Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Petrodolary, které smrdí. Newcastle United mají koupit kritizovaní boháči ze Saúdské Arábie

Sport

  10:16
Newcastle/Praha - V devadesátých letech a na začátku nového tisíciletí patřil Newcastle United k největším fotbalovým klubům v Anglii. Boje o přední příčky v Premier League a účast v evropských pohárech bývaly pravidlem. Po nástupu Mikea Ashleyho do čela klubu v roce 2007 ale nastala doba temna, která dvakrát vyvrcholila pádem o patro níž.

Newcastle je velmi pravděpodobně prodaný. foto: Reuters

Majitel strak zkrátka není fotbalovým nadšencem, ale především obchodníkem, pro nějž celosvětový sportovní fenomén představuje jen další způsob, jak přijít k penězům. I proto se mezi fanoušky netěší velké popularitě. Spíš naopak.

O prodej klubu se Ashley v minulosti pokusil už několikrát. Tentokrát má na stole nabídku ve výši 300 milionů liber od skupiny investorů v čele s korunním princem ze Saúdské Arábie Mohamedem bin Salmánem. Ten spravuje část obrovského majetku královské rodiny, jenž se odhaduje na 1,4 bilionu dolarů a zahrnuje Saudi Aramco, největší ropnou společnost na světě. Pokud tedy Ashley svolí k prodeji, z Newcastlu se lusknutím prstu stane nejbohatší klub ve fotbalovém prostředí. Jen pro představu: spojí-li se majetek ostatních devatenácti celků Premier League, stále se nevyrovná tomu, který vlastní Mohamed bin Salmán a jeho kolegové.

Happy 2⃣0⃣th birthday to one of our own, Matty Longstaff! #NUFC

21. března 2020 v 9:00, příspěvek archivován: 26. dubna 2020 v 19:22

Nejen v anglických médiích však panují obavy, že korunní princ chce koupí tradičního anglického celku odvádět pozornost od nedodržování lidských práv. Hlavním tématem posledních dnů je pak vražda opozičního novináře Džamála Chášukdžího, k níž došlo na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu v říjnu 2018. Z uškrcení a následného rozčtvrcení svého velkého kritika byl obviněn právě bin Salmán, jenž si měl vraždu objednat. To ale Rijád vytrvale odmítá.

„Úřady ani liga nesmějí umožnit někomu, jako je bin Salmán, zapojit se do sportu ve Velké Británii. OSN i CIA říkají, že právě on nařídil Džamálovu vraždu. Žádám proto instituce, aby zasáhly a zastavily převzetí Newcastlu United,“ vyzývá snoubenka zavražděného novináře Hatice Cengizová.

Všechno však nasvědčuje tomu, že se Velká Británie bude chtít celé kauze vyhnout. Nebude do ní vstupovat a rozhodnutí nechá na vedení ligy, jež musí prodej klubu posvětit. Ta se tím pádem ocitá pod ohromným tlakem, který vystupňovala i Kate Allenová, ředitelka britské pobočky Amnesty International (celosvětové hnutí dohlížející na dodržování lidských práv). „Premier League se vystavuje riziku, že snadno naletí těm, kteří chtějí využít její půvab a prestiž, aby zakryli činy, které jsou vysoce nemorální a jsou v rozporu s mezinárodním právem a hodnotami celosvětové fotbalové komunity. Otázky ohledně dodržování lidských práv Saúdy musejí být zodpovězeny,“ sdělila v dopise.

Do stejné pozice jako Amnesty International a Hatice Cengizová se staví katarská televizní společnost beIN Sports. Ta totiž vlastní vysílací práva na Premier League pro Blízký východ a severní Afriku, takže jde také o její byznys. „Stanice beoutQ přenáší zápasy ilegálně, my za ně draze platíme,“ kritizují zástupci televize konkurenci ze Saúdské Arábie.

Jak to tedy dopadne? Dá anglická liga petrodolarům zelenou a na scéně vyvstane další superklub?

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!