Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rodičům vadí obchodování s dětmi, kluby ale současný systém hájí

Sport

  16:49
PRAHA - Král řeší mohutnou vzpouru v podhradí. Šéf hokejového svazu Tomáš Král se spolu se svými kolegy brání stále častější kritice od rodičů mladých hráčů kvůli tabulkovému odstupnému. „Výchovné“ obhajují i samotné profesionální kluby ve svazové anketě. Jejími výsledky se teď ohání také svaz.

Česká osmnáctka. foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

Ačkoliv - jak upozorňuje vedení svazu v tiskové zprávě - funguje výchovné v přestupním řádu už od počátku 90. let, až poslední roky se v médiích o zrušení tabulkového odstupného mluví velmi hlasitě.

Pomohl tomu také Pavel Zacha, jehož 17letý syn je juniorský reprezentant a patří mezi nejžádanější hráče před letošním draftem NHL. Zacha starší kritizuje na svém osobním blogu poměry v českém hokeji dlouhodobě, možná trochu nechtěně se „proslavil“ pohledem na neúspěšné MS hráčů do 20 let v Kanadě. Navíc i jemu částky, které se musí při přestupu malých hokejistů platit, vadí.

Výchovné v českém hokeji

Aktuální problém se týká Přestupního řádu ČSLH, který stanovuje tabulkové odstupné za hráče při přestupu mezi hokejovými kluby. U hokejistů do 19 let se podle věku a konkrétní soutěže pohybuje od pěti tisíc až do půl milionu korun. V extralize je to u hráčů starších dvaceti let 861 tisíc.

Loni v březnu MF DNES jako první informovala o sporu mezi otcem mladého hráče a olomouckým klubem, kdy musel uzavřít hráčskou smlouvu. „Předložili nám ji s tím, že pokud nepodepíšeme, tak už v Olomouci nebude hrát a končí s hokejem," sdělil Petr Krejčiřík. Za přestup však hanácký celek požadoval 605 tisíc, který nakonec zaplatil Zlín. Rodič malého hokejisty se na podzim obrátil na soud.

Existují případy, kdy peníze za přestup nakonec zaplatili rodiče. Na webu cshokey.cz dokonce vznikla anketa, kde se zaznamenávají přestupy děti. Do pátku bylo evidováno 44 případů s celkovou přestupovou částkou ve výši skoro třech a půl milionů korun. Průměrný věk hokejisty byl 12 let.

„ČSLH registruje v mládežnických kategoriích celkem 22 300 hokejistů, ročně proběhne v kategoriích přípravek, žactva, dorostu a juniorů přibližně 5 000 přestupů, hostování nebo střídavých startů. V drtivé většině případů se kluby na podmínkách dohodnou, buď podle tabulkového výchovného, nebo za jinou částku. V průměru ve sto případech ročně udělí výjimku výkonný výbor ČSLH a v šesti případech, kdy k dohodě nedojde, proběhne přestup na základě výchovného podle Přestupního řádu ČSLH," brání se vedení českého hokeje.

Podle Zachy porušují kluby práva dítěte. „Cílem klubů není vychovat úspěšného sportovce, tím hlavním cílem je, aby manažeři v klubech měli svoje peníze, a děti k tomu potřebují jako zdůvodnění,“ řekl ve vysílání DVTV.

Minulý týden v úterý zase sepsali představitelé SLH Jindřichův Hradec otevřený dopis, v němž požadují rychlé řešení vyhrocené situace v mládežnickém hokeji. Na jihu Čech se jedná o to, že rodiče byli nespokojení s fungováním KLH Vajgar a založili si konkurenční celek. Jenže kvůli svazovým řádům nemohou malí hokejisté nastupovat k zápasům.

A odpověď Krále a spol.? „Postup jeho činovníků a jejich zjevná neznalost norem ‚patovou‘ situaci, na niž se odvolávají, způsobily. Na základě reakce řady klubů vyzývá vedení ČSLH činovníky SLH Jindřichův Hradec, aby se začali chovat podle stanov a řádů, k jejichž přijetí se vstupem do svazu přihlásili. Především aby přestali šířit dezinformace, které ve svých důsledcích hokej poškozují.“

Jindřichohradecký klub zastupuje Petr Šachl, jehož skupinu označil František Dvořák (manažer Vajgaru a zároveň člen výkonného výboru svazu) na skrytou kameru v reportáži televize Nova za pitomce.

Šachlovi lidé tedy požadovali Dvořákovu rezignaci. „Výroky použité v tendenční reportáži, navíc natočené bez vědomí a proti vůli dotazovaného, nebudeme komentovat,“ sdělili hokejoví vládci prostřednictvím mluvčího Zdeňka Zikmunda.

Po zrušení výchovného vzrostou rodičovské příspěvky, tvrdí Král

Na začátku tohoto týdne správnost svých argumentů svaz podpořil průzkumem mezi kluby v extralize a 1. a 2. lize. Odpovědělo 52 z 56 klubů a pro zachování výchovného se jednoznačně vyslovilo 49 klubů, pouze dva byly proti. Ale v komentáři doplnily, že by problematické výchovné nezrušily, ale upravily stávající model.

„V případě, že by bylo výchovné zrušeno a přestupy zcela uvolněny, musely by svoje náklady promítnout v rodičovských příspěvcích, které by násobně vzrostly,“ tvrdí prezident svazu Král.

„Řada klubů by navíc na výchovu mládeže rezignovala nebo by práci s mládeží výrazně omezila. Vedlo by to k mnohem vyšším nárokům na rodinné rozpočty, snížení dostupnosti hokeje a zásadnímu poklesu jeho úrovně.“

V tiskové zprávě se dále uvádí, že rodičovské příspěvky jsou jen malou částí nákladů na mládež v extraligových klubech. Malé procento tvoří státní dotace a svazové peníze z projektu akademií, většinu doplácejí kluby s podporou měst samy. Ovšem kritici upozorňují, že v mnoha klubech není financování transparentní.

ČTĚTE TAKÉ

Hokejový svaz ve své obhajobě výchovného podotýká, že částky za přestupy jsou běžné také v dalších kolektivních sportech. Na druhou stranu tabulkové odstupné dělá potíže třeba i dospělým hráčům bez smlouvy, podobně se v rámci Evropské unie „obchoduje“ už jen na Slovensku a na Maltě. Registrace hokejistů do 15 let je také výjimečná.

Zejména kvůli mediální exponovaným případům, kdy se jednalo o děti, pohrozilo ministerstvo školství, že od roku 2016 nebude sportování mládeže sponzorovat. Hokej přitom získal loni přes 25 milionů.

Před dvěma lety se výchovným zabýval také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ve vyjádření se píše, že „jeho smyslem je dát klubům jistotu, že se alespoň část úsilí a investic vložených do hráče během jeho působení v klubu později vrátí.“

Autor: