Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Češi jsou v semifinále. Důvody? Bojovnost, Vokoun, omluvenky ...

Sport

  19:52
PRAHA - Čeští hokejisté po čtyřech letech překročili čtvrtfinálové prokletí a mohou slavit postup do bojů o medaile na velké akci. Nabízíme ve zkratce důvody, proč se to partě neznámých hokejistů v čele s Jágrem, Vokounem a Rolinkem povedlo.

Česko - Finsko (radost Vokouna po posledním nájezdu). foto: Reuters

1. BOJOVNOST:
Česko - Finsko.
 
Tenhle soubor hráčů všichni odepisovali. Nejen před šampionátem, ale také během něho po porážkách s Nory a Švýcary. Ale čeští hokejisté ukázali, že slova o "lízání ledu" myslí vážně. V zápasech s Kanadou a hlavně s Finy dokázali, že umí nejen soupeře zatlačit, ale v případě nutnosti padat do střel, pouštět se do šarvátek. Tahle parta se nebojí nikoho a ničeho.

VIDEO: NESKUTEČNÉ. Místo oslav krev a bitka. Proč? Kvůli jedné vteřině - VÍCE ČTĚTE ZDE!

KONEČNĚ SE NA MĚ V DEBILNÍ SEZONĚ USMÁLO ŠTĚSTÍ, oddechl si Marek - VÍCE ČTĚTE ZDE!

PROKLETÍ JE ZLOMENO. Češi drama s Finy zvládli a jsou v semifinále - VÍCE ČTĚTE ZDE!

V SEVERSKÉM DERBY porazili Švédové 4:2 dánský zázrak na ledě  - VÍCE ČTĚTE ZDE!

2. UMĚNÍ SE POUČIT Z CHYB:
Česko - Finsko (Jágr před finskou brankou).
Je to nešvar českého hokeje. Hrát si s pukem, honit jej po mantinelech, málo střílet. Potýkali se s tím také Růžičkovi svěřenci na Hrách i nyní na MS. Ale zatímco na olympiádě zůstaly hvězdy z NHL jen u slov o poučení se, nynější soubor "bezejmených" se skutečně poučil. Po školení z efektivity od Norů ještě tolik ne, po nečekaném klopýtnutí od Švýcarů už ano. Málokdy se stane, aby nějaký tým přehrál Kanaďany především v důrazu v předbrankovém prostoru. Češi to dokázali.

3. SKVĚLÝ VOKOUN:
Česko - Finsko (radost Vokouna po posledním nájezdu).
Pamatujete? V zápase s Francií si dala česká jednička vlastně dva góly, také proti Švédsku to nebylo úplně ono. Ale poté? Český brankář se proměnil v neprostupnou zeď. Puky se od něj neodráží. V posledních dvou zápasech dostal góly pouze ze samostatných nájezdů a po faulu na vlastní osobu za brankou v závěru duelu s Kanadou. A stále častěji jsou slyšet hlasy o tom, že Češi mají na turnaji jasně nejlepšího gólmana.

4. JÁGRŮV PROSLOV:
Česko - Finsko (česká radost).
Česká hvězda se rozčílila po zápase s Norskem a důrazně promluvila o všem, co měla na srdci - VÍCE ČTĚTE ZDE! Nejen do novin, ale také v kabině. Zabralo to. Češi sice poté ještě klopýtli se Švýcarskem, tak špatný výkon jako s Norskem ale již nikoliv. Ukázalo se, že česká osmašedesátka promluvila v ideální čas. Opět ukázala, jak je pro český tým důležitá. A jak velká díra za Jágrem jednou bude. Na tom nic nezmění ani současná euforie.

5. OMLUVENKÁŘI:
Eliáš se tlačí před branku Lotyšska.
Je to paradoxní, ale je to tak. Zhýčkané a unavené hvězdy z NHL nepřijely. A týmu to pomohlo. Hokejisté, kteří s účastí na šampionátu ani nepočítali dřou, jezdí po zadku. Tedy předvádí přesně to, s čím na olympiádě uspěli Slováci a co chybělo českému týmu v čele s Eliášem, Kaberlem či Plekancem.

Je vidět, že český hokejisté hokej hrát umí a když je třeba, umí hrát i moderní hokej - tvrdý, plný pohybu, střel a důrazu před oběma brankami. A unavení hráči ze zámoří? Ať raději odpočívají na dovolené. Tihle bojovníci v Německu dělají českým fanouškům radost mnohem větší, vždyť si po výhře nad Finskem připsali již třetí skalp jedné ze šešti hokejových velmocí...

ODBORNÍCI CHVÁLÍ ČESKÉ HOKEJISTY

Houževnatost, přínos opor Vokouna s Jágrem a větší šikovnost při samostatných nájezdech. To byly podle uznávaného kouče Vladimíra Vůjtka hlavní zbraně českých hokejistů, kteří v dnešním čtvrtfinále na světovém šampionátu porazili Finsko 2:1 po nájezdech.

"Jediná chyba byla snad v tom, že nedáváme góly," řekl někdejší trenér Vítkovic a ruských klubů Jaroslavle, Kazaně a Dynama Moskva. Podle bývalého reprezentanta a rovněž úspěšného kouče Josefa Augusty si dnes Finové vyhrát nezasloužili. "Začali příliš brzy bránit svůj náskok po rychle vstřeleném gólu," uvedl Augusta, který dovedl české hokejisty v letech 2000 a 2001 dvakrát k titulu mistrů světa.

Finové hráli podle jeho slov hodně při zdi, naopak český tým předváděl po celý zápas kvalitní hokej. Chyběl pouze střelec, jenž by dokázal zakončit vypracované šance. "I po inkasované brance jsme hráli svůj hokej, rychle jsme přistupovali k soupeři, dobře bruslili a bojovali. Kdyby Finové hráli otevřeněji, mohl být dnešní zápas mnohem zajímavější. Jenže soupeř spoléhal pouze na brejky a při postupných útocích narážel na naši kompaktní obranu," dodal Augusta.

Česko - Finsko (Vokoun v akci).

Český hokej překročil práh čtvrtfinále po čtyřech letech. A to přesto, že už po 55 sekundách kapituloval a dlouho o gól prohrával. "Prvních čtyřicet minut bylo tím brzkým gólem hodně ovlivněných. Byla to spíše taktická partie. Finové se stáhli do obrany, do ničeho nás nepustili a hrozili brejky. Vokoun ve druhé třetině jednu velkou šanci z brejku chytil, a to byl podle mě jeden z rozhodujících momentů," mínil Vůjtek.

Ztrátu český celek smazal až v 42. minutě po Klepišově střele. Podle Vůjtka vzali v závěru zodpovědnost do svých rukou ti nejzkušenější. "Poslední třetinu hru rozhýbala první formace a hlavně Jarda Jágr, který vytvořil několik šancí pro sebe i spoluhráče. Byli jsme lepším týmem a zasloužili si možná vyhrát už v normální době," tvrdil Vůjtek.

Podle něho bylo v desetiminutovém prodloužení velmi důležité ubráněné oslabení. "Finy jsme nepustili ke střele. Tam jsme hráli perfektní hokej. No a v nájezdech jsme byli možná o něco šikovnější," soudil Vůjtek. Augusta se prý o výsledek neobával ani při kritickém momentu v prodloužení po Voráčkově vyloučení.

Česko - Finsko (Koukal v souboji s finským soupeřem).

"Nemám na to bohužel svědka, neboť jsem se díval v pokoji na zápas sám. Ale věděl jsem, že už Finové v přesilovce gól nedají. Byli hodně nervózní, chtěli kombinovat až do branky. V této přesilovce byli statičtí, profesorsky kombinovali a mnoho nestříleli," všiml si Augusta. Vyjma prvního duelu proti Francii se český tým po celý turnaj potýká s koncovkou a jiné to nebylo ani dnes. Jeden gól byl podle Vůjtka na řadu šancí málo.

"Branek dáváme málo, to je asi jediný problém naší hry. Možná že tam není úplně takový důraz v koncovce, dneska ale měl třeba takový Jarda Jágr několik šancí, ze kterých jinak góly dává. Jsme spíše bojovný než technický tým a z bojovnosti se zase tolik góly nedávají," poznamenal Vůjtek.

I se slabší koncovkou však výběr Vladimíra Růžičky ničí jednoho favorita za druhým. Před Finy porazil i Švédsko a Kanadu, jen proti slabším týmům mu to tolik nejde. "Překvapivé zjištění to ale pro mě není," pousmál se Vůjtek. "Proti špičkovým mužstvům my můžeme bojovat. Zatímco pro papírově slabším soupeřům jsme nuceni tvořit hru, a to nám až tak nevyhovuje," řekl. Podle něj navíc český celek není tak nezkušený, jak se tvrdí. Vůjtek proto není překvapen, že tým s minimem hráčů z NHL bude bojovat o medaile.

Česko - Finsko (Jágr před finskou brankou).

"Všechny týmy tam mají podobné kádry a sestavy. Ono se říká, že máme nezkušený manšaft, ale já si to nemyslím. Je tam řada kluků z ruské KHL, což je velice vyspělá soutěž, i dost zkušených hráčů, kteří jsou protřelí mezinárodním hokejem. Na to, co se sešlo, máme slušný tým," prohlásil Vůjtek.

Augusta vidí po nepříliš vydařeném vstupu do turnaje jako hlavní příčinu zvratu dva chytré Růžičkovy tahy. "Jednak dal dohromady v obraně Mojžíše s Němcem, tím se neskutečně zvedla defenziva. Druhým důležitým krokem bylo zařazení Vampoly do Jágrova útoku. Naše ofenzivní činnost se tím nesmírně uvolnila. Na dnešním vítězství se podílela velkou měrou i bojovnost celého týmu, který prokazuje na šampionátu vzrůstající výkonnost," zhodnotil Augusta.

Ani před semifinále se Švédskem podle expertů nemají Češi špatné vyhlídky. "Už jsme je jednou porazili, proč by se to nemohlo povést podruhé," dodal Vůjtek.                                                (ČTK)

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...