Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šťastný Jágr: Dneska jsem věřil v hokejovou spravedlnost

Sport

  20:59
KOLÍN NAD RÝNEM (OD ZPRAVODAJE LN V NĚMECKU) - Bojoval, táhnul ostatní jako pravý vůdce. Dostával se do šancí, pálil jednu ránu za druhou... Jenže gól jako by Jaromíru Jágrovi (38) nebyl proti Finsku souzen. Čert to vem, česká hokejová star se po vyhraném čtvrtfinále stejně usmívala od ucha k uchu. "Jestli jsem uvažoval, zda mám jít na nájezd? V mojí formě?" chechtal se.

Česko - Finsko (česká radost). foto: ČTK

Aby ne, reprezentace v čele s ním prolomila čtvrtfinálové prokletí a slaví postup do semifinále. "Ale tímhle to nemusí skončit," upozorňuje Jágr.

Čtěte také

Popište pocit, když Tomáš Vokoun vychytal poslední nájezd.
Já jsem hlavně doufal v nějakou spravedlnost. Měli jsme daleko víc ze hry, víc šancí, zasloužili jsme si postup. Ale všichni víme, jak to v hokeji bývá. Že tam je všechno hlavně o štěstí.

Vám tentokrát moc nepřálo. Neříkal jste si po těch šancích, jestli to už není prokletí?
Ale dokud se postupuje, tak je to ještě dobré. Všichni gólmani chodí rychle dolů, já se otáčím a mám na sobě hráče, pak je těžké ten puk zvednout. Vypadá to jako tutová šance, ale není to tak snadné. Pořád doufám, že to má svůj důvod.

Česko - Finsko (Jágr bojuje o pozici).

Takže si schováváte gól do bojů o medaile...
Tak snad třeba jo.

Neláká vás při té obraně soupeřů občas spadnout?
To není potřeba, protože já se do šance stejně dostanu. Nepotřebuju padat, nikdy jsem to nedělal a nikdy nebudu. Podle mě je to nerespektování druhého týmu.

Česko v minulých letech ve čtvrtfinále končilo. Nehlodalo vás to trochu v hlavě?
S tím, co jsme sehráli loni ve Švýcarsku, jsme neměli šanci, Švédové tam byli lepší než my. Teď jsme ale proti Finům měli daleko víc ze hry my. Mám z toho mnohem lepší pocit, než kdybychom postoupili loni.

Čím to je, že tým bez hvězd z NHL hraje letos lépe?
Nedá se říct, že hraje lépe. Asi bychom s tím dělením na hráče z Evropy a NHL měli skončit. Udělat čáru a brát to tak, že by měl jet ten, kdo je výkonnostně nejlepší. Ať hraje kdekoliv.

Česko - Finsko (Inna Puhajková, blonďatá fanynka).

Ta otázka byla spíš myšlena tak, že se podařilo postoupit týmu, v němž je spousta mladých, nezkušených hráčů. Šance se vám příliš nedávaly.
Protože většinou se vy, novináři, díváte na to, jaké kdo má jméno. Ale to ještě neznamená, že když je hráč z NHL, tak přijede sem a bude tu dominovat.

Máte teď silnější zážitek z vítězství, když jste s ohledem na vývoj v osmifinále klidně mohli být už doma zatraceni?
Z jakého důvodu zatraceni? Zatracený budeš, když o mě novináři něco napíší. Kdybych se měl koukat na to, jestli mě tu všichni zkritizujete, tak se na to vys... a nejedu na žádný turnaj. Myslím, že byste měli trochu ubrat.

Na druhou stranu...
...na druhou stranu chápu, že když se v našem státě kritizuje, tak se to čte líp. Ale pište hlavně seriózně a kromě výsledků dávejte taky velkou váhu na snahu.

Česko - Finsko (česká radost).

Nicméně kdybyste skončili už v osmifinálové skupině, sám byste to přece považoval za neúspěch.
(dlouho přemýšlí) Je to boj, boj a boj. Jednou budeš chválený, podruhé kritizovaný, co s tím nadělám? Možná z toho důvodu hráči z NHL nereprezentují, řeknou si: Mám zapotřebí nosit tu svou kůži na trh? Možná i vy byste se měli zamyslet nad tím, co píšete. Možná bychom měli všichni táhnout za jeden provaz, když jde do tuhého. A když opravdu jde, tak se Češi umí semknout.

Možná vždy čekají, až k tomu dojde...
Přesně tak, to je naše povaha, nic nejde jednoduše. Já chápu vaší práci, na druhou stranu chápejte vy hráče.

Česko - Finsko (Jágr se tlačí před finskou branku).

Cítíte, že tým sílí? Prokousali jste se porážkami, které se nečekaly...
(skočí do řeči) Na druhou stranu jsme zase vyhrávali to, co se nečekalo. Takže jsme na nule. (směje se) Ale nejsme toho názoru, že už nemáme co ztratit. My máme co ztratit, protože máme tým na to, abychom šli ještě dál.

Je to pro vás zadostiučinění, když jste po porážce s Nory apeloval na omluvenky z NHL?
Co jsem řekl, nebylo směřované na určité osoby, já jen chci nějakým způsobem náš hokej zachránit. Je pravda, že jsem od té doby nedal tady gól, ale to se stává. (usměje se). Co jsem řekl, má otevřít českému hokeji oči. A jestli tu uspějeme, nebo ne, nebude hrát žádnou roli.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!