Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šéf UEFA Platini: Společná liga se Slováky? Ten nápad se mi líbí

Sport

  6:44
PRAHA - Slíbil novinářům co nejupřímnější odpovědi, přidal francouzský šarm, ale po téměř čtyřech letech v čele evropského fotbalu v sobě Michel Platini (55) nezapřel ani zdatného diplomata. Na závěr pražského jednání vedení UEFA bývalý vynikající hráč prozradil, že by nic nenamítal proti vytvoření společné česko-slovenské ligy.

Platini. foto: Reuters

Má takový projekt šanci?
Zatím to není možné. Nejde jen o projekt české a slovenské ligy, víc fotbalových asociacích se snaží prostřednictvím společných soutěží stmelit. Budeme o tom jednat. Za sebe říkám, že se k tomu nestavím negativně, docela se mi ten nápad líbí. Co vím, tak podobný názor mají i někteří ostatní členové výkonného výboru.

Jedním z členů vedení UEFA by se mohl už brzy stát šéf českého fotbalu Ivan Hašek. Uvítal byste ho ve svém týmu?
Řekl mi, že o kandidatuře zatím pouze uvažuje. Má čas do 22. ledna, aby se definitivně rozhodl.

Čtěte také

Nejdiskutovanějším tématem posledních dnů je udělení pořadatelství mistrovství světa 2018 Rusku a o čtyři roky později Kataru. Jak jste jejich výběr přivítal?
Z předložených prezentací jsme zjistili, že kterákoliv kandidující země by uspořádala úžasný šampionát. Ale v západní Evropě se hrálo mistrovství světa už desetkrát a některé země se zajímaly, kdy přijde na řadu také jiný region. Proto vnímám výběr jako krok dopředu. Vždyť také Euro zavítá příště do nové oblasti - do Polska a na Ukrajinu. Je zajímavé rozšiřovat fotbalový svět, než se jen vracet do míst, kde se velké turnaje dřív konaly.

V případě Kataru se mluví o vysokých teplotách, které budou turnaj provázet. Vnímáte to také jako vážný problém?
V roce 1994 při mistrovství světa v USA se v Dallasu hrálo při čtyřiceti stupních, a nikdo za to pořadatele také nekritizoval. Máme 12 let čas, abychom přemýšleli, jak v Kataru udělat co nejlepší turnaj.

Franz Beckenbauer navrhuje přesunout šampionát z června na leden. Přichází to v úvahu?
Především by se musel výrazně upravit fotbalový kalendář. Vždyť v Evropě se v lednu hraje dost zápasů. A co by se pak dělo během léta?

V rámci pražské návštěvy jste ve čtvrtek povečeřel s Pavlem Nedvědem a Josefem Masopustem. Co pro vás tito významní čeští fotbalisté znamenají?
Narodil jsem se v roce 1955, a tak Masopust patřil mezi mé vzory. Potěšilo mě, jak je stále v obraze. Nedvěd patří mezi vynikající fotbalisty, kteří přišli až po mně. To už je trochu jiný svět.

Nedvěd pomáha

Stal se hlavní zbraní české kandidatury. K zisku pořadatelství mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let pro rok 2013 by měl v roli ambasadora přispět Pavel Nedvěd. Dlouholetá hvězda Juventusu Turín a reprezentace se zúčastnila v Praze setkání s vedením UEFA. Už za měsíc bude vědět, zda jeho mise byla úspěšná. "Jako hráč jsem chtěl každé utkání vyhrát a stejně to cítím v této pozici," řekl Nedvěd. Na večeři u Fleků se pak držitel Zlatého míče sešel se dvěma někdejšími držiteli prestižní ceny - předsedou UEFA Michelem Platinim a českou legendou Josefem Masopustem. "Naše společná fotografie má pro mě velkou hodnotu," uvedl.

 

Autor: