6. prosince 2011 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Odcházející Chovanec: Sparťanem zůstanu

Jozef Chovanec se loučí s pozicí hlavního trenéra a generálního sportovního manažera Sparty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jozef Chovanec se loučí s pozicí hlavního trenéra a generálního sportovního manažera Sparty | foto: ČTK

PRAHA Je po dohadech. Odchod Jozefa Chovance (51) ze Sparty se stal hotovou věcí po jeho včerejším vystoupení před novináři. O odvolání generálního sportovního manažera se mluvilo během podzimu už delší dobu, Chovancův konec na Letné byl nakonec prezentován jako vzájemná dohoda.

S jakými dojmy klub opouštíte po téměř šesti letech nepřetržitého působení v různých funkcích?
S pocitem částečně dobře vykonané práce. Spousta věcí se nám povedla. Ve fotbale jde o běžnou situaci. Zažil jsem to jako hráč i trenér už několikrát.

Kdy jste pochopil, že je váš konec ve funkci neodvratný?
V průběhu sezony jsme byli často v kontaktu s panem Křetínským, stále jsme rozebírali hru i výsledky. Vždy jsme došli k nějaké dohodě a analýze stavu, jaký nastal. A teď prostě přišla doba na změnu. Já i Sparta jsme přemýšleli, jak ji posunout dál. A mým zájmem je, aby se Sparta posouvala dál.

Změny na Letné

GSM: Klub osloví Chovancova nástupce oficiálně až během tohoto týdne. Nejvíc se mluví o Jaroslavu Hřebíkovi. Definitivně jasno o obsazení postu by mělo být v druhé polovině prosince.

Realizační tým: Konečné slovo při výběru jeho členů bude mít nový generální sportovní manažer. Podle místopředsedy představenstva Sparty Lukáše Přibyla dojde k obměně v rozsahu 50 až 90 procent.

Hráči: K odchodu několika členů kádru dojde bez ohledu na jméno nového manažera. V hledáčku mezi možnými posilami jsou Radoslav Kováč a Mario Holek.

Jak moc ovlivnily v poslední době vaši práci spekulace, které se šířily fotbalovým prostředím už delší dobu?
Jsem tady zvyklý pracovat pod tlakem, přípravu na zápas to ovlivnit nemohlo. Ani v jednom momentu jsem nepřemýšlel o tom, že bych nedělal pro Spartu maximum do konce.

Čím váš odchod Spartě prospěje?
Už jsem tady byl šestým rokem. Personální obměna je důležitá, nové tváře mohou přinést změny a oživení samy o sobě.

Co se během vašeho působení nepovedlo?
Nepodařilo se mi dostat tým ani jednou do Ligy mistrů. U hráčských příchodů se někdy trefíte, jindy zase ne a pak se rozebírají hlavně nepovedené případy. Důležité bylo minimalizovat chyby a to se snad podařilo.

Co naopak hodnotíte pozitivně?
Za prioritu jsem bral navázání spolupráce s mládežnickými týmy. Hodně mladých hráčů se povedlo zabudovat do áčka a další odchovanci jsou na to ještě připravení.

Za vašeho působení se také zavedl systém s generálním sportovním manažerem, který řídí trenérský štáb. Osvědčil se tento model?
Podle mě je funkční a má v našich podmínkách budoucnost.

Už jste přemýšlel nad vlastní budoucností?
Rád bych pracoval ve fotbale dál, fotbal je můj život. Teď je nejdřív potřeba si udělat odstup. Několik nabídek mi přišlo už během působení ve Spartě, ale nepřicházelo v úvahu, abych některou z nich využil. Určitě nejsem moc zvyklý na volno. Vrátit se na lavičku by mi nevadilo. Organismus potřebuje adrenalin. Raději bych si zkusil znovu pozici, jakou jsem měl tady. Byla by v tom větší kontinuita. Jak už jsem řekl, takový způsob práce má svoji budoucnost.

Mluvilo se o zájmu Českých Budějovic. Je to stále aktuální?
Tu nabídku jsem doopravdy měl, ale už neplatí, protože od ní nějaký čas uplynul.

Patříte mezi vyhlášené sparťany, ale tím byl donedávna i František Straka. Dovedete si představit, že byste se vydal ve stopách nynějšího slávistického trenéra?
Ke Slavii chovám respekt, mám tam hodně kamarádů a těší mě, že se podařilo zastavit její pád. Nicméně si myslím, že v řadách slávistů je dost fundovaných lidí, kteří dokážou rozhodovat o její budoucnosti.

Takže ve vás na konci působení ve Spartě nepřevládají negativní emoce?
Já sparťanem jsem, vždycky budu a nic na tom nezmění, že jsme se dohodli na přerušení spolupráce. Vždy sem budu chodit rád.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!