Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Slavia se odtrhla od sestupu. Hráči už znají vítězství a dostávají platy

Slavia - Teplice (fotbalisté Slavie slaví) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavia - Teplice (fotbalisté Slavie slaví) | foto: ČTK

PRAHA Příznivé zprávy související s fotbalovou Slavií loni představovaly velkou vzácnost, letos by jich mohlo být víc. K remíze s Brnem a výhře v Liberci přidali červenobílí o víkendu další povedený výsledek. Proti Teplicím uhráli doma vítězství 4:1 a zařadili se do horní poloviny tabulky.

Na osmém místě najednou mají méně soupeřů před sebou než za sebou. Trenér Michal Petrouš si užívá pohled, jaký od nástupu do funkce nezažil. "Po podzimu nás každý odepisoval, teď musí být všichni minimálně na pozoru," vyjádřil se kouč. Podstata slávistického vzestupu se odehrála v hlavách. "Od sestupových příček ještě nejsme daleko, ale úspěšný vstup do jarní části ligy povzbudil hodně naši psychiku."

Bylo by skutečně přehnané předčasně jásat, sedm pronásledovatelů se naskládalo jen ve čtyřbodovém rozpětí za Slavií. Na druhou stranu jen Jablonec zatím na jaře posbíral v lize víc bodů než červenobílí.

Peníze už chodí pravidelně

Vliv na zlepšení má určitě i další výrazná změna. Hráči nemusejí na výplatu čekat několik měsíců. "Během několika dní bychom měli vyrovnat únorové výplaty a¨pak najet na pravidelný rytmus. Do patnáctého by měli mít hráči na účtech mzdy za předchozí měsíc," přiblížil LN ředitel Slavie Miroslav Platil. Už dříve zaplatil klub podle něj všechny své závazky z minulého roku.

"Bylo to nutné, abychom splnili podmínky licenčního řízení. Nepokládáme to za žádný bonus, na všechno mají hráči právo."
Atmosféra v Edenu se během zimní přestávky podle všeho přece jen pročistila. Na podzim se Slavia v sedmi utkáních dokázala dostat do vedení, ale už je nezvládla dovést k vítězství, teď si počíná mnohem suverénněji.

V kabině s výjimkou útočníka Zbyňka Pospěcha přitom zůstaly stejné tváře, řada hráčů však Slavii opustila. "Má smysl se o něco snažit jen s lidmi, kteří o to stojí. Pokud umíte fotbal, ale nechcete se snažit, je to k ničemu," popsal Platil, podle čeho vybíralo vedení hráče, kteří v červenobílém týmu zůstanou.

Deset tisíc diváků v Edenu přinese milion

Pokrok se projevil také v diváckém zájmu. Na Teplice do Edenu dorazilo 6808 diváků, což je nejvyšší návštěva od říjnového derby se Spartou. Lepšící se kulisa na tribunách má pro Slavii i ekonomický rozměr. Pokud by na další domácí zápas s Hradcem Králové přišlo deset tisíc diváků, do klubové kasy to přinese zhruba milion korun.
Vzrůstající docházka fanoušků má na schopnosti hráčů pozitivní vliv.

"Kluci si o přízeň musí umět říct. Pokud se budou ploužit na hřišti, fanoušci už znovu nepřijdou. Proti Teplicím jsem ale třeba viděl, jak se jich sedm zapojilo sprintem do rychlého protiútoku. Jsem si jistý, že podobné akce budou chtít lidé vidět znovu," tvrdí Petrouš.
Není vyloučené, že se Slavia po roční pauze znovu dostane do evropských pohárů. Šanci má v domácím poháru, kde ji příští měsíc čeká čtvrtfinále s Teplicemi.

Myslí Slavia na trofej zaručující start v Evropské lize? Petrouš má seřazené priority následovně: "Nejdřív potřebujeme zklidnit naše postavení v lize. Do poháru pak půjdeme se sebevědomím a i tam chceme postoupit dál."

Nový majitel? Čekání může trvat do května

Budoucí majitel je stále neznámý. Ve čtvrtek uplyne měsíc od zveřejnění zprávy, že do fotbalové Slavie přijde nový vlastník. Další informace však chybějí. Před začátkem jarní části ligy odstoupil z čela klubu Tomáš Rosen. Jeho nástupce měla zvolit valná hromada. Zatím však není svolaná.

"Má to svoje důvody. Zatím jsou vytvářeny podmínky pro změnu majitele. Bylo nutné dojít k určitým dohodám a musela také vzniknout společnost, na kterou se akcie deponovaly. Z toho místa pak přejdou na nového akcionáře. Jde o spoustu kroků, jejichž průběh nemůžu ovlivnit," zdůvodnil pro LN průtahy ředitel Slavie Miroslav Platil.

Proces nejde prodlužovat do nekonečna. Podle platné legislativy je nutné dovolit chybějícího člena představenstva nejpozději do tří měsíců od jeho odchodu. Lhůta v případě Slavie vyprší 16. května. "Jsem ale přesvědčený, že se to stihne mnohem dřív," odhadl Platil.

Jméno nového držitele rozhodujícího balíku akcií by se mělo objevit už na pozvánkách na valnou hromadu. Nejčastěji se mluví o nejbohatším Čechovi Petru Kellnerovi. Platil potvrdil jediné. Slavii by měl v budoucnu ovládat český subjekt. "Znám jen směr řešení, ale tak by to mělo být," uvedl.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...