Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

Sparta využila klopýtnutí Plzně a jde do čela, Příbram zaujala signálem

22:08aktualizováno  9. srpna 21:29
SOUHRN KOLA. Fotbalisté Plzně ani ve třetím kole Synot ligy nepřesvědčili a se Slováckem pouze remizovali 2:2. Pro úřadující mistry jde tak o třetí bodovou ztrátu za sebou po prohře na Dukle v minulém kole a vypadnutí z předkola Ligy mistrů proti Maccabi Tel Aviv. Zaváhání Plzně stoprocentně využila Sparta, která porazila doposud vedoucí Zlín 3:0 a posouvá se do čela předběžné tabulky. Zbývající dvě utkání jsou na programu v pondělí.

David Lafata slaví svůj gól do sítě Zlína. Vlevo Josef Hušbauer.. foto: ČTK

Sparta začala aktivně a už ve čtvrté minutě střílel zblízka Fatai, ale brankář Dostál reflexivně vyrazil. Vzápětí už ale domácí uspěli, protože Hájek fauloval pronikajícího Dočkala a domácí záložník se z nařízené penalty nemýlil. Zlín tak inkasoval vůbec poprvé v sezoně.

Domácí pokračovali v náporu a ve dvacáté minutě trefil Frýdek místo odkryté branky ležícího Fataie. Nigerijský útočník šel pak sám na Dostála, ale ani nadvakrát ho nepřekonal. Povedlo se to až v nastavení opět Dočkalovi, který proměnil i druhý pokutový kop, tentokrát nařízený po souboji Poznara s Hušbauerem. Pro Dočkala šlo o třetí gól v sezoně.

Josef Hušbauer kontroluje míč v utkání Sparty proti Zlínu.

V 74. minutě mohl snížit Poznar, když ale po signálu těsně minul, udeřilo na opačné straně. O třetí gól Sparty se postaral Lafata a nejlepší střelec v historii ligy zaznamenal 160. branku. Zlín tak po výhrách 1:0 v předchozích dvou kolech poprvé nebodoval. Sparta naopak ještě neprohrála a v tabulce je první o bod před dnešním soupeřem, Brnem a Příbramí.

Sparta Praha - Fastav Zlín 3:0 (2:0)

Branky: 6. a 45.+1 obě z pen. Dočkal, 76. Lafata. Rozhodčí: Hrubeš - Blažej, J. Paták. ŽK: Frýdek, Mareček, Konaté, Costa, Vácha - Hájek, Kopečný, Jugas. Diváci: 7960.

Slovácko i v oslabení pomýšlelo na výhru

Viktoria doma vedla po krásné střele Hořavy, v nastavení první půle ale srovnal kanonýr Libor Došek. V 52. minutě poslal Rajtoral dlouhý pas do otevřené obrany na Koláře, který mohl jít sám na branku, ale zastavil ho skluz Hofmanna. Následovala červená karta a přímý kop, ze kterého však Kovařík branku netrefil.

I přes hru v deseti to bylo Slovácko, která vedlo 2:1 a vystrašilo víc než deset tisíc diváků ve Štruncových sadech. Po ojedinělé akci se z dálky opřel do míče střídající Daníček a Kozáčik se natahoval marně. Plzeň si vytvořila drtivý tlak s mnoha šancemi, ale nezmohla se na víc než na vyrovnání střídajícího Ďuriše.

Obhájce titulu tak už třetí soutěžní utkání v řadě nevyhrál a po třech kolech má na kontě jen čtyři body.

Viktoria Plzeň - 1. FC Slovácko 2:2 (1:1)

Branky: 21. Hořava, 75. Ďuriš - 45.+2 Došek, 73. Daníček. Rozhodčí: Jílek - Nádvorník, Kříž. ŽK: Valenta, Heča (oba Slovácko). ČK: 53. Hofmann (Slovácko). Diváci: 10.126.

Baník přišel v novém domově o náskok

Po necelé půlhodině vedli 2:0, nakonec však berou jen bod. Fotbalisté Ostravy v prvním utkání na svém novém domovském stadionu ve Vítkovicích přišli o dvoubrankový náskok a s Mladou Boleslaví remizovali 2:2. Poprvé v kariéře nastoupil proti Baníku útočník Milan Baroš, jenž odehrál druhý poločas.

Baník získal v nové sezoně vůbec první bod, ale v tabulce zůstává poslední. Vzhledem k velkému tlaku soupeře v závěru ovšem musel být rádi i za bod. Hostující Jiří Skalák kromě vyrovnávací trefy dvakrát orazítkoval břevno.

Milan Baroš (uprostřed) začal zápas v Ostravě na boleslavské lavičce, naskočil až do druhého poločasu.

Baník Ostrava - FK Mladá Boleslav 2:2 (2:1)

Branky: 14. a 28. Narh - 36. vlastní Kouřil, 53. Skalák. Rozhodčí: Nenadál - Pochylý, Caletka. ŽK: Kukec, Mensah - Malpon. Diváci: 6091.

Bednář se trefil po penaltovém signálu

Také třetí zápas Příbrami v novém ligovém ročníku nabídl nadstandardní počet gólů. Středočeši vedli po prvním poločase nad Teplicemi 2:0, ale v 59. minutě bylo vyrovnáno. Nakonec se radovala z vítězství přece jen Příbram - dvacet minut před koncem rozhodl záložník Hnaníček.

Už v 5. minutě se prosadil hlavou Jan Rezek, o zvýšení se postaral po netradičním signálu z pokutového kopu Roman Bednář. Pilík naznačil střelu vlevo, v tu chvíli ale už vbíhal z pravé strany do vápna Bednář a po krátkém přiťuknutí pohodlně skóroval. Právě předčasný pobyt Bednáře v pokutovém území se však ještě bude dlouho rozebírat.

Teplicím zařídil srovnání dvěma góly Martin Fillo, jenže pak se trefil ještě Josef Hnaníček. Příbram tak porazila Teplice teprve podruhé z posledních 10 duelů.

1. FK Příbram - FK Teplice 3:2 (2:0)

Branky: 5. Rezek, 41. Bednář, 70. Hnaníček - 47. a 58. z pen. Fillo. Rozhodčí: Houdek - Wilczek, Hrabovský. ŽK: Končal, Hruška - Hošek, Grigar.

Olomoucký záložník Jan Navrátil se raduje z gólu.
Obránce Slavie Martin Dostál.

Bohemians si neporadili ani s druhým nováčkem

Po třech kolech dva body na kontě. Fotbalisté Bohemians 1905 a Olomouce jsou na tom v tabulce dál stejně, když spolu v Praze remizovali 1:1.

Vedení se ujala ve 13. minutě Olomouc gólem Vašíčka, dvanáct minut nato vyrovnal domácí stoper Šmíd. Klokani tak doma neporazili ani druhého z nováčků.

Bohemians 1905 - Olomouc 1:1

Branky: 26. Šmíd - 14. Vašíček. Rozhodčí: Julínek - Vlasjuk, Ratajová. ŽK: Šírl, Gajič, Akulinin - Navrátil. Diváci: 3728.

V Brně rozhodl Škoda. Ale ten domácí

Slavia nevyhrála pod vedením Dušana Uhrina ani třetí ligové utkání. V Brně podlehla 0:1. Rozhodnutí přinesla 28. minuta a v ní trefa domácího Michala Škody, bratra slávistického kanonýra Milana.

V tabulce si Zbrojovka polepšila do sobotního pokračování kola se šesti body na druhé místo, Slavia s jedním bodem zůstala na chvostu.

Obránce Zbrojovky Boštjan Frelih a útočník Slavie Milan Škoda.

Zbrojovka Brno - Slavia Praha 1:0 (1:0)

Branka: 28. Michal Škoda. Rozhodčí: Proske - Hájek, Kubr. ŽK: Řezníček, Keresteš, Melichárek - Dostál, T. Jablonský, Bazala. Diváci: 5090.