17. listopadu 2015 11:00 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Princ William, policisté se samopaly a Wembley v obležení. To je duel Anglie - Francie

Policisté se samopaly dohlíželi ve Wembley i na trénink obou týmů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policisté se samopaly dohlíželi ve Wembley i na trénink obou týmů. | foto: ČTK/AP

LONDÝN/PRAHA Francouzští fotbalisté nastoupí k prvnímu zápasu po tragédii. Jejich přátelské utkání v Anglii bude vzhledem k teroristickým útokům v Paříži podléhat mimořádným bezpečnostním opatřením. Okolí stadionu ve Wembley budou hlídat policisté se samopaly a pořadatelé též výrazně zvýší kontroly při vstupu do hlediště.

„Chceme, aby všichni, kteří půjdou na utkání, věděli, že policisté budou ve zvýšeném počtu dohlížet na to, aby se fanoušci cítili bezpečně,“ prohlásil v pondělí komisař Peter Terry. Zvýšená opatření dokonce provázela už předzápasové tréninky.

Úterní duel (21:00) se na přání obou týmů odehraje podle plánu, přestože hrozilo, že se po pátečních útocích ve Francii zruší.

Teroristé totiž chtěli při masakru v Paříži zaútočit i na tamní fotbalový stadion, kde probíhal zápas mezi domácí Francií a Německem. Nebyli však vpuštěni do hlediště a výbušniny později odpálili v přilehlých ulicích.

Po utkání zažil tři hodiny stresu a strachu francouzský fotbalista Antoine Griezmann. Bál se o sestru, která byla na koncertu, při kterém teroristé postříleli desítky nevinných lidí. Ohlásila se mu až po třech hodinách.

Smutně naopak skončil jiný podobný příběh. Lassana Diarra, který také nastoupil za Francii, přišel během útoků o sestřenici. „Stejně jako stovky nevinných lidí, i moje sestřenice Asta Diakitie byla mezi obětmi útoků,“ uvedl Diarra přes Twitter.

70 tisíc lidí v hledišti

Ve Wembley budou v akci policejní hlídky i mimo stadion. Zápasu v londýnském svatostánku bude přihlížet zhruba 70 tisíc lidí a v hledišti nemá chybět starosta města Boris Johnson ani Princ William.

V Belgii se hrát nebude

Belgický fotbalový svaz zrušil na doporučení místní vlády úterní utkání se Španělskem, které se mělo konat od 20:45 v Bruselu.

„Vzhledem k výjimečným okolnostem nemůžeme naše hráče a fanoušky vystavit takovému bezpečnostnímu riziku,“ uvedl belgický fotbalový svaz v prohlášení.

Za teroristickými útoky v Paříži údajně stojí Abdelhamid Abaaoud, Belgičan marockého původu, v současné době zřejmě na útěku. Belgická policie provedla v pondělí zátah v bruselské čtvrti Molenbeek.

Pořadatelé také apelují na příchozí diváky, aby se dostavili ke stadionu se značným časovým předstihem, jelikož mohou vstupní kontroly trvat déle než obvykle.

Duelu bude předcházet minuta ticha, Wembley se nasvítí do francouzské trikolóry a zcela výjimečně se při francouzské hymně objeví na velkoplošných obrazovkách i slova, aby ji mohli zpívat všichni fanoušci.

Zvláštní bude možná i samotný zápas. Francouzi se po teroru nechali slyšet, že „budou více než kdy jindy bojovat za zdrcenou zem.“

Všichni z nich zažívají nejhorší období své kariéry. „Jsou to pro nás velice těžké a stresující chvíle, není lehké se soustředit na fotbal, když víme, kolik zemřelo lidí. Zápas bude plný emocí, my budeme chtít zvítězit jako vždy,“ řekl na tiskové konferenci hostující trenér Didier Deschamps.

„Nechci zpátky do Paříže“

Těžko hovořily i hvězdy Paris Saint-Germain David Luiz a Edison Cavani, kteří reprezentují svoji vlast na druhé straně zeměkoule. Brazilec Luiz po utkání proti Argentině prohlásil, že kdyby stálo rozhodnutí na něm, do Paříže se nevrátí.

„Mám ve městě přítelkyni, část rodiny a spoustu přátel. Ale vlastně ani nevím, co tam teď budu dělat,“ řekl Luiz.

Eiffelova věž se rozsvítila v barvách francouzské vlajky k uctění obětí...
Lidé si připomínali památku obětí útoků také z neděle na pondělí.
lsoLukáš Šonský