Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Spor o Náhorní Karabach ho bude stát finále Evropské ligy. Mchitarjan do Ázerbajdžánu nepojede

Sport

  15:55
baku - Záložník Arsenalu Henrik Mchitarjan přijde o finále Evropské ligy proti Chelsea v Baku. Arménský fotbalista se bojí o svoji bezpečnost, jeho země totiž kvůli probíhajícímu konfliktu o Náhorní Karabach neudržuje s Ázerbájdžánem diplomatické vztahy.

Henrik Mchitarjan. foto: ČTK/AP

Politický skandál. Mchitarjan má přijít kvůli sporům Arménie s Ázerbájdžánem o finále Evropské ligy

„Důkladně jsme prošli všechny možnosti, aby mohl být součástí týmu, ale po domluvě s Mickim a jeho rodinou jsme se společně dohodli na tom, že s námi neodcestuje,“ uvedl Arsenal na svém webu.

„Psali jsme Evropské fotbalové unii (UEFA) a vyjádřili naše hluboké znepokojení nad touto situací,“ stojí v prohlášení londýnského klubu, kde působí i český brankář Petr Čech.

„Micki byl naším klíčovým hráčem při cestě do finále, takže z týmového pohledu je to pro nás velká ztráta. Jsme také hodně smutní, že hráč přijde o velké evropské finále za těchto neobvyklých okolností,“ uvádí dále Arsenal.

Třicetiletý kapitán arménské reprezentace během angažmá v Dortmundu už v roce 2015 vynechal kvůli obavám o bezpečnost utkání Evropské ligy s Gabalou. 

Liverpool vs. Manchester United: domácí Philippe Coutinho (vlevo) a hostující...
Henrik Mchitarjan kopem škorpiona překonává gólmana Sunderlandu.

Do Ázerbájdžánu Mchitarjan neodcestoval ani loni v říjnu, kdy tam Arsenal hrál zápas skupiny Evropské ligy s Karabachem, přestože UEFA nabídla pomoc s vízy.

Letos nepomohlo ani konstatování ázerbájdžánského ministerstva zahraničí, že v zemi se už velkých akcí zúčastnilo mnoho arménských sportovců a sport a politika že jsou oddělené oblasti. 

Finále Evropské ligy se uskuteční příští středu od 21:00.

„Zvážili jsme všechny současné možnosti a museli udělat těžké rozhodnutí. Je to zápas, který nehrajete moc často, a musím přiznat, že mě hodně bolí, že o něj přijdu. Budu fandit spoluhráčům, aby domů dovezli pohár,“ napsal na sociálních sítích Mchitarjan.

Ten v této sezoně za Arsenal ve 39 soutěžních zápasech zaznamenal šest gólů a sedm asistencí.

Autor:

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Samostatná/ný účetní

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Středočeský kraj