Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Světový šampionát v Rusku? Skvělá volba, tvrdí čeští legionáři

Sport

  18:04
PRAHA - Za dobrou volbu označili oslovení čeští fotbalisté přidělení pořadatelství světového šampionátu v roce 2018 Rusku. To podle nich dokáže uspořádat velkolepé a povedené mistrovství. "Myslím, že to bude super šampionát z hlediska organizace i zázemí," uvedl obránce Spartaku Moskva Marek Suchý. Tomu bude v roce 2018 třicet let a mistrovství se tak může reálně zúčastnit.

Sepp Blatter s volebním lístkem Ruska. foto: Reuters

Nepochybuje o tom, že Rusko zvládne pořádání turnaje na výbornou, i když největší fotbalovou akci planety bude hostit poprvé v historii. "Lidi tu mají fotbal rádi a prostě to určitě bude na vysoké úrovni, protože Rusko do toho vloží hodně financí a bude se chtít předvést před celým světem. Ale to se už pozná na olympiádě v roce 2014 v Soči," mínil reprezentační stoper.

DÁLE ČTĚTE

Také bývalý obránce Zenitu Petrohrad Radek Šírl volbu ruské kandidatury vítá. "Přál jsem jim to. Myslím, že tu šanci měli dostat a že světu dokážou, že to tam dovedou pořádat. Udělají to velkolepé, budou chtít mít vše nej a mají k tomu veškeré prostředky," řekl Šírl.

Rusku podle něj pomohlo, že na rozdíl od protikandidátů vrcholnou fotbalovou akci ještě nepořádalo. "Anglie nebo Španělsko už šampionát aspoň jednou měly. Věřil bych tomu, že to opravdu volili podle toho, kde to nebylo," uvedl Šírl i s odkazem zvolení Kataru, který bude mistrovství o čtyři roky později rovněž pořádat poprvé.

"Všichni si myslí, že to je v Rusku dvacet let zpátky, ale to není vůbec pravda. Dřív takové možnosti neměli, ale teď je vidět, že východ ten západ vyrovnává," podotkl Šírl, který se možná zajede na šampionát osobně podívat. Nejraději by zavítal do bývalého působiště Petrohradu, kde má do té doby vyrůst nová aréna pro 70 tisíc lidí. "Nový stadion bude mít Lokomotiv Moskva, rekonstruuje se stadion Dynama a další případně určitě dostaví," dodal nynější hráč Mladé Boleslavi.

Za zvolením Kataru je podle odborníků, kteří mají s arabským fotbalem nedávné zkušenosti, hlavně finanční aspekt. "Osobně jsem čekal spíš Austrálii, která pořádala olympijské hry a to zázemí a infrastrukturu má připravenou. Ale zvítězil ekonomický aspekt se vším všudy," řekl kouč Miroslav Beránek, který předloni dva měsíce vedl celek Al Wasl z nedalekých Spojených arabských emirátů.

Ivan Hašek.

FIFA podle něj přihlédla k tomu, že se v této oblasti už delší dobu úspěšně konají nejrůznější vrcholné sportovní podniky. "Pořádají se tam různé jiné akce, ať už je to Turnaj mistryň v tenise nebo formule 1 v Abú Zabí. Je vidět, že peníze hrají hlavní roli," konstatoval nynější kouč druholigového Kladna.

Také předseda ČMFS Ivan Hašek se domnívá, že Kataru pomohlo, že už dříve zvládl uspořádat vrcholné akce. "FIFA se přesvědčila, že Katar dokáže uspořádat různé sportovní podniky na vysoké úrovni, a to včetně fotbalu. Naposledy v listopadu hrála právě v Dauhá Brazílie s Argentinou a o rok dříve se Brazilci na stejném místě utkali s Anglií," podotkl Hašek, jenž působil rovněž ve Spojených arabských emirátech a loni dovedl tamní dubajský klub Al Ahlí k mistrovskému titulu.

Vítězství katarské kandidatury chápe jako propagaci fotbalu v arabském světě. "V této části planety ještě nikdy světový šampionát pořádán nebyl, přitom je fotbal v arabských zemích velmi populární a jeho úroveň jde rychle nahoru. Dovedu si představit, že Katar pro šampionát vybuduje stadiony na té nejšpičkovější úrovni," doplnil šéf českého svazu.

Hlavní nevýhodu vidí experti v rozloze země. Katar je totiž nejmenším státem, který kdy šampionát hostil. "Vzhledem k tomu, jak malá je to země, budou muset být během mistrovství využity kapacity okolních zemí," míní Beránek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!