Středa 23. června 2021svátek má Zdeňka 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Výsledky nejsou optimální, ale hráči odvádí maximum, tvrdí kouč Vrba

Pavel Vrba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Vrba. | foto: MAFRA - Michal Šula

PRAHA Nutně by potřeboval, aby se mu probudili střelci. Zatím trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba opakuje: "Zahodit tolik šancí, to se jen tak nevidí."

Ani čtvrtá Vrbova příprava nepřinesla fotbalistům úspěch, Česko prohrálo 0:1 s Američany: "Jsem zklamaný, protože jsme měli víc příležitostí než soupeř."

Proč jste se podstatně zlepšili až po přestávce?
Představoval jsem si, že naše rozehrávka bude přesnější a rychlejší. Teprve po změně stran šel náš výkon nahoru. Musíme si přiznat, že výsledky nejsou optimální, ale stojím si za tím, že hráči se snažili odvést maximum.

Ve všech přátelácích to bylo stejné: soupeři trestali české chyby, zato vy nic.
Na to je několik pohledů. Určitě je dobře, že se do šancí dostáváme, to chceme. Ale proč je neproměňujeme? Buď je to tím tím, že v české lize se hráči s tak důrazným fotbalem nepotkávají, nebo ve finální fázi nejsme dostatečně kvalitní. Každopádně je to obrovská škoda. Moc často se nevidí, aby mužstvo s tolika šancemi nedalo ani gól. Možná se u některých hráčů potvrdilo, že si nepřivezli pohodu z klubů.

ČTĚTE K UTKÁNÍ

Třeba český vůdce Tomáš Rosický v Arsenalu téměř nehraje...
Já ale tvrdím, že Tomáš byl vidět a je hrozně platný. Měl spoustu zajímavých věcí v přechodové fázi. Dokáže převzít míč tak, že jde hned do rychla. Ostatní hrají spíš do hloubky nebo do šířky.

Jenže ani Rosický nebyl v prvním poločase moc ve hře.
To je spíš problém jeho spoluhráčů, kteří ho musejí odblokovat, vytvořit mu prostor. Nesmějí být statičtí při hře bez míče.

Po přestávce na vás Američané skoro pět minut čekali na hřišti. To bylo v kabině tak dusno?
Nebylo to tak důrazné jako v klubu, ale je pravda, že jsme si některé věci museli vysvětlit.

Mimochodem, první čtyři zápasy u reprezentace nevyhrál ani Michal Bílek, čímž se znelíbil. Nebojíte se, že by fanoušci mohli chytit stejnou averzi?
Jestli postoupíme na mistrovství Evropy, jako se to povedlo panu Bílkovi, tak budu spokojený. Ale něco k tomu dodat musím: já se chci prezentovat hrou, se kterou jsem byl úspěšný v Plzni, a nechci hodnotit, jak hrála reprezentace pod jinými trenéry. Za sebe tvrdím, že v některých fázích se na to koukat dá. Nemůžete přece říct, že jen ukopáváme výsledek. Po hráčích budu dál žádat, aby byli v útočné fázi aktivní. Jen je pro nás rána, že nejsme důslednější v koncovce. Takže ano, pokud nebudu úspěšný, můžu dopadnout jako spousta trenérů, tedy že budu odvolaný.

Co se dá do úterního večer změnit? Evropská kvalifikace s Nizozemskem se kvapem blíží.
Čeká nás blok, ve kterém chceme docílit, aby někteří hráči byli dynamičtější. Američané byli v prvním poločase běžecky dynamičtější a důslednější. Pak chceme v útočné fázi nacvičit věci, které by měly být automatické. Na to jsme zatím neměli žádný čas. A třetí věc: budeme pracovat na standardních situacích. Proti Američanům jsme se do toho vůbec pouště nechtěli.

Skluz v podání Petra Jiráčka.

Skluz v podání Petra Jiráčka.

Dá se přechod do útoku zlepšit za pár dní?
Pokud to budeme nacvičovat, tak ano. Musíme přechodovou fázi zjednodušit a výrazně zrychlit.

Sám jste zmínil, že dynamika Američanů byla vyšší. Čím to je?
Možná tím, že se český fotbal v minulých letech zaměřil spíš na masovost, což je na jednu stranu fajn, protože spousta kluků kope do míče, ale zároveň tím vrcholový fotbal ztrácí. V tom nám ujel vlak. Nemáme speciální centra jako v Belgii, Holandsku, Německu nebo v Americe. Zato máme spoustu hráčů pro druhou, třetí a čtvrtou ligu.

Navzdory tomu věříte, že vaše první reprezentační vítězství přijde v úterý?
Samozřejmě, že věřím.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...