Středa 28. února 2024, svátek má Lumír
130 let

Lidovky.cz

V Anglii a USA zuří: FIFA je podjatá, rozhodly ruské petrodolary

Sport

  18:39
PRAHA - Zklamání a rozčarování zavládlo v Anglii a ve Spojených státech amerických poté, co dnes obě země prohrály v kandidatuře o pořádání fotbalového mistrovství světa v letech 2018 a 2022. Angličané v pomyslném souboji podlehli vítěznému Rusku, USA pak těžce vstřebávají triumf Kataru. Obě země viní Mezinárodní fotbalovou federaci FIFA z podjatosti při volbě, rozhodly prý především finanční možnosti Ruska a Kataru.

Smutek ve USA. foto: Reuters

Angličanům nepomohlo ani úsilí na nejvyšší úrovni. V Curychu v posledních dnech společně lobbovali britský premiér David Cameron, čestný předseda anglické Fotbalové asociace princ William a nejznámější anglický fotbalista současnosti David Beckham. Britská média již několik dní důkladně a s očekáváním probírala anglickou kandidaturu, o to větší je nynější zklamání.

DÁLE ČTĚTE

Pro anglický tým je to zdrcující, uvedla stanice BBC. "Jsme mimořádně zklamaní," prohlásil princ William. Podle ministra kultury a sportu Jeremyho Hunta "to je naprosto zničující". "Měli jsme nejlepší kandidaturu, ale teď nezbývá než poblahopřát vítězi," dodal.

JAK SE VOLILO

VOLBA MS 2018 (hlasovalo 22 členů výkonného výboru FIFA)
První kolo:
Rusko - 9 hlasů  
Španělsko/Portugalsko - 7 Nizozemsko/Belgie - 4 
Anglie - 2 (vyřazena)

Druhé kolo:
Rusko - 13
Španělsko/Portugalsko - 7
Nizozemsko/Belgie - 2

Rusko zvítězilo, získalo nadpoloviční většinu hlasů.

VOLBA MS 2022
První kolo:
Katar - 11 
Jižní Korea - 4 
Japonsko - 3
USA - 3
Austrálie - 1 (vyřazena)

Druhé kolo:
Katar - 10 
Jižní Korea - 5 
USA - 5 
Japonsko - 2 (vyřazeno)

Třetí kolo:
Katar - 11 
USA - 6
Jižní Korea 5 (vyřazena)

Čtvrté kolo:
Katar - 14 
USA - 8

Poznámka:
- Pokud některý z kandidátů získal v některém z kol nadpoloviční většinu hlasů, zvítězil.
- Pokud nikdo z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu, pokračovalo se v dalším kole, poslední byl vyřazen.

Také premiér Cameron po hlasování řekl, že kandidatura Anglie byla nejlepší. "Jsme zklamaní, že se nám nepodařilo přivézt domů mistrovství," řekl posmutnělý Beckham.

"Jsem z toho zničený," prohlásil kapitán anglické reprezentace Rio Ferdinand. "Wow, tak Rusko vyhrálo? To je deprimující. Co jsme mohli udělat víc? Co se zvrtlo?" prohlásil zklamaný fotbalista. "Princ William, premiér, Boris Johnson (starosta Londýna), Becks (Beckham). Takové úsilí jsme vyvinuli, a stejně jsme přehlížení," posteskl si Ferdinand.

"Samozřejmě jsme ohromně zklamaní, ale teď jen můžeme popřát Rusku štěstí a doufat, že uspořádají opravdu dobrý šampionát. Ale přál bych si, abychom to bývali byli my," řekl bývalý reprezentant Gary Lineker. "Je to smutné a bolí to, ale musíme poblahopřát vítězům," dodal další bývalý reprezentant Alan Shearer.

Tak velkorysý nebyl bulvární list Daily Mail, který napsal, že "Anglie prohrála v boji o šampionát s ´mafiánským´ Ruskem (i když se Putin ani neobtěžoval přijet)".

Deník narážel na dnes zveřejněné informace z amerických diplomatických depeší, které citovaly zdroje hovořící o Rusku jako o "mafiánském státu".

Britské listy také napsaly, že ruský premiér Vladimir Putin zrušil na poslední chvíli cestu do Curychu právě kvůli odhalením na serveru WikiLeaks. Britské listy současně připomínají, že britská delegace na nejvyšší úrovni již jen na posledních chvíli napravovala "škody" způsobené zprávami v nedělníku The Sunday Times a v pořadu BBC Panorama, které těsně před hlasováním obvinily tři členy vedení FIFA z korupce.

Smutek prince Williama.

Šéf evropské fotbalové federace UEFA Michel Platini řekl, že tato odhalení nebudou mít na vyhlídky anglické kandidatury vliv. Připustil ale, že dlouhodobě komplikované vztahy britských médií s FIFA by mohly anglické šance ovlivnit. Ve Spojených státech po porážce od Kataru zavládlo podobné zklamání. Patrné bylo například na radnici v Dallasu, který mohl být jedním z dějišť šampionátu, pokud by jej pořádaly USA. Starosta města a člen přípravného výboru pro mistrovství Tom Leppert uvedl, že ho rozladil komplikovaný proces výběru pořadatele mistrovství.

Anketa

Líbí se vám volba pořadatelů MS 2018 a 2022?

Ano, obě země dokáží zorganizovat skvělé šampionáty 137
S Ruskem (2018) souhlasím, s Katarem (2022) nikoliv 159
S Ruskem (2018) nesouhlasím, s Katarem (2022) ano 65
Ne, volil bych jinak 477
Je mi to jedno 143

Někteří z lidí, kteří dnes na dallaské radnici čekali na výsledky hlasování FIFA, pak naznačovali, že se nemuselo řídit jen kvalitou nabídek. Podle Jima Grahama, který je dalším členem dallaského přípravného výboru, na poslední chvíli mnoho hlasujících změnilo svého favorita. "Co se děje v zákulisí, je mimo naši kontrolu," podotkl. O férovosti dnešní volby Ruska a Kataru zapochyboval i novinář Grant Wahl z amerického časopisu Sports Illustrated.

Smutek ve USA.

"Poselství je jasné - promluvily petrodolary. Pro instituci, která se bije v prsa a tvrdí, že není zkorumpovaná (věřte nám, říká prezident FIFA Sepp Blatter), je volba dvou vítězů bohatých na ropu nejjasnější možnou zprávou o tom, že FIFA potřebuje kompletní změnu vedení i organizace," uvedl. Američané podle něj pro vítězství těžko mohli udělat více. Podle Granta by se ještě dalo pochopit, kdyby prohráli s Austrálií, která má s pořádáním velkých sportovních událostí zkušenosti.

Katar je ale riskantní volba, která naznačuje, že pořádání světového šampionátu si lze koupit, uvedl americký novinář. Televizní stanice ESPN nicméně na své webové stránce upozornila na to, že FIFA na americké nabídce nejvíce vadil nedostatek vládních záruk. Mohla se tak obávat, že by mistrovství nebylo dostatečně zajištěné. Jiné země s jejími požadavky podle ESPN problém neměly.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!