5. května 2011 22:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Bratři jak se patří. Fauly finských pořízků a Jágrova msta

Zákrok Tuomo Ruutua na Jaromíra Jágra. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zákrok Tuomo Ruutua na Jaromíra Jágra. | foto: www.youtube.com

PRAHA Jako kdyby se na něj připravovali. Před pěti lety ostře atakoval finský tvrďák Jarkko Ruutu českou hvězdu Jaromíra Jágra na olympiádě v Turíně. Ve středečním zápase na letošním světovém šampionátu si na osmašedesátku v českém dresu vyšlápnul v podobném zákroku i jeho o sedm let mladší bratr Tuomu. Za oba zákroky se Jágr dokázal pomstít.

Před pěti lety se stal nyní pětatřicetiletý Jarkko Ruuto nepřítelem českého hokejového národa číslo jedna. V duelu mezi Českem a Finskem na olympiádě v Turíně zranil českou hvězdu Jaromíra Jágra a další zápas musel povinně odpočívat, Jágr se z otřesu těžce zpamatovával celý turnaj.

ZÁKROK JARKKA RUUTUA NA JÁGRA NA OH 2006

Zatímco tenkrát na ledě vyhráli Finové 4:2 a dokráčeli až ke stříbru, Jágr se dokázal finskému tvrďákovi s pověstí zákeřného hokejisty pomstít o rok později v NHL. V následující sezoně se opět Ruutu rozjel na Jágra přes celé kluziště a chtěl jej narazit na mantinel.

Jenže útočník NY Rangers byl na atak Ruutua v dresu Pittsburghu připraven a finský drsňák od Jágra odpadnul jako hopík a celá situace vyloudila na tváři české hvězdy šibalský úsměv. Ten mu hrál na tváři i po středečním zápase na MS právě s Finy.

ZÁKROK RUTUUA NA JÁGRA V NHL V ROCE 2007

V úvodu třetí třetiny si na Jágra u mantinelu vyšlápl nedovoleným způsobem opět Ruutu, tentokrát ale osmadvacetiletý Tuomo, mladší bratr Jarkka a útočník Caroliny Hurricanes. "Byla to trochu i moje vina, špatně jsem se tam postavil. Myslel jsem si, že jsem u mantinelu silný a vidíte, nejsem," usmíval se po zápase Jágr.

ZÁKROK TUOMO RUUTUA NA JÁGRA NA MS 2011

Měl důvod, s pomstou tentokrát nemusel čekat až do NHL (pokud vůbec za oceán skutečně zamíří). Češi hráli za zákrok Tuoma, který je přece jen výrazně lepším a produktivnějším hokejistou než bratr, přesilovou hru, kterou právě Jágr využil a jeho gól na 2:0 byl nakonec i gólem vítězným.

"Jsem rád, že jsem ten gól dal, určitě mi pomohl psychicky," vyprávěla po zápase devětatřicetiletá legenda. A děkovat za to může paradoxně právě Ruutuovi. "Mně ta rána pomohla, trochu jsem se vzbudil," dodal Jágr s úsměvem. Bude moci smát se svými spoluhráči i po pátečním zápase se Slovenskem?

Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.