24. května 2011 12:58 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Šéf fanoušků Slavie: Zatím není důvod slavit

Fanoušci Slavie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fanoušci Slavie | foto: ČTK

PRAHA Fanoušci fotbalové Slavie neskrývají radost z obdržení profesionální licence pro příští sezonu, ale dál si udržují střízlivý pohled. "Zatím nebudeme odpalovat ohňostroje. Je to důležitý krok k záchraně, ale klub musí ještě splatit dluhy, najít společnou řeč s ENICem a začít plně fungovat po ekonomické stránce," říká Lukáš Vala, šéf příznivců sešívaných přezdívaný Strašák.

Jak vnímáte obdržení prvoligové licence?
Slavia musela licenční komisi fotbalového svazu doložit bezdlužnost a za všechno zřejmě vděčí investiční společnosti Natland, která uhradila klíčové závazky. Za to patří firmě největší dík. Zisk licence je obrovsky důležitý krok pro marketingovou, finanční, sportovní i historickou tvář klubu. Klub má šanci se stabilizovat a ještě k tomu hrát první ligu. Jenže loni jsme licenci také dostali a jak to dopadlo. Beru to jako první krok směrem k tomu, aby se Slavia postavila na vlastní nohy.

Takže nenacházíte důvod k oslavám?
Licenci dostáváme každý rok a nikdo se nad tím doteď nepozastavoval. V současné situaci se ještě nedá hovořit o vítězství. Nebudeme odpalovat ohňostroje, když je důležité, aby klub začal znovu fungovat po ekonomické stránce. Licence přece není záruka toho, že se hospodaření klubu změní. To nám nezaručí, že dojde k domluvě s bývalým majitelem britskou společností ENIC, která si nárokuje akcie a navíc jí Slavia dluží přes sto milionů. To bychom se tedy spokojili s málem.

Grafika: Dluhy Slavie.

Fanoušci ale určitě přivítají, že mohou dál chodit na první ligu...
Slavia má stamilionové dluhy a zbývá vyřešit ještě spoustu problémů. V takové situaci je příjemnější chodit na první ligu než třeba na třetí. Někteří fanoušci ale pořád mají za to, že by bylo lepší, kdyby Slavia sestoupila a začala by s očisťujícím procesem úplně od znovu. Podle mě se v první lize klub bude zachraňovat lépe. V té třetí by měl méně mediální pozornosti, zdrojů i šancí na nalezení silných sponzorů.

Znamená to alespoň dočasný konec fanouškovských protestů? 
Vůbec nechci přebíhat. Věřím tomu, že během letní přestávky, následujících týdnů a měsíců, se situace uklidní. I my fanoušci zkrátka dáme rozumnou řeč s vedením. Nikdo ze Slavie nás zatím neoslovil, ale pravidelně jednáme se zástupci Natlandu. Pokud firma opravdu zůstane většinovým vlastníkem slávistických akcií, tak určitě najdeme společné téma. Působí na nás tak, že jim nejsme ukradení a to je vykročení správným směrem. Už jsem se ale tolikrát napálil a chtěl věřit, že tentokrát budu chtít záruku. Fanouši budou chtít záruku, že to vedení klubu myslí se Slavií dobře.

Takže hodláte nastavit nějaký nový systém  komunikace a spolupráce s klubem?
Stoprocentně. To je naším cílem. Sdružení Sešívaní drží spolu zahrnuje většinu fanouškovských organizací. Tahle rozmanitá škála lidí je nositelem slávistické historie, která zůstane, i když se vedení klubu změní. Nechceme klub řídit nebo mluvit šéfům do jejich záměrů. Tisíce fanoušků jen potřebují záruku, že se hospodaření do budoucna zlepší. Zatím ale nevíme, jak toho dosáhneme.

Najdete na Lidovky.cz