než získala za předchozí dvě účasti v prestižní klubové soutěži dohromady.

Plzeň triumfem v minulém ligovém ročníku trefila jackpot, jehož výši během sezony možná ani netušila.

K očekávaným bonusům za účast v základní skupině i odměnám za výsledky totiž přibyla speciální částka, tzv. Coefficient ranking. Dohromady pro všech dvaatřicet mužstev to bylo 585 milionů eur.

Evropská fotbalová unie (UEFA) tyto peníze rozdělí podle „zásluh“ v evropských pohárech za posledních deset let.

I když se Plzni počítají jen výsledky od roku 2010, protože do té doby poháry nehrála, z dvaatřiceti týmů Champions League má 26. nejlepší koeficient.

Vikoria Plzeň slaví postup do jarní části Evropské ligy.
Viktoriáni si úspěch užívali naplno.

UEFA při vypočítávání podílů jednotlivým klubům určila jednotku 1,108 milionů eur.

Tuto částku dostane tým, který má z celé Ligy mistrů nejnižší koeficient, čili AEK Atény.

Předposlední Crvena zvezda Bělehrad inkasuje dvojnásobnou cifru, Hoffenheim trojnásobnou, v případě Plzně se suma 1,108 milionů eur násobí sedmi, čili 7,756 milionů eur, což v přepočtu dělá 200 milionů korun.

Největší speciální prémii obdrží Real Madrid, který je v žebříčku nejvýš - 1,108 milionů eur krát 32.

Miliony pro Plzeň z Ligy mistrů

Účast ve skupině
15,25 milionů eur, v přepočtu 394 milionů korun

Bonus za výsledky
5,4 milionů eur za dvě výhry, v přepočtu 140 milionů korun
900 tisíc eur za remízu, v přepočtu 23 milionů korun

Coefficient ranking, speciální bonus
7,756 milionů eur, v přepočtu 200 milionů korun

Postup do vyřazovací části Evropské ligy
500 tisíc eur, v přepočtu 13 milionů korun

Celkem
29, 806 milionů eur, v přepočtu 770 milionů korun

Market pool
Podíl z prodeje televizních práv. Určuje se z poměrné hodnoty národního televizního trhu, což v případě Česka velká částka nebude.

Příjem ze vstupného (odhad 20 až 30 milionů korun)

Mimochodem desetiletý žebříček ukazuje, že do českého národního koeficientu za tu dobu přispěla nejvíc Sparta, která je celkově na 51. místě ze všech evropských klubů, Plzeň je hned za ní dvaapadesátá, třetí nejlepší z českých mužstev je Liberec na 154. příčce a Slavia 192.

Letošní rozpočet pro odměny klubům ukazuje, jak zásadní bylo v minulé sezoně dobýt český titul. Dopředu se vědělo, že šampion s největší pravděpodobností postoupí přímo do základní fáze, což tu nebylo třináct let.

Bonus za účast ve skupině UEFA zvedla na 15,25 milionů eur, což je v přepočtu podle současného kurzu 394 milionů korun. Když Plzeň postoupila do Ligy mistrů v roce 2011 poprvé, dělala tato částka zhruba 98 milionů korun.

Násobně se zvýšily prémie za výsledky, výhra je oceněná v přepočtu sedmdesáti miliony korun, za remízu je třiadvacet milionů korun.

Plzeň tedy počítá: 394 (účast) + 70 (výhra nad CSKA) + 23 (remíza s CSKA) + 70 (výhra nad AS Řím) = 557 milionů korun. K tomu speciální bonus 200 milionů korun za „Coefficient ranking“.

Dalších 13 milionů korun za účast v prvním kole vyřazovací fáze Evropské ligy, tržby ze vstupného (odhadem 20 až 30 milionů korun) a podíl z prodeje televizních a marketingových práv na českém území, což je k poměru k celkové sumě zanedbatelná částka.

V součtu to dělá přibližně 800 milionů korun.

Najdete na Lidovky.cz