9. června 2015 8:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Vrba: Island trestá jakékoliv chyby. Ale chceme zůstat na prvním místě

Trenér české reprezentace Pavel Vrba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trenér české reprezentace Pavel Vrba. | foto: MAFRA - Michal Růžička

Praha Ač oficiální sraz před kvalifikací na Islandu začal až v pondělí, fotbaloví reprezentanti si odbyli několik tréninků už minulý týden. Včetně modelového zápasu proti výběru do dvaceti let. „´Modelový Island´ hrál velice dobře,“ usmíval se trenér Pavel Vrba.

Na Island vyrážíte ve středu. S jakým cílem?
Když uhrajeme jakékoliv body, tak to bude vzhledem k průběhu kvalifikace dobrý výsledek. Chceme zůstat na prvním místě tabulky.

Máte zprávy, jaký bude na Islandu terén?
Minulý týden tam bylo šest stupňů, takže to bude asi trošičku složitější. Na druhou stranu jsem viděl zápasy proti Nizozemsku a Turecku a trávník vypadal dobře. Předpokládám, že i oni budou chtít hrát fotbal a mít slušný terén.

Liší se hra Islandu doma a venku?
Doma hráli s Nizozemskem a Tureckem a ty zápasy byly podobné. Velice dobře bránili a čekali na jakoukoliv příležitost, na standardní situace nebo protiútoky. Ale zápas s námi bude trochu jiný.

Jak to myslíte?
Myslím, že budou trošičku odvážnější a v útočné fázi aktivnější. Ale určitě budou stavět na tom, v čem byli v kvalifikaci úspěšní. To znamená na výborné obraně a trestání jakýchkoliv chyb.

Je pro vás velký problém, že se zranil útočník David Lafata?
Nastupoval pravidelně, ale máme tady Tomáše Necida, který už v kvalifikaci také nastoupil. A příležitost dostane Milan Škoda. Táhl Slavii a dával góly, proto jsme se rozhodli pro něj. Snad svou šanci chytne. Uvidíme, jak bude vypadat. Kdo z těch dvou útočníků dostane přednost, se rozhodneme až v pátek.

Takže byste si troufl Milana Škodu postavit hned do základní sestavy?
Neustále čtu, jak má dostat příležitost. Takže by to nebyla troufalost, ale jenom vyslyšení toho, co říkáte vy, novináři.

V reprezentaci je nový. Jak ho připravit, aby nebyl vyplašený?
Není mu dvacet a naopak má spoustu zkušeností. Prosazoval se v klubu, kde mu v útočné fázi spoluhráči moc nepomáhali, a stejně dal devatenáct gólů. Svoji kvalitu prokazoval, proto si myslím, že je otrkaný.

Jeho i Necidův styl by na Island mohl platit, ne?
Oba hroťáky máme podobné. Jsou to takové „kollerovské“ typy - mají rádi souboje. Může to být naše výhoda, protože Islanďané jsou důrazní. Máme čas do pátku, abychom se rozhodli správně.

Jste rád, že na Island máte k dispozici Pavla Kadeřábka, který kvůli zranění minule chyběl?
Tehdy nám chyběl i Tomáš Sivok. Takže jsme neměli dva hráče z defenzivy, kteří jsou strašně důležití. Na druhou stranu Theo Gebre Selassie, který Pavla Kadeřábka nahradil, patřil k nejlepším. Každopádně Sivok i Kadeřábek jsou hráči, kteří pro nás byli v předchozích zápasech důležití, takže jsem rád, že je mám zpátky.

Tréninky probíhaly za zavřenými dveřmi už minulý týden. Na co jste se zaměřili?
První trénink byl pro novináře otevřený... A ty další byly taktické a navíc jsme si vyzkoušeli utkání proti dvacítce, která měla modelovat hru Islandu. Chtěli jsme si vyzkoušet věci, které můžeme využít na Islandu.

Bušili jste do „modelového Islandu“?
Snažili jsme se bušit, i když „modelový Island“ hrál velice dobře. Někteří hráči hráli možná až nad své možnosti. Je dobře, že jsme to odehráli a nějaké věci jsme si vyzkoušeli.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!