Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Radnice Prahy 10 uchrání Bohemku od stěhovaní do Edenu. Koupí Ďolíček

Sport

  16:19aktualizováno  17:03
PRAHA - Radnice městské části Praha 10 chce odkoupit od společnosti Bohemians Real podíl na stadionu ve vršovickém Ďolíčku a pomoci fotbalistům Bohemians 1905 k tomu, aby mohli ve svém tradičním působišti hrát dál. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil zástupce starosty Bohumil Zoufalík.

Fanoušci Bohemky v Ďolíčku. foto: ČTK

"Městská část má zájem Ďolíček odkoupit, ale míč je teď na druhé straně. Jde nám o to, aby zde Bohemka a fotbal pokračovaly," řekl Zoufalík. Fanoušci "klokanů" se v minulých dnech ostře ohradili proti záměru vlastníka klubu CTY Group, který by rád mužstvo přestěhoval do sousedního Edenu, což se nelíbí ani příznivcům Slavie.

"Věříme, že radnice udělá takové kroky, aby Bohemka zůstala ve Vršovicích a Slavia jako jediná v Edenu. Tak jak to bylo vždycky," uvedl Lukáš Vala, zástupce fanoušků Slavie.

První zástupce starosty městské části Prahy 10 Bohumil Zoufalík vystoupil 23. dubna na mimořádné tiskové konferenci fanoušků Bohemians 1905 k situaci okolo stadionu Ďolíček.

Radnice Prahy 10 věří, že když Ďolíček získá, Bohemians 1905 ve svém tradičním sídle zůstanou. Nyní je klub na stadionu pouze v nájmu. Radnice chtěla stadion odkoupit už před sedmi lety za 55 milionů korun, ale jednání zkrachovala. Nyní se spekuluje o tom, že cena stadionu s přilehlými pozemky je nejméně o 20 milionů korun vyšší.

Zástupce majitele stadionu, CITY Group, Ondřej Oravec:

"Možnost stadion koupit tu byla už v roce 2007. Tehdy jsme ho koupili my, jednání probíhala poměrně dlouho a neobjevil se žádný jiný zájemce. Otázka je, za kolik akcionáři budou ochotni stadion prodat. Nemám mandát, abych to mohl momentálně říct. Pokud někdo přijde, jsme ochotní jednat o jakémkoliv obchodu."

"Na případnou výzvu zástupce městské části budu v pondělí reagovat."

Radní se však podle Zoufalíka zatím marně pokoušejí kontaktovat vlastníky stadionu, s nimiž by mohli zahájit jednání. Snaha radnice tak může přijít vniveč a na odchodu "klokanů" se nic nezmění. "Nikdo mi asi nebude věřit, ale druhá strana s námi nekomunikuje. Nevíme, jaké má představy. Když nebude vůle z druhé strany, nenaděláme nic," řekl Zoufalík. "Musíme se pokusit majitele přesvědčit, aby stadion prodal," podotkl Milan Šimáček z Družstva fanoušků Bohemians.

Většinový majitel Bohemians 1905, firma CTY Group, trvá na přesunu do Edenu, kde by podle ní byly i výhodnější nájemní podmínky. Nyní prý "klokani" platí vlastníkovi stadionu Bohemians Real měsíčně za pronájem přes půl milionu korun, v Edenu by údajně suma byla nižší.

Zleva herec Ivan Trojan, zástupce Družstva fanoušků Bohemians Milan Šimáček a fanoušek SK Slavia Praha Lukáš Vala vystoupili 23. dubna na mimořádné tiskové konferenci fanoušků Bohemians 1905 k situaci okolo stadionu Ďolíček.

"Klokani" zatím nemají podepsanou smlouvu s žádným stadionem, kde příští sezonu budou nastupovat. Ďolíček totiž nesplňuje prvoligová kritéria, především nemá vyhřívaný trávník, což je od příští sezony podmínka pro start v nejvyšší soutěži.

Radní už ve středu vydali usnesení, v němž se vyslovili pro podporu zachování a dalšího fungování klubu v Ďolíčku. Družstvo fanoušků Bohemians 1905 také založilo sbírku, v níž hodlá shromažďovat prostředky, které by pak radnici předalo jako příspěvek na odkoupení stadionu.

Fanoušci Bohemky v Ďolíčku.

"Když se Bohemka před pěti lety zachraňovala poprvé, také to nikdo nečekal a fanoušci jí pomohli. Doufám, že to podobně dopadne i teď a sbírka znovu pomůže. Stejně jako podpora radnice," řekl herec Ivan Trojan, zakládající člen Družstva fanoušků Bohemians.

Autoři: ,