Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Reprezentace si vyzkouší už čtrnáctý domov

Sport

  8:00
PRAHA - Zase si zahrají na jihu. Tentokrát ovšem ne ve španělské Granadě jako minulý týden, ale na domácí půdě. Stadion v Českých Budějovicích je přichystaný na velkou premiéru – dnes poprvé přivítá fotbalovou reprezentaci. Počet stadionů, kam národní tým zavítal od rozpadu federace, se po zápase s Lichtenštejnskem rozšíří na čtrnáct.

Španělsko - Česko (Rosický). foto: ČTK

"Usilovali jsme o tuto šanci delší dobu. Jsme za ni vděční audělali jsme maximum, aby byla reprezentace spokojená," řekl LN Jiří Kotrba, generální manažer jihočeského Dynama. "Je to hlavně zásluha Karla Poborského," zmínil vliv šéfa klubu, který je rekordmanem v počtu reprezentačních startů a také zasedá ve výkonném výboru fotbalového svazu.

Areál na Střeleckém ostrově prošel v letech 2003 až 2008 zásadní rekonstrukcí. Zlepšení prostředí ocenil i kapitán Tomáš Rosický, který se do Budějovic vydal po jedenácti letech od chvíle, kdy tady naposledy nastoupil za Spartu. "Teď jsem to tu vůbec nepoznával, stadion vypadá úplně jinak," uvedl při tiskové konferenci.

Určitě nevyděláme, zní z klubu
Výrazně profitovat na přítomnosti Čecha nebo Baroše se ale příliš nedá, i když svaz zaplatí místnímu klubu částku v řádu statisíců korun. Mnohem víc jde o prestiž. "Určitě nevyděláme vůbec nic. Peníze, které získáme za pronájem, jsme už dávno investovali do vytápění trávníku. To jsme spustili od půlky ledna," popsal Kotrba zvýšené výdaje.

Česká reprezentace na tréninku v Granadě

Na Střeleckém ostrově si na kvalitě hřiště dali záležet. Vyhřívání pažitu přijde klub na 12 tisíc korun denně, kromě dvou ligových zápasů a dvou předzápasových tréninků na něj nedovolili vstoupit ani ligovému týmu, který bojuje o záchranu v nejvyšší soutěži.

Střetnutí s outsiderem skupiny probudil zájem mezi budějovickými fanoušky. Na chvostu se nacházejí České Budějovice i podle návštěvnosti.

Na ligové zápasy dorazilo v průměru zatím jen 3161 diváků. Dnes by měla být všechna místa ze sedmitisícové kapacity obsazovaná, i když do volného prodeje šly pouze tři tisíce vstupenek. "Zájem by byl několikanásobně vyšší," je přesvědčený Kotrba.

Už nikdy do Poděbrad
Jestli se reprezentace do Českých Budějovic v dohledné době vrátí, zatím není jisté. Při výběru stadionů, kde národní tým nastupuje, má svaz poměrně velké možnosti. Neplatí totiž vysoké nároky, které se používají při evropských pohárech. Ani již zmíněný vyhřívaný trávník není podmínkou. "Jen musí mít hrací plocha odpovídající kvalitu," vysvětluje mluvčí svazu Jaroslav Kolář.

Dnes by tak požadavky splnily teoreticky všechny ligové stadiony. Včetně ostravských Bazalů, kde se v devadesátých letech nacházela po pražské Letné druhá bašta národního týmu. Postupně roli ostravského stadionu převzaly Teplice, kde si Česko drží od roku 1996 vynikající bilanci 18 vítězství a jedné remízy.

Současná praxe vypadá následovně. Za poslední tři roky se o nejdůležitější kvalifikační zápasy dělí pražská Letná a Eden. Doplňují je severočeská trojice Teplice, Liberec a Jablonec, na Moravě představy svazu splňuje Olomouc a Uherské Hradiště.

Úsměvy budí vzpomínky na přátelský zápas s Běloruskem, který se před 14 lety odehrál v Poděbradech na půdě klubu z okresního přeboru. "Nic podobného v budoucnu neplánujeme," upřesnil Kolář.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat