Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Trenéra Kozáka nahradil Pavel Hapal. Zvažuje nominaci Miroslava Stocha ze Slavie

Sport

  14:37
BRATISLAVA/PRAHA - Český kouč Pavel Hapal byl dnes představen jako nový trenér slovenské fotbalové reprezentace poté, smlouvu podepsal na příští kvalifikační cyklus. Kontrakt mu vynese měsíční plat 15 tisíc eur (asi 387 tisíc korun) plus bonus 200 tisíc eur za případný postup na mistrovství Evropy, který by znamenal automatické prodloužení smlouvy.

Trenér Pavel Hapal. foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

Ze Sparty ho vyhodili, on ale povýšil. Hapal je novým trenérem slovenské reprezentace

Devětačtyřicetiletého Hapala v pondělí výkonný výbor Slovenského fotbalového svazu schválil jako nástupce Jána Kozáka. Ten minulý týden po pěti letech skončil na vlastní žádost, když po prohře 1:2 v Trnavě s českou reprezentací přistihl některé hráče, jak se nad ránem vracejí na hotel z večírku.

„Když jsem se dozvěděl, že bych mohl být trenérem reprezentace, tak jsem tomu nechtěl věřit. Je to pro mě čest a závazek a udělám vše pro to, abychom fanouškům dělali radost,“ řekl Hapal, který tři roky vedl slovenskou jednadvacítku.

Věří, že tým bude dodržovat jeho pravidla. „Ta situace mě překvapila a určitě se o tom s hráči budeme bavit. Zatím jsme to řešili jen přes telefon, ale je to lepší mezi čtyřma očima,“ řekl. „Nejdůležitější bude nastavit si jasná pravidla hry, která se budou muset dodržovat. V jednadvacítce jsem v tom problém neměl, tehdejší hráči mohou ostatním předat informace, jak se se mnou spolupracuje. Věřím, že nebude problém,“ prohlásil rodák z Kroměříže.

Pavel Hapal udílí pokyny nové posile Sparty Alexandru Chipciovi
Trenér Sparty Pavel Hapal v zápase s Opavou

Zvažuje možnost vrátit do národního týmu záložníka Slavie Miroslava Stocha, který nereprezentuje od mistrovství Evropy 2016, kdy se po cestě domů pohádal s trenérem Kozákem.

„Tehdy jsem řekl, že bych Stochovu další nominaci nepodepsal. Ale každý člověk má v životě dostat druhou šanci. Je to v kompetenci trenéra. My vybíráme trenéry a trenér hráče,“ řekl prezident svazu Ján Kováčik. „S Miňou Stochem jsem telefonoval, chci se s ním potkat a celou situaci probrat,“ uvedl Hapal.

O víkendu vyrazí navštívit nejzkušenější hráče. „Pojedeme do Neapole za Hamšíkem, pak ze Škrtelem a Kuckou, pak za Pekaríkem a Dudou,“ naznačil nejbližší program.

S Českem to bude specifický zápas, míní Hapal

Také už se potkal s dosavadním asistentem Štefanem Tarkovičem. „Předal mi informace a budu kontaktovat i pana Kozáka, se kterým bych se chtěl sejít,“ uvedl Hapal, který by měl mít k dispozici téměř kompletní realizační tým, s nímž spolupracoval u jednadvacítky.

Připustil, že nedávné krátké angažmá ve Spartě potvrdilo, že se mu na Slovensku daří více než v Čechách. „Doceněný jsem tu asi více. Ve všech klubech i u jednadvacítky se mi tu dařilo,“ řekl.

Debut u slovenské reprezentace prožije už v listopadu v zápasech Ligy národů s Ukrajinou a v Praze proti českým fotbalistům. „Samozřejmě to pro mě bude specifický zápas, ale budu hájit barvy Slovenska a uděláme vše pro to, abychom v Praze uspěli, protože potřebujeme vyhrát,“ řekl.

„Víme, že tahle dvě utkání jsou velice důležitá, protože pořád máme šanci na druhé místo, o které se porveme. Snad se v zápasech rychle poznáme, abychom si na sebe s hráči zvykli před kvalifikací,“ dodal.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat