Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
 • Premium

  Získejte všechny články mimořádně
  jen za 49 Kč/3 měsíce

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Soud smetl případ Křetínského kabely. Rozhodčí musí zaplatit Plzni 200 tisíc

Sport

  15:39
PRAHA - Viktoria Plzeň v květnu uspěla na trávníku, kde oslavila zisk mistrovského titulu. Zadařilo se jí ale i u soudu, kde definitivně zvítězila v kauze takzvané Křetínského kabely. Lidové noviny zjistily, že Vrchní soud v Olomouci v květnu pravomocně rozhodl, že jméno Plzně bylo nařčením z korupce poškozeno. Kauza tak končí.

Daniel Křetinský foto: MAFRA - Michal Šula

Případ se rozjel v září roku 2012, kdy majitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský do strahovského sídla Fotbalové asociace ČR (FAČR) přinesl jejímu šéfovi Miroslavu Peltovi kabelu, která měla být napěchovaná důkazy o zmanipulovaných zápasech. Pelta byl podle svých slov zdrcen. Po dvou a půl letech vyšlo najevo, že chybí přesvědčivé důkazy.

Křetinský řekl Goldovi, že Plzeň uplácela rozhodčí. U soudu ale nebyl

V trestním i civilním řízení se postupně ukázalo, že Křetínský ani Pelta nebyli schopni předložit materiály, které by doložily, že zápas mezi Jabloncem a Plzní v březnu 2012 byl uplacený.

Krajský soud v Praze nejdříve loni v říjnu obžalované, tedy sudí Tomáše Adámka a Pavla Býmu a funkcionáře Martina Svobodu, pravomocně osvobodil. Posledně jmenovaný, přezdívaný Chřestýš, měl uplatit rozhodčí, aby ve prospěch Plzně ovlivnili utkání. Rozhodčího Adámka žalobce vinil z přijetí úplatku a Býmu z neoznámení trestného činu.

Klíčovou figurou případu byl Adámek, který v notářsky ověřeném zápisu uvedl, že vzal od Svobody 200tisícový úplatek právě v souvislosti se zápasem Jablonec–Plzeň, který nakonec Plzeňští vyhráli 2:0. Adámkova slova posléze potvrdil čtvrtý rozhodčí Býma. Od začátku ale panovalo podezření, že Adámkova výpověď u notáře byla vykonstruovaná a účelová. Ani jeden soud neuznal, že ke korupci došlo. Případ tak vyzněl do ztracena.

Omluvný dopis

Viktoria Plzeň a její majitel Tomáš Paclík podali i civilní žalobu na poškození jména. Výsledkem je, že olomoucký soud rozhodčímu Adámkovi (který sepsal prohlášení u notáře) nařídil, aby poškozenému plzeňskému klubu zaplatil 200 tisíc korun. Navíc musí disciplinární komisi fotbalové asociace zaslat dopis, ve kterém se omluví za svou nepravdu.

Svoboda podle Křetínského informací působil ve prospěch Plzně

„V dopisu ze dne 1. 11. 2012 ve spojení s notářským zápisem jsem uváděl nepravdivé informace o údajném korupčním jednání v souvislosti s fotbalovým utkáním mezi mužstvy Jablonec nad Nisou a Viktoria Plzeň,“ musí uvést Adámek v dopise asociaci.

A k tomu musí Adámek ještě dodat: „Výsledek tohoto fotbalového utkání jsem neovlivnil a ani jsem za tím účelem, abych tak učinil, nebyl kontaktován Martinem Svobodou, a to ani nabídkou přislíbeného peněžitého plnění v případě, že fotbalové utkání vyhraje mužstvo Viktoria Plzeň. Žádnou takovou částku jsem také neobdržel. Za uvedená nepravdivá tvrzení se tímto omlouvám.“

Českou kopanou ničí korupční skandály

Advokát Tomáš Sokol, který byl právním zástupcem Viktorie, LN potvrdil, že v kauze Křetínského kabely již není o čem diskutovat. „Rozsudek je pravomocný, je to ukončené,“ uvedl. Spokojenost neskrýval ani majitel klubu Paclík. „Peníze za poškození jména pro nás nebyly podstatné. Šlo hlavně o to dokázat, že Viktoria byla křivě obviněna,“ řekl plzeňský boss v rozhovoru pro LN. Křetínský ani Pelta na dotaz, jak rozhodnutí soudu hodnotí, nereagovali.

Jak se Paclík, Pelta a Křetínský dostali do klinče

 • 18. září 2012 – Majitel fotbalové Sparty Daniel Křetínský předal předsedovi Fotbalové asociace ČR Miroslavu Peltovi informace o údajném ovlivňování zápasů ve prospěch konkurenční Viktorie Plzeň. „Sdělil mi informace, o kterých můžu říct, že jsem z nich zdrcený,“ prohlásil Pelta.
 • 30. října 2012 – Šéf Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Tomáš Martinec v rozhovoru pro Rádio Česko řekl, že v tašce, kterou Křetínský předal Peltovi, nebyly žádné důkazy o nekalých praktikách v profesionálních soutěžích. Kauzu podle něj přifoukla média. Martinec připustil, že protikorupční útvar v souvislosti s kauzou na něčem pracuje, ale není přesvědčený, že padne obvinění.
 • 1. listopadu 2012 – Rozhodčí Tomáš Adámek pořídil notářský zápis, v němž uvedl, že ho před zápasem Jablonec–Plzeň v březnu 2012 kontaktoval funkcionář Martin Svoboda a nabídl mu úplatek za to, když vyhrají hosté. Zároveň s tímto sdělením zaslal dopis asociaci. Podobný dopis pár dní nato poslal asociaci rozhodčí Pavel Býma.
 • 5. prosince 2012 – Majitel fotbalové Plzně Tomáš Paclík podal žalobu na sudího Adámka kvůli poškození dobré pověsti jeho klubu.
 • 11. prosince 2012 – Křetínský vypovídal před Disciplinární komisí Fotbalové asociace ČR. Zopakoval, že jí předal podobné informace jako v září Peltovi. Předseda disciplinárky Jiří Golda potom potvrdil, že šéf Sparty přinesl informace, které souvisejí s jarním zápasem mezi Jabloncem a Plzní.
 • 23. ledna 2013 – Výkonný výbor FAČR rozhodl o pozastavení vyšetřování kauzy „Křetínského kabely“ ze strany fotbalové disciplinárky, její předseda Golda v reakci na to rezignoval. „Je to důsledek toho, že jsem chtěl kauzu uzavřít a pánové se báli, co by vyplavalo na povrch,“ prohlásil. Vedení FAČR chtělo, aby všechny korupční kauzy už řešila výhradně policie. Disciplinárka měla trestat až na základě jejího vyšetřování.
 • 28. února 2013 – UEFA varovala FAČR, že disciplinární komise nesmí být závislá na policejním vyšetřování. Postavila se tak proti lednovému rozhodnutí výkonného výboru.
 • 9. října 2013 – Golda v rozhovoru pro Radiožurnál obvinil vedení Fotbalové asociace, že policii nepředalo všechny důkazy pro vyšetřování případu. FAČR podle něj záměrně „mlžila“. „Všechno, co jsme věděli, jsme policii předali,“ reagoval bezpečnostní manažer asociace Martin Synecký.

5. června 2014 – Okresní soud pro Prahu-západ zprostil obžaloby všechny tři aktéry v kauze údajné fotbalové korupce. Podle soudu se neprokázalo, že by bývalí rozhodčí Tomáš Adámek s Pavlem Býmou byli upláceni funkcionářem Martinem Svobodou s cílem ovlivnit utkání Jablonec–Plzeň v roce 2012 ve prospěch západočeského klubu.

Světlo do případu měli vnést Křetínský s Peltou, oba ale řekli, že nemají konkrétní důkazy. Křetínský u soudu litoval, že se svým podezřením na korupční jednání Viktorie Plzeň nešel rovnou na policii, ale navštívil nejprve Peltu. 

23. října 2014 – Krajský soud v Praze zamítl odvolání státního zástupce v kauze, v níž byli osvobozeni z korupce vinění bývalí rozhodčí Adámek a Býma a bývalý funkcionář Svoboda.

Velký rozhovor se šéfem plzeňského fotbalového klubu najdete ve víkendovém vydání Lidových novin.