Čtvrtek 2. února 2023, svátek má Nela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Slávista Paroubek nabídl klubu 250 tisíc korun

Sport

  13:59
PRAHA - Diamantová záchrana nevyšla, nyní vstoupil do hry o pomoc fotbalové Slavii další silný hráč. Slavný klub, který se potácí v hluboké finanční krizi a reálně mu hrozí zánik, má totiž velké příznivce i z řad politiků. Toho největšího v osobě bývalého předsedy vlády a ČSSD Jiřího Paroubka. Exšéf sociálních demokratů je ochoten zkomírajícímu klubu darovat 250 tisíc korun. Má ovšem podmínku...

Jiří Paroubek při rozhovoru pro LN. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Fotbalová Slavie je jen pár kroků od záhuby. Jenže zatímco majiteli (vše směřuje ke kontroverznímu podnikateli Petru Sisákovi) je to očividně jedno, fanoušci se bouří. Již několik dní se mluví o veřejné sbírce na pomoc slavného klubu. Do ní jsou ochotni přispět nejen fanoušci Slavie, ale například i konkureční Sparty.

O CO JDE

- Fotbalová Slavia se po titulech v letech 2008 a 2009 dostala do tíživé finanční situace.

- Hráči od prosince neviděli výplaty a celkem jim klub dluží kolem 10 milionů korun. Bez splnění tohoto závazku nemůže dodat k blížícímu se řízení o prvoligovou licenci doklad o bezdlužnosti (nepočítají se do toho závazky vůči dalším subjektům, které jsou u soudů - ENIC - nebo u fotbalových arbitráží).

- Pokud klub nesplní licenční podmínky, spadne do třetí nejvyšší soutěže (ČFL). V případě krachu a vzniku nového subjektu by se musela Slavie prokousávat zpět do nejvyšších pater českého fotbalového světa až z 3.A třídy.

Před dvěma dny přispěchala s pomocnou rukou společnost D.I.C. (Diamonds International Corporation) zaměřená na výrobu a prodej diamantů. Jenže firma z celé akce vytěžila jen marketingovou popularitu a následně z ní vycouvala. Nyní přišel s nabídkou na pomoc Slavii i bývalý předseda vlády a ČSSD Jiří Paroubek.

"Pokud vznikne takové sdružení s programem pro sanaci Slavie, jsem okamžitě ochoten darovat na jeho účet 50 tisíc korun. A z honorářů dvou svých knih, které dokončím do poloviny tohoto roku, daruji dalších dvě stě tisíc korun. Tedy pokud budu vidět, že to má smysl," napsal poslanec na svých stránkách vasevec.cz.

A právě slovo "pokud" je klíčový. S nápadem sbírky již přišli fanoušci pod hlavičkou sdružení Sešívaní drží spolu. Jenže ti jsou s ní ochotni začít pouze v okamžiku, kdy Slavie odkryje svou majetkovou strukturu. Pod tuto podmínku se virtuálně podepsal i Paroubek.

Zda k tomu dojde, může napovědět již páteční večer, kdy během zápasu Sparta-Olomouc vystoupí v televizním studiu generální ředitel vršovického klubu Miroslav Platil s aktuálními novinkami kolem Slavie. Odstartuje svým vystoupením pomoc klubu (případně oznámi jména investorů) nebo naopak bude pokračovat cesta nejstaršího českého klubu k zániku?

Anketa

Kdo zachrání fotbalovou Slavii od krachu?

Tajemný majitel 33
Fotbalový svaz 37
Nový investor 223
Fanoušci 61
Zázrak 127
Mimozemšťané 868

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!