Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V čínské fotbalové lize končí megalomanské přestupy, budou platové stropy

Sport

  17:05
Peking - Po letech hojnosti se v čínské fotbalové lize začne šetřit. Před další sezonou vedení národní fotbalové asociace oznámilo zavedení platových stropů pro zahraniční i domácí hráče a maximální možný rozpočet pro kluby.

Čeng Č’ v klubových barvách. foto: Reprofoto

„Naše kluby vyhodily příliš mnoho peněz oknem a náš profesionální fotbal není řízen tak, aby to mohlo fungovat dlouhodobě. Pokud včas nezasáhneme, obávám se, že se to zhroutí,“ řekl šéf asociace Čchen Sü-jüan.

V posledních letech čínské kluby nalákaly některé fotbalové hvězdy na pohádkové platy. Argentinec Carlos Tévez například v Šanghaj Šen-chua pobíral 800.000 dolarů (18 milionů korun) týdně a byl nejlépe placeným hráčem světa.

Od příští sezony budou nově angažovaní cizinci moct pobírat maximálně 3,3 milionu dolarů (přes 75 milionů korun) ročně po zdanění. Pro domácí fotbalisty byl platový strop stanoven na 1,4 milionu dolarů (32 milionů korun).

Navzdory přílivu velkých finančních prostředků a příchodu známých hráčů i trenérů do čínské ligy se nedostavil kýžený efekt, kterým měl být vzestup národního týmu. Čínským fotbalistům se nedaří v kvalifikaci mistrovství světa. U mužstva v listopadu skončil italský kouč Marcello Lippi a jeho nástupce dosud není znám.

Autor: