Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Rozestupy, bez sprchy a se spoustou desinfekce. Fotbalisté se vrátili do tréninku, Slovácko až za týden

Kouč brankářů fotbalistů druholigového Hradce Králové Tomáš Poštulka (vlevo) sleduje hráče Jana Krále při tréninku na hradeckém Malšovickém stadionu foto: ČTK

Praha - Většina profesionálních fotbalistů v Česku se dnes v omezené míře ve skupinách maximálně po osmi vrátila do tréninku, který přerušila pandemie nového typu koronaviru. K úvodní společné přípravě po více než měsíci individuálního programu v domácích podmínkách se sešli i hráči Plzně, Sparty či mistrovské Slavie. Sigma Olomouc a Baník Ostrava se zapojí až v úterý a Slovácko dokonce až za týden.
  12:17

Sportovci mají zelenou a mohou trénovat. Neplatí to ale pro všechny, na amatéry a děti se nemyslelo

Týmy první a druhé ligy přerušily společný trénink v polovině března, kdy vláda kvůli nemoci covid-19 vyhlásila nouzový stav. Hráči se od té doby připravovali individuálně doma. S dnešním uvolněním některých opatření proti pandemii se profesionální sportovci mohli vrátit do společného tréninku, a to v improvizovaném režimu po skupinách.

Týmy musejí dodržovat hygienická opatření. Hráči se musejí vyvarovat soubojových a kontaktních cvičení, musejí mít nejméně dvoumetrové rozestupy, nesmějí se ve společných prostorách sprchovat a na trénink smějí cestovat jen individuálně. Klub navíc musí zajistit dezinfekci tréninkových pomůcek.

Fotbalisté druholigového Hradce Králové trénují na hradeckém Malšovickém...
Fotbalista druholigového Hradce Králové Jan Král trénuje na hradeckém...

Trenéři hráčům naordinovali přihrávková či střelecká cvičení a řada z nich kádry rozdělila podle jednotlivých postů. Některé týmy využily jen jedno tréninkové hřiště a skupiny se na něm postupně střídají, jiné mají větší areály a současně se připravují na více oddělených plochách.

Sparta v rozlehlém tréninkovém centru na Strahově rozmístila osmičlenné skupiny na tři hřiště. Také Bohemians 1905 se v Uhříněvsi připravují najednou - jednu skupinu tvoří brankáři a další tři pak sedm až osm hráčů do pole. Naopak v Teplicích se tři skupiny střídají na jednom hřišti v Dubí tak, že se navzájem vůbec nepotkají. Před tréninkem navíc týmový lékař hráčům jednotlivě změřil teplotu.

Z vládního plánu dalšího uvolňování restrikcí vyplývá, že se přerušená sezona bude moci znovu rozběhnout nejdříve 8. června. Podle trenérů je sedmitýdenní příprava bez zápasového zatížení příliš dlouhá, i proto začne Slovácko se společným tréninkem až za týden a zatím pokračuje v individuálním režimu. Možnost improvizované přípravy v první den nevyužily ani Olomouc a Ostrava.

„K přípravě na obnovený start ligy nám stačí šest týdnů, což je doba obvyklá pro zimní přípravu, v létě bývá ještě o týden kratší. Nám tak začne nezvyklá jarní příprava a je potřeba už zohlednit i to, že letní příprava před další sezonou bude taky kratší,“ řekl ČTK kouč Slovácka Martin Svědík.

Ligová fotbalová asociace, která v Česku řídí první a druhou ligu, ve spolupráci s Národní sportovní agenturou řeší, zda by nejvyšší soutěž nemohla začít dříve. První liga má v této sezoně za sebou 24 kol základní části, tabulku vede obhájce Slavia o osm bodů před Plzní. Amatérské soutěže včetně mládežnických, které neorganizuje LFA, ale Fotbalová asociace ČR, už byly předčasně ukončeny.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!