Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Sport

Pokuta až milion korun či odebrání patnácti bodů. Disciplinární komise zahájila s Opavou řízení

Hráči Karviné a Opavy při standardní situaci. foto: ČTK

Praha - Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace (LFA) na základě podnětu od Ligového výboru zahájila řízení s prvoligovou Opavou, která je podezřelá, že nedodržela opatření proti šíření nového koronaviru. Kvůli nákaze covidem-19 u jednoho nejmenovaného hráče v týmu Slezanů se v nejvyšší soutěži nedohrála nadstavbová skupina o záchranu a nikdo nesestoupil. Komise bude zjišťovat, zda se Opavští dopustili narušení regulérnosti soutěže či utkání.
  15:42

Podle disciplinárního řádu za takový přečin hrozí klubu pokuta až do jednoho milionu korun či odebrání až 15 bodů. Jednání komise se uskuteční 6. srpna v Brně. LFA o tom informovala v tiskové zprávě.

Závěrečná dvě kola skupiny o záchranu, kterou už na začátku července odložilo několik pozitivních případů v mužstvu Karviné, se měla dohrát v minulém týdnu. Krátce před zápasy předposledního čtvrtého kola však vyšlo najevo, že se koronavirem nakazil také jeden hráč nedaleké Opavy, a celý tým nastoupil na dva týdny do karantény. Slezané měli v závěru nadstavby hrát doma s Olomoucí a poté v Teplicích.

Ligový výbor musel skupinu o záchranu předčasně ukončit, protože by se nestihla dohrát ani v nejzazším možném termínu 2. srpna. Z nejvyšší soutěže kvůli tomu letos nikdo nesestoupil a mezi elitu se z druhé ligy vedle vítězných Pardubic probojovala i druhá Zbrojovka Brno. Baráž už byla předtím zrušena. Nejvyšší soutěž bude v nadcházejícím ročníku poprvé v samostatné historii hrát 18 týmů a tentokrát bude bez nadstavbové části.

Hráči Karviné a Opavy při standardní situaci.
Zleva brankář Opavy Vilém Fendrich, Adam Rychlý z Opavy a Lukáš Sadílek ze...

Sedmičlenný ligový výbor podal podnět na Opavu na základě informací od ministerstva zdravotnictví. Po koronavirové pauze, která ligu před polovinou března přerušila asi na dva a půl měsíce, musely týmy podle manuálu LFA dodržovat řadu hygienických opatření proti šíření koronaviru. Jak přesně měli Slezané pravidla porušit, vedení soutěže neuvedlo. Do jednání v Brně to nechce blíže komentovat ani disciplinárka.

Slezané odmítli, že by pravidla v manuálu porušili. „K žádnému porušení ze strany klubu ani hráče podle mě nedošlo. Připadá mi to jako hon na čarodějnice a dehonestace jak klubu, tak nakaženého fotbalisty,“ uvedl v prohlášení na webu ředitel opavského klubu Jaroslav Rovňan.

Za narušení regulérnosti soutěže či utkání hrozí podle disciplinárního řádu tvrdé tresty. Klub může dostat pokutu až milion korun, může mu být odebráno až 15 bodů či kontumováno utkání, což však po předčasném ukončení soutěže již nebude možné. Jednotlivci za stejný přečin hrozí zákaz činnosti až na deset let, vyloučení z Fotbalové asociace ČR, popřípadě pokuta až do výše půl milionu korun. Ligový výbor nevyloučil ani právní kroky.

Autor:

Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování
Potkejte se s námi o víkendu v Brně! Rozdáme přes 1000 produktů k testování

Na brněnském výstavišti proběhne od čtvrtka 29. února do soboty 2. března veletrh ProDítě. Najdete tam přehlídku kočárků, autosedaček a dalšího...