Neděle 27. listopadu 2022, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Překvapení: MS 2018 v Rusku, Zidane přivál MS 2022 nečekaně Kataru

Sport

  16:47aktualizováno  17:57
CURYCH/PRAHA - Fotbalové šampionáty v letech 2018 a 2022 budou poprvé v historii hostit Rusko a Katar. V Curychu to ve čtvrtek na zasedání Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) oznámil šéf světové kopané Sepp Blatter. V tajné volbě volilo 22 delegátů. Původně jich mělo být o dva víc, ale Amos Adamu z Nigérie a Reynald Temarii z Tahiti byli z hlasováni vyloučeni. Reportéři deníku Sunday Times je usvědčili z braní úplatků.

Sepp Blatter. foto: Reuters

Rusko porazilo favorizanou Anglii a společné kandidatury Španělska s Portugalskem a Belgie s Nizozemskem. "Je to velký den pro fotbal i pro další stát," řekl po volbě MS 2018 předseda FIFA Sepp Blatter.

Anketa

Líbí se vám volba pořadatelů MS 2018 a 2022?

Ano, obě země dokáží zorganizovat skvělé šampionáty 137
S Ruskem (2018) souhlasím, s Katarem (2022) nikoliv 159
S Ruskem (2018) nesouhlasím, s Katarem (2022) ano 65
Ne, volil bych jinak 477
Je mi to jedno 143


Ruskou kandidaturu přijeli přímo do Curychu podpořit jedna z nejlepších atletek poslední dekády - tyčkařka Jelene Isinbajevová, fotbalista Arsenalu Andrej Aršavin či majitel londýnské Chelsea Roman Abramovič. Do Curychu by měl nyní po úspěchu své země přijet osobně i premiér Ruska Vladimír Putin. Ve východní velmoci se bude MS pořádat poprvé v historii.

DÁLE ČTĚTE

Zatím stojí tři z plánovaných šestnácti stadionů. Nejsilnějším argumentem pro pořadatele zimních olympijských her 2014 v Soči byl právě politický vliv a ekonomické možnosti země. "Pověřili jste nás pořádáním mistrovství světa a já i všichni ostatní můžeme slíbit, že nikdy nebudete litovat. Vytvářejme spolu historii," uvedl Putinův zástupce Igor Šuvalov.

Protinožci se nedočkali
Největší šance na pořádání MS 2012 se dávaly Austrálii, dále pak USA, outsidery byly Japonsko a Jižní Korea. Vítězství Kataru patří je tak prvotřídním překvapením. Zemi z Perského zálivu silně podporoval bývalý nejlepší fotbalista světa Zinedine Zidane. "Je to velký úspěch pro tuto zemi," řekl Blatter.

Katar bude stejně jako Rusko pořádat MS poprvé v historii a překvapivě zdolal favorizované kandidatury Austrálie a USA. "Díky za takovou šanci, kterou fotbal dál expanduje. Budete hrdí na nás, budete hrdí na Střední východ," řekl Hamad bin Chalífa Sání, šéf katarské kandidatury. Katařané slibují, že šampionát neovlivní ani velké horko, které v zemi během června a července panuje a teploty zde šplhají až k 50 stupňům Celsia.

"Myslím, že by byli schopni zorganizovat skvělý šampionát se stadiony, které by byly ozdobou," řekl ve čtvrtek pro LN Ivan Hašek. Právě supermoderní stadiony byly největším triumfem jejich kandidatury. Organizační výbor totiž slíbil po šampionátu všech 12 stadionů po MS rozmontovat a poslat do rozvojových zemí.

Bohatý emirát se zaručil, že do zajištění infrastruktury investuje kolem 50 miliard dolarů, další čtyři miliardy mají putovat na budování stadionů. Architektonickým skvostem se prý stane především Lusail Stadium s kapacitou 86 tisíc diváků, který bude hostit zahájení a konec mistrovství.

Nejbližší setkání nejlepších fotbalistů světa bude pořádat v roce 2014 Brazílie.

Autoři: ,

Zdravé srdce, kosti a cévy. Vyhrajte doplněk stravy K2 Complex na celý rok
Zdravé srdce, kosti a cévy. Vyhrajte doplněk stravy K2 Complex na celý rok

Téměř všichni známe klasické „béčko“ a „céčko“ a občas si vitamíny lupneme, zvláště na podzim, abychom podpořili naši imunitu. Kdo z vás ale slyšel...

Mohlo by vás zajímat