3. června 2011 16:07 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Podle Haška neměl fotbal jinou možnost než znovu zvolit Blattera

Sepp Blatter a Ivan Hašek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sepp Blatter a Ivan Hašek. | foto: ČTK

MACUMOTO K tomu, že Švýcar Sepp Blatter obhájil post prezidenta mezinárodní federace FIFA, přispěl svým hlasem i český fotbal. Podle šéfa ČMFS Ivana Haška však nebyla jiná možnost, protože FIFA má pod rukou staronového vůdce ideální příležitost očistit se od nařčení z korupčních praktik, které se objevily před kongresem.

Hašek po účasti na kongresu dnes dorazil za českou reprezentací na Kirin Cup do Japonska, kde sám strávil několik let jako hráč a později i jako trenér. V zemi vycházejícího slunce nebyl tři roky, a tak se na zdejší lidi i prostředí už moc těšil, náročný kongres o budoucnosti světového fotbalu ale jeho přílet o pár dnů pozdržel.

Prvního muže českého fotbalu provázely při cestě na kongres do Curychu pochybnosti, stejně jako další fotbalové činovníky z jiných zemí. Nikdo ještě netušil, jak velké jsou důkazy k obvinění, že se i Blatter podílel na korupčním jednání FIFA, stejně jako jeho bývalý spolupracovník a pozdější protikandidát Mohamed bin Hammám z Kataru.

"V první den jsem cítil, že atmosféra je hodně napjatá. I proto se členové evropské federace UEFA ještě ráno před volbou sešli, aby se domluvili na společném postupu. Ukázalo se však, že k Anglii a Skotsku, které navrhovaly oddálit volbu nového šéfa organizace, se už nikdo další nepřidal. Dokonce i Wales zůstal na Blatterově straně," odtajnil zákulisní jednání Hašek, který měl stejně jako každá jiná země jeden hlas.

Nikdo prý Blatterovi otevřeně nevyčítal ani to, že lidé kolem něj se možná korupce dopustili. "To by ani moc dobře nešlo, protože jednotlivé členy nejužšího vedení mu zvolí jednotlivé konfederace. Pak je složité zodpovídat za činy svých kolegů," míní Hašek, který je v podobné situaci v rámci domácího fotbalu.

Blatter musí vyřešit všechna korupční podezření
I proto nakonec Blatter celou situaci ustál, byť musel udělat několik ústupků. Předně musí nechat dořešit všechna korupční podezření, podle kterých se nechali činovníci ovlivňovat bohatými zájemci o pořadatelství mistrovství světa.

"To byla jedna z podmínek, která zazněla i na evropské sekci. Každý si přejeme, aby všechna podezření byla vyšetřena, a na příštím kongresu za rok můžeme případně řešit další kroky," tvrdí předseda českého fotbalu, podle kterého je dost nepřehledné, jak se projeví druhý ústupek. Na jeho základě budou příště vybírat pořadatele MS všichni delegáti kongresu, tedy 208 zemí.

Podle Haška šéf FIFA těžkou pozici zvládl neuvěřitelně snadno, i když sám později přiznal, že celá záležitost pro něj znamenala velkou facku. "Je třeba vidět, že je úspěšný diplomat - vede největší sportovní organizaci světa, díky němu přibylo každé federaci velké množství peněz, o kterých dříve ani nemohla snít. Právě prosperita je jeho největší devizou," vyzdvihl přednosti Švýcara, na jehož adresu mířila před kongresem kritika ze všech stran.

V současnosti navíc nebyl ani podle Haška nikdo jiný, kdo by se mohl stát jeho nástupcem. "Možná, že jeho roli v budoucnu převezmou Platini či Beckenbauer, s nimiž úzce spolupracuje. Ovšem nyní je stále nejvhodnějším šéfem fotbalu právě Blatter," prohlásil Hašek.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!