Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Sport

Až do odvolání se přerušuje Liga mistrů i Evropská liga, žádnou soutěž zatím UEFA neruší

Patrik Schick v akci během osmifinále LM. foto: Reuters

Aktualizováno
Praha - Finále Ligy mistrů až 27. června? Finále Evropské ligy o tři dny dřív. I to je možnost. Evropská fotbalová unie (UEFA) nerozhodla o podobě obou klubových soutěží, které jsou přerušeny.
  15:34aktualizováno  16:08

Úterní videokonference UEFA přinesla jen jednu zásadní zprávu. Kvůli šíření koronaviru odložila mistrovství Evropy o rok na červen 2021.

Rozhodnutí o termínech dalších soutěží UEFA, zatím oznámena nebyla. Nejen ta, která se týkají současného ročníku. Neméně důležité jsou termíny startu příští sezony a jejích pohárových kvalifikací.

„Všechny soutěže UEFA pro kluby byly pozastaveny až do dalšího rozhodnutí,“ oznámil Alexander Čeferin, předseda UEFA. Žádnou soutěž nechce rušit. „Byla zřízena pracovní skupina za účasti zástupců klubů, aby prozkoumala, zda se najdou termíny, které by umožnily dokončení sezony.“

„UEFA probírala jednotlivé možnosti i s ostantími organizacemi: s FIFPro, které zastupuje hráče, s asociací evropských soutěží, s asociací evropských klubů. Shodli se mimo jiné na tom, že bude možno nedodržovat vyhrazená okna, domácí soutěže se budou moci dohrávat i v termínech, kdy běžně jsou evropské soutěže jako Liga mistrů a Evropská liga - a obráceně, UEFA bude moci využívat víkendové termíny. Tímto si UEFA s ostantími subjekty pomáhá, aby se podařilo v co nejkratším čase dohrát sezona,“ upřesnil Martin Malík, Předseda fotbalové asociace České republiky (FAČR) a jeden z účastníků videokonference.

Finále Champions League se na Atatürkově stadionu v Istanbulu mělo původně hrát v sobotu 30. května.

O posledním květnovém víkendu zároveň měly skončit všechny evropské ligové soutěže, aby národní mužstva měla čas na přípravu na Euro.

Ale vzhledem k tomu, že pandemie zastavila takřka veškerý fotbal, tak už nyní je jisté, že do konce května se letošní ligové ani pohárové ročníky dohrát nestihnou.

Odložení Eura však uvolnilo celý červen. Finále Ligy mistrů by se mohlo hrát poslední sobotu 27. června od 21.00. Finále Evropské ligy o čtyři dny dřív v Hans Hateboer vstřelil do sítě Valencie dvě branky. Gdaňsku.

Posun finálových zápasů evropských pohárů o čtyři týdny proti původnímu plánu zatím zveřejnil reportér Miguel Delaney z britského deníku Independent.

Překvapení z Bergama si bude muset počkat na pokračování.

Liga mistrů zná zatím jen čtyři čtvrtfinalisty (Atalanta Bergamo, Atlético Madrid, Lipsko a Paris St. Germain), zbývající čtyři odvety osmifinále byly odloženy na neurčito.

Evropská liga rozehrála šest osmifinálových zápasů, zbývající dva stejně jako všechny odvety byly odloženy.

Vůbec však není známo, kdy se soutěže zase začnou hrát. A jestli vůbec bude možné i červnový termín dodržet.

Spekuluje se, že od semifinále by se Champions League i Europa League hrály turnajovým způsobem na jeden zápas právě v místě pořádání finále.

Pokud by to tak skutečně bylo, V Lize mistrů chybí dohrát čtyři utkání osmifinále a osm duelů čtvrtfinále včetně odvet.

Evropské lize zbývá deset zápasů osmifinále a osm čtvrtfinále.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!