Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Plzenští šéfové rozzuřili klokany. Na ledě se hraje hokej, ne fotbal, odpovídal Paclík

Sport

  6:00
PRAHA - Odložený fotbalový zápas Bohemians - Plzeň bude v nejbližší době řešit vedení ligy. Zapnul pořadatel umělé vyhřívání včas? Anebo byla hrací plocha regulérní a přeložení utkání si vydupali hosté?

V Ďolíčku se 3. prosince duel mezi Bohemians a Plzní nehrál kvůli namrzlému trávníku (Hašek a Panenka). foto: ČTK

Místo na hřišti se v Ďolíčku bojovalo u stolu. Kvůli zmrzlému terénu se zápas musel odložit

Nad východem ze stadionu určeným pro hráče a zástupce klubů vede v Ďolíčku vnější ochoz, na kterém se v sobotu večer shromáždili rozzlobení fanoušci Bohemians. Když spatřili majitele plzeňského klubu Tomáše Paclíka, spustili salvu nadávek.

„Ty ku*** jedna plzeňská!“

Pod nohy vycházejících plzeňských fotbalistů dopadl kelímek s pivem, které se rozprsklo na všechny strany, a rozjitřenou situaci kontrolovali i policejní těžkooděnci.

„Kluci, na ledě se hraje hokej, ne fotbal,“ odpovídal Paclík na nadávky.

Tím však příznivce Bohemians vytáčel ještě víc. Domácí fanoušci měli za to, že za odložením ligového zápasu stáli právě plzeňští zástupci.

Slovní výpady probíhaly i v útrobách stadionu. Výroky jednotlivých stran lze přeložit asi následovně:

„Vytápění jste zapnuli pozdě!“

„Hrát se v pohodě dalo. Ale vy jste tlačili na rozhodčí, aby zápas odložil.“

Vyhřívání stačilo zapnout ve čtvrtek, tvrdí expert

Faktem je, že hrací plocha byla zmrzlá. Ale vážně se nedalo hrát?

O odložení zápasu rozhodl hlavní sudí Radek Příhoda, který stav trávníku před výkopem několikrát kontroloval. Konečný verdikt vynesl čtvrt hodiny před výkopem, kdy už na stadionu byly tisíce fanoušků.

„Kdyby Bohemians zapnuli vyhřívání trávníku při těchto klimatických podmínkách ve středu večer nebo ve čtvrtek ráno, tak by tato situace nemohla nastat,“ konstatoval člen komise pro stadiony a hrací plochy Radek Novotný.

Vytápění trávníku je povinná součást všech stadionů, na kterých se hraje nejvyšší fotbalová soutěž.

Radek Příhoda

„Dvě hodiny před výkopem jsme hrací plochu kontrolovali a bylo to na hraně. Pak jsme provedli ještě další dvě nebo tři kontroly a stav trávníku se s časem a klesající teplotou zhoršoval.“

Provoz však stojí dost peněz, a tak ho samozřejmě nelze používat neustále. Pozdější zapnutí pak může znamenat problém. Bohemians na svém webu uvedli, že vyhřívání spustili v pátek.

„Topení je vlastně jen teplá voda, ne zázrak, který by rychle dokázal překonat nějaké mínusové teploty. Ano, terén byl tvrdý, ale ne nezpůsobilý,“ bránil se Dariusz Jakubowicz, předseda představenstva Bohemians.

„Viděl jsem spoustu trávníků, které byly v ještě horším stavu, a stejně se hrálo. Hrací plocha odpovídala tomu, že bylo třetího prosince večer. Sami jsme na to upozorňovali, ale čas výkopu byl na přání televize,“ dodal.

A kapitán týmu Daniel Krch dodal: „V takovém počasí bude povrch tvrdý vždycky. Jsme zklamaní, že se nehrálo, protože jsme se celý týden poctivě připravovali, ale rozhodčí se tak zkrátka rozhodl. Na druhou stranu to určitě nebylo takové, že by se na tom hřišti nedalo hrát.“

Zasadila se o odložení Plzeň?

Těžký terén podporuje, kromě hrozby zranění, bojovnější styl a komplikuje kombinační fotbal. Podmínky by tedy v sobotu večer - alespoň podle papírových předpokladů - vyhovovaly spíše Bohemians.

„Já nikomu nechci sahat do svědomí. Ale my jsme moc chtěli hrát, a Plzeň moc nechtěla. Pravda ovšem je, že hlavní slovo měl hlavní sudí a my to musíme respektovat,“ podotkl Jakubowicz.

Zprávy, že o odložení zápasu usilovala Plzeň, se šířila i mezi fanoušky Bohemians. Z toho pak vyplynula i zmíněná slovní přestřelka mezi diváky a plzeňským majitelem Paclíkem.

Daniel Krch

„Štvalo nás, že ten trávník je tvrdší, ale cítili jsme z Plzně, že ji to štve ještě mnohem víc. Cítili jsme, že by to mohlo být v náš prospěch. Kdyby se hrálo, tak ta jejich nechuť by šla na naši stranu.“

Úřadující mistr se proti takovému tvrzení ústy tiskového mluvčího Václava Hanzlíka ohradil. Ale s verdiktem rozhodčího Příhody souhlasil.

„Odmítáme, že bychom zápas nechtěli odehrát, je to absolutní nesmysl. (...) Jsme přesvědčení, že vyhřívání trávníku nebylo zapnuto včas, aby hrací plocha byla připravená k zápasu.“

Podle soutěžního řádu fotbalové asociace rozhoduje o způsobilosti hrací plochy výhradně rozhodčí. Musí při tom dbát na to, aby nebylo ohroženo zdraví a bezpečnost hráčů, ale také na to, aby zbytečně nebyl poškozen sport.

Fotbalisté Bohemians zdraví diváky. Zápas 16. kola proti Plzni byl kvůli namrzlému trávníku přeložen.

V krajním případě hrozí i kontumace

V rámci 16. kola se nehrála už páteční předehrávka Jablonec - Hradec Králové. Na severu Čech však stadion zapadal sněhem.

Naopak v Praze, přestože je prosinec, bylo v sobotu celkem hezky. Sice zima, ale svítilo sluníčko. Jiný fotbalový zápas Sparta - Teplice se odehrál na regulérním hřišti, byť o pět hodin dříve.

Dovedeno do extrému, pokud klub jako organizátor nepřipraví hrací plochu tak, aby byla způsobilá ke hře, hrozí podle fotbalových paragrafů kontumace, případně pokuta až do výše milionu korun.

Zklamaný klokan bezmocně rozhazuje rukama. V Ďolíčku se totiž v sobotu fotbal nehrál.

Mnohem pravděpodobnější však je přeložení zápasu, nejspíš až do jarní části sezony. I tak se vedení fotbalové ligy sobotním odložením zabývat bude.

„Ligová fotbalová asociace se bude na nejbližším zasedání ligového výboru detailně zabývat nastavením pravidel a kontrolních mechanismů, jakým způsobem profesionální kluby vyhřívání trávníků využívají. Na první místě musí být vždy sportovní hledisko a regulérnost soutěže,“ vzkázal předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat