Čtvrtek 28. září 2023, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Splněný sen a největší úspěch kariéry, radoval se Vaclík po výhře v Evropské lize

Sport

  9:51
Kolín nad Rýnem - Brankář Tomáš Vaclík si od začátku profesionální kariéry přál jednou vyhrát velkou evropskou pohárovou soutěž a sen se mu splnil v pátek, kdy s fotbalisty Sevilly po finálové výhře 3:2 nad Interem Milán ovládl Evropskou ligu. Jednatřicetiletý reprezentační gólman zůstal v zápase na lavičce, ale prvenství si cení úplně stejně, jako kdyby chytal.

Tomáš Vaclík. foto: Reuters

„Splněný sen. Držet v rukou tenhle pohár a vyhrát velkou evropskou soutěž jsem si strašně přál od první chvíle v profesionálním fotbale,“ uvedl Vaclík na sociální síti.

„Na klubové úrovni je to stoprocentně můj největší úspěch kariéry, protože vyhrát jednu z těch top dvou evropských soutěží je něco, co se nepovede každému,“ dodal Vaclík v rozhovoru pro ČTK. Evropskou ligu či jejího předchůdce Pohár UEFA vyhrál jako devátý Čech v historii.

Ve finále na neutrální půdě v Kolíně nad Rýnem kryl záda Jasínu Bunúovi stejně jako ve zbylých čtyřech zápasech dohrávané sezony Evropské ligy po koronavirové pauze. Vaclík, který je jinak gólmanskou jedničkou Sevilly, se na začátku července zranil, a i když už je fit, dochytal zbytek soutěže jeho marocký kolega mezi tyčemi.

„Cením si toho úplně stejně, jako kdybych chytal. Jsem součástí týmu, který vyhrál Evropskou ligu. Ty pocity by možná byly na hřišti trochu intenzivnější, ale i na tribuně jsem to prožíval hrozně moc. Hrozně moc si vážím toho, že můžu být součástí tohohle mančaftu, který to dokázal,“ pochvaloval si Vaclík, který do Sevilly přišel předloni z Basileje.

Tomáš Vaclík.
Sevilla s Vaclíkem při restartu La Ligy zdolala v derby Betis 2:0

Vůbec nečekal, že ve finále padne tolik branek. „Překvapilo mě to hodně. Shodou okolností jsem před zápasem mluvil se známým a říkal jsem mu, že si nemyslím, že to skončí 3:2. A ono to nakonec 3:2 skončilo. Myslel jsem si, že to skončí 1:0 nebo 1:1, bude prodloužení a někdo vyhraje, protože oba dva týmy celý rok nedostávaly moc branek. No a nakonec to bylo za 36 minut 2:2,“ poznamenala brankářská jednička české reprezentace.

Kvůli koronavirové krizi se Evropská liga dohrávala turnajovým způsobem v Německu na jeden zápas a bez diváků, španělský tým si ale bezprostřední oslavy po velkém triumfu i tak užil.

„Oslavy byly super už na hřišti, už to bylo něco nezapomenutelného. Jen je obrovská škoda, že u toho nemohli být fanoušci. Tím by se to zase posunulo na vyšší level. Ale užili jsme si to všichni moc. Na stadionu jsme byli hrozně dlouho, na hotelu jsme pak taky s klukama slavili. Je pravda, že jsme toho nikdo moc nenaspal,“ řekl s úsměvem Vaclík.

Sevilla se po koronavirové přestávce vrátila ve velké formě. V Evropské lize vyhrála všechny čtyři zápasy a neprohrála ani v 11 duelech španělské ligy. „Po té pauze jsme pětkrát remizovali a jinak vše vyhráli, povedlo se nám to dohrát super. Jen to ukázalo, že tahle skupina, tenhle tým, který máme, je výborný v tom, že má ambice, je hladový. Ta práce, kterou jsme všichni během pauzy udělali, se nám po ní zúročila,“ uvedl Vaclík.

Po konci prodloužené sezony ho čeká pár dní volna a na začátku září už s reprezentací úvodní dva zápasy Ligy národů. „Teď ještě chvilku budeme s rodinu ve Španělsku, potřebujeme ještě zařídit pár věcí ohledně cestování. Ještě tu pár dní zůstaneme, 27. srpna poletíme do Česka a budeme pár dní v Praze. Tam už pak začnu trénovat, abych byl připravený na repre sraz, který bude 31. srpna. Začíná nová sezona, která bude zase dlouhá. Takže je třeba si teď odpočinout a nachystat se na příští ročník,“ dodal.

Autor: