Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výtržnosti fanoušků navýší dluhy Slavie

Sport

  9:23
PRAHA - Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř. Ve fotbalové Slavii o tom vědí své. Stav ohrožení v utrápeném klubu umocnilo řádění fanoušků na stadionu v Edenu. Pohárové semifinále s Olomoucí skončilo kvůli výtržnostem už o poločase.

Nepokoje na hřišti v Edenu. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

"Vrhá to špatné světlo na celý náš fotbal," míní předseda fotbalového svazu Ivan Hašek. Příští týden bude ve znamení upřesňování škod a je téměř jisté, že celková suma půjde do milionů. To zrovna není příznivá zpráva pro klub, který má před sebou odvolací řízení kvůli profesionální licenci, o niž Slavia přišla především kvůli vysokým dluhům.

DÁLE K TÉMATU

Téměř jistě se dá čekat, že nejvyšší položku bude představovat pokuta od disciplinární komise. Podle platných řádů může klub dostat až desetimilionovou pokutu a mít zavřený stadion na tři zápasy. Dosavadní rekord drží střížkovští Bohemians. Komise je trestala před rokem pokutou šest milionů za to, že nenastoupili k ligovému utkání. Provinění Slavie ale bude posuzováno nejspíš přísněji.

Negativně totiž ovlivnilo i partnerství se sponzorem pohárové soutěže, jímž je výrobce minerálních vod Ondrášovka. Po sezoně vyprší současný kontrakt a jednání o opci výjevy z Edenu, kde chuligáni demolovali zařízení i na VIP tribuně, určitě neulehčí. "Přesto věřím, že naše spolupráce by mohla pokračovat," reagoval předseda představenstva Ondrášovky Milan Musil.

Nepokoje na hřišti v Edenu.

K poškozeným se mohou přidat další. Mezi prvními společnost E Side jako vlastník arény ve Vršovicích. Škody především zásluhou popraskaných skel v klubovém patře činí zhruba 200 tisíc korun. "Nechci předjímat, po komu budeme škodu požadovat. Jsme pojištění a přihlédneme také k policejní zprávě. Faktem nicméně je, že ten den měla Slavia pronajmutý stadion a organizovala zápas," komentoval situaci šéf E Side Pavel Kuka.

Poškozené kamery, přeřezané kabely a zničené mikrofony si zase odvezli pracovníci České televize, která po vypuknutí nepokojů rychle ukončila přímý přenos. "V žebříčku zda vysílat, nebo ochránit naše zaměstnance jsme jasně upřednostnili druhou variantu," uvedl mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Nejsme zaskočení, tvrdí Natland

Také veřejnoprávní televize ještě vyčkává s tím, komu předloží konečnou fakturu. "Pokud Slavia dokáže identifikovat útočníky pomocí kamerového systému, pak jim. V opačném případě Slavii," upřesnil mluvčí.

Nepokoje na hřišti v Edenu.

Je zřejmé, že najít konkrétní viníky bude pro Slavii důležité. Policie už oznámila, že zahajuje trestní řízení nejméně se sedmi výtržníky. Po vyhodnocení desítek hodin záznamů možná přibudou další. Přes negativní reklamu trápí Slavii důležitější hrozba. Během sedmi dnů od doručení rozhodnutí o neudělení licence se může odvolat a pak do pěti dnů dodat potřebné dokumenty, aby získala právo startovat v příští ligové sezoně.

Ani poslední vývoj nezaskočil společnost Natland Group, která se jako jediná zajímá o vstup do Slavie. "Byla to jedna z variant, se kterou jsme počítali. Složitá jednání probíhala příliš krátce na to, aby se podařilo všechny požadavky objektivně naplnit," pravil včera mluvčí Natlandu Rostislav Starý. "Obě strany jsou v zásadě dohodnuty. Zbývá upřesnit některé právně-technické detaily," píše se dokonce v tiskovém prohlášení. Jenže Slavia nutně potřebuje získat stoprocentní jistotu. A tu zatím nemá…

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...