20. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Podvodníci nebo vychytralci? ‚Chytili jsme Neymara, jak močí ze skokanského můstku’

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Šéfové PSG udělali s příchodem Neymara (vpravo) a Mbappého díru do světa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfové PSG udělali s příchodem Neymara (vpravo) a Mbappého díru do světa. | foto: Reuters

PRAHA Šéfům fotbalové La Ligy ten přestup dodnes nedá spát. „Chytili jsme je, jak močí do bazénu. A Neymar močí dokonce ze skokanského můstku.“ Svérázným příměrem glosoval prezident španělské nejvyšší soutěže Javier Tebas velkolepé utrácení francouzského klubu Paris St. Germain, který Neymara vyfoukl z Barcelony za rekordních a donedávna neuvěřitelných 222 milionů eur.

Tebas si je jistý, že pařížský kolos nedodržuje pravidla finančního fair play (dále jen FFP), což je snaha Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) přimět kluby k rozpočtové disciplíně a zamezit masivnímu zadlužování.

Otázka, kterou si zřejmě kladete, je naprosto namístě. Jak je možné, že PSG zaplatí za jediného hráče 222 milionů eur a přitom dodržuje FFP? 

Neymar se raduje z gólu do sítě Toulouse.
Kylian Mbappe v dresu PSG.

A co teprv, když za dalších 180 milionů pořídí ještě zázračného mladíka Kyliana Mbappého?

Připomeňme, že Mbappé přišel z Monaka na roční hostování a PSG má v jeho případě povinnost – nikoliv možnost prostřednictvím opce, jak bývá obvyklé – příští léto hráče koupit.

Podobný případ je Schick

Právě oddálení nákupu umožňuje Paříži vypořádat se s pravidly FFP, rozdělí totiž celkovou částku přesahující 400 milionů eur do dvou letních přestupních období. 

Tato klička není ve fotbalovém byznysu novinkou, s oblibou je používají italské kluby – třeba u přestupu Patrika Schicka do AS Řím.

„První rok hostování, které se změní v definitivní, oboustrannou, nevypověditelnou opci,“ vysvětloval Schickův agent Pavel Paska.

Tato praxe se v Itálii hojně používá, zaplatí se menší částka za hostování a obě strany se zavážou k následné vyšší opci klauzulí, která bývá většinou snadno splnitelná – jeden gól, jeden start a podobně.

Aby AS Řím dosáhl kýženého efektu, vymyslel se Sampdorií kuriózní platební plán. 

Patrik Schick je už hráčem AS Řím.

Patrik Schick je už hráčem AS Řím.

Pět milionů eur okamžitě za hostování, dalších devět jako opci za přestup, několik různých bonusů odvíjejících se od výkonu a – což je nejpodstatnější – největší část sumy, 20 milionů eur, přijde do Janova až v únoru 2020.

Přestupová částka za jednadvacetiletý český talent se rozmělní do několika let a klub snadno dodrží předpisy.

Fintu s hostováním dříve využilo dokonce i PSG. Když v roce 2014 čelilo sankcím za porušení FFP, přivedlo nejprve na hostování beka Serge Auriera z Toulouse. 

Teď ale poprvé nějaký tým využil této praxe v tak velkém transferu a je víc než zjevné, že jde o snahu obejít pravidla.

Zjednodušeně jde o to, že kluby nesmějí za tři sezony – od 2015/16 do 2017/18 – vykázat ztrátu přes 30 milionů eur (rok od roku se povolená meta snižuje). 

Případný schodek přitom nelze pokrýt půjčkou, peníze musí vložit majitel, což má eliminovat případy, kdy nový vlastník zadluží klub a zmizí. Zásadní je tedy rovnováha mezi příjmy a výdaji.

Co se do obou kategorií počítá?

Do výnosů patří tržby ze vstupného, z prodeje vysílacích práv, z prodeje hráčů, prémie za účasti v soutěžích UEFA (Liga mistrů, Evropská liga), příjmy od sponzorů a z reklamy.

Z nákladů jsou kvůli podpoře těchto oblastí vyloučeny investice do stadionů, zázemí, mládežnických tréninkových prostor a ženských týmů. 

Řadí se sem nutné výdaje na provoz či cestování, náklady na platy a přestupové částky, které jsou ale amortizovány délkou hráčského kontraktu.

Neymar, Cavani a Mbappé, smrtící útok PSG.

Neymar, Cavani a Mbappé, smrtící útok PSG.

U Neymara, který podepsal pětiletou smlouvu, se tedy z celkové sumy započítá v každém z pěti roků do FFP 44,4 milionu eur plus jeho sezonní gáže, která se podle odhadů pohybuje okolo 45 milionů eur. 

Že i to je hodně? Vlastník PSG šejk Násir Al-Chelajfí zůstává v klidu: 

„Posledních šest let jsme pracovali tvrdě, abychom navýšili příjmy klubu. Peníze od sponzorů, za vstupenky, upomínkové předměty i za televizní práva stouply z 90 milionů na 500 milionů eur. Poslední dvě sezony byly ziskové,“ řekl Daily Telegraphu.

Jeden škraloup už mají

Za Mbappého nemusí PSG platit tuto sezonu nic, otázkou je jen smlouva. Jako hostující hráč by měl nadále pobírat výplatu od Monaka, avšak jsou i jiné varianty. 

Mbappé podle některých zdrojů podepsal smlouvu na pět let, není však jisté, jestli jde o pouhou džentlmenskou dohodu (a kontrakt vejde v platnost příští rok), nebo si ho Paříž skutečně zavázala navzdory tomu, že ve francouzském hlavním městě pouze hostuje.

Ať je to jakkoli, momentálně Al-Chelajfí řeší pouze Neymara. Musí zvýšit příjmy. „Máme na to rok, tak všem říkám, aby byli v klidu.“ 

Hvězdný Brazilec má enormní marketingový potenciál, což je oblast, odkud do PSG poteče nejvíc peněz. Jenom tiskovou konferenci, na níž se Neymar poprvé představil v novém dresu, sledovaly desítky milionů lidí po celém světě. 

V brazilské televizi Globo TV to bylo 85 milionů, což je téměř polovina všech obyvatel země.

Kylian Mbappé se představuje fanouškům Paris St. Germain.

Kylian Mbappé se představuje fanouškům Paris St. Germain.

Al-Chelajfí také uvedl, že dresy s desítkou na zádech a Neymarovou jmenovkou jdou na dračku, jejich výrobce Nike musí dodávat nad plán, aby nehrozilo, že se všechny vyprodají.

Pařížané však také budou muset prodávat. 

Poptávka po jejich fotbalistech je už teď a nebudou levní, třeba Julian Draxler má podle respektovaného serveru Transfermarkt.com hodnotu 35 milionů eur, Ángel Di María, další ofenzivní a v budoucnu možná postradatelný hráč, dokonce o pět milionů vyšší. 

Na podobné hranici je rovněž křídelník Lucas Moura, kterým seznam potenciálně odchozích zdaleka nekončí. Avšak amortizaci Mbappého přestupní částky ve výši 36 milionů eur jedno z těchto jmen hravě pokryje.

To ale neznamená, že PSG, které vlastní skupina Qatar Sports Investments, je „v suchu“. 

UEFA jeho aktivitu na přestupovém trhu důkladně vyšetřuje. Nepomáhá ani to, že už jednou Pařížané dostali trest, prakticky na začátku platnosti FFP. 

Museli zaplatit pokutu 60 milionů eur a do Ligy mistrů mohli nominovat jen 21 místo 25 hráčů. Přičemž nejhorším „flastrem“ je diskvalifikace z evropských pohárů nebo odebrání trofejí.

Jak to francouzský gigant zvládne, ukážou příští měsíce. Stejně tak, jak moc se mu miliardové nákupy vyplatily.

Vojtěch Povejšil
  • 0Diskuse


Fotbalové soutěže

Premier League - 38. kolo

13.5. Burnley 1 : 2 Bournemouth
13.5. Crystal Palace 2 : 0 West Bromwich
13.5. Huddersfield 0 : 1 Arsenal
13.5. Liverpool 4 : 0 Brighton
13.5. Man United 1 : 0 Watford
13.5. Newcastle 3 : 0 Chelsea
13.5. Southampton 0 : 1 Man City
13.5. Swansea 1 : 2 Stoke
13.5. Tottenham 5 : 4 Leicester
13.5. West Ham 3 : 1 Everton

Premier League

Tým Z V R P S B
1. Manchester City FC 38 32 4 2 106:27 100
2. Manchester United FC 38 25 6 7 68:28 81
3. Tottenham Hotspur FC 38 23 8 7 74:36 77
4. Liverpool FC 38 21 12 5 84:38 75
5. Chelsea FC 38 21 7 10 62:38 70
6. Arsenal FC 38 19 6 13 74:51 63


Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!
Rozdáváme 100 kusů Baby Dove mycího gelu pro tělo i vlásky. Vyhrajte ho vy!

Odborníci v Dove vytvořili řadu Baby Dove, která je určena pro jemnou péči o dětskou pokožku. Vyzkoušejte ji!

Najdete na Lidovky.cz