Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Simulanti se budou rodit pořád. Smiřme se s tím, říká Vízek

Sport

  10:58
PRAHA - Sám na fotbalovém mistrovství světa 1982 zařídil dvě penalty. Ta s Francií byla jasná, ta s Kuvajtem podivná. "Balon už bych nestihl, tak jsem upadl. Ne kvůli penaltě, ale kvůli vlastnímu znechucení," vzpomíná někdejší fotbalový driblér Ladislav Vízek.

Ladislav Vízek foto: MAFRA - Ondřej Němec

I vám občas soupeři vyčítali, že padáte příliš lehce. Máte pochopení pro současné herce?
Vůbec! Já nebyl klasický padač, ale technik, co měl rád balon a drzé kličky. Kolikrát mi kluci říkali: Ty blbče, oni tě švihnou přes nohu a ty to chceš ustát. Vyloženě mi vyčítali, že penalty zkouším málo. To Franta Veselý, dej mu pánbůh věčné nebe, byl jinačí kalibr. Jakmile na rameni ucítil cizí ruku, už letěl.

To samé Nizozemec Robben a jemu podobní. Co o nich soudíte?
Upřímně, dneska mě občas napadne, že jsem měl padat trochu víc. Na druhou stranu mám čistou duši. Mně se tohle herectví nelíbí, ale Robben z něj těží.

Jak byste ho trestal?
Kdyby dostal žlutou kartu za první filmování, podruhé už by ho neudělal. Proti Mexiku byl dvakrát faulovaný a nic. Dvakrát nafilmoval pád a zase nic. Zkouší to, zkouší a jednou mu to prostě vyjde.

I penaltovému zákroku v nastavení proti Mexiku vyloženě přidal.
Ale faul to byl! Že pak letěl jako postřelený bažant, to je druhá věc. Robben je úžasný fotbalista a nenasyta za každých okolností. Ale taky nechuťák, nemám ho moc rád.

Nechuťák v jakém smyslu?
Má spoustu zbraní, které může použít. Simulování je jednou z mnoha. Taková taktika je svinstvo.

Dala by se vymýtit?
Ne. Pořád se budou rodit hráči, kteří to budou zkoušet. Smiřme se s tím. Ani trenér vám nezdůrazní: Když po tobě půjdou v šestnáctce, musíš se udržet na nohou. Ne, neupadne jen čestná výjimka.

Autor: